Kadınla Herşey

Beslenme ve Diyet Listesi

Beslenme ve Diyet Listesi

İnsanların hayatını devam ettirebilmelerini temin eden beslenme, büyüme, yaşamın devamlı olması ve sağlıklı bir yaşamın sağlanması için beslenme şartı bulunuyor. İnsanın beslenmesi karın doyurmak için değildir. (bkz. doğru beslenme nedir?)Yalnız insanın fiziki şartlarını sürdürmesi için yeterli derecede besin maddesine ihtiyacı bulunurken her zaman besin maddeleri bu ortamı sağlayamaz. Çünkü insanlar bu besin maddelerini alırken dengeli bir biçimde almalı ve dengeleri bozmamalıdır. Çünkü bazı maddelerin vücuda bol alınmasından sonra vücut onları işler ve ihtiyacı kadarını vücutta tutarken gerisini ya depolar ya da dışarı atar. Depolanması sonucu şişmanlık oluşur ve bir sürü hastalığın oluşumuna da zemin hazırlanır.

diyet-ve-beslenme

Beslenme ile diyet ilişkisi

Hayatta kalmak için beslenmeye ihtiyaç bulunurken uzun ömürlü yaşamak istiyorsak dengeli bir biçimde beslenme yapmamız gerekir. Dengeli beslenme uzun ve sağlıklı yaşam için , beyin gelişimi için, sağlıklı vücut için ve sağlıklı organlar için gereklidir. Yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmeliyiz; çünkü hastalıklara yakalanmamak için ve yakalanırsak eğer vücut direncimizin olması için de yeterli ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacımız vardır.

Beslenme yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterebilir. Vücut yapısının durumuna göre ve insanın hareketliliğine göre beslenme planları çıkarılabilmektedir. Bunlara diyet listesi denilmektedir. Vücudun eksik olan besin maddelerine göre beslenmesine dengeli beslenme denirken, bu beslenmenin de hangi bünyeye uygulanması gerektiğine karar verilen sistem ise diyettir.

Diyet; yetersiz ve dengesiz beslenmenin önüne geçer ve insan vücudunun ihtiyacı olan vitamin, protein , yağ ve su gibi ihtiyaç maddelerinin belli oranlarda tüketimini içeren beslenme şeklini anlatan listeler oluşturulmuş ve bunlara uygun bireylere tavsiye edilmiştir. Bu listeler diyet listeleridir.

Beslenme ve diyet ikilisi insanların vücutlarına ne kadar lazım olan madde varsa bunları belirler ve uygulamanızı ister. İnsanın yaşamı için şart olan beslenmenin ne şekilde yapılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan ayrıca oranını da belli eden diyet programları bulunuyor. Beslenme dengeli olduğunda insanı rahatça ileriye sağlıklı bir şekilde götürür. Ama bu beslenme kötü bir şekilde devam ederse kilo alımları ve buna bağlı hastalıkların oluşmasına sebep olur. Dengeli beslenmede diyet çok önemli bir yer tutar.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com