Kadınla Herşey

Gebelikte Pizza Yemek

Gebelikte Pizza Yemek

Hamilelikte birçok yiyeceğe aş erebilir, normal zamanlarda ağzınıza sürmediğiniz birçok yiyeceği deli gibi isteyebilirsiniz. Bu gayet normal bir durumdur ve gebeliğin etkilerden biridir. Ne var ki bu süreçte, çok daha dikkatli olmanız gerekir; özellikle de pizza gibi içeriğinin birçok hazır besinden oluşan yiyeceklerde!

Pizza, dünyanın her köşesinde insanların  favori yiyeceği. Lezzetli ve kolayca hazırlanıyor olması, onu daha da cazip kılıyor. Ancak gebelikte durum biraz değişiyor. Anne adaylarının canı pizza çektiklerinde, bir kez daha düşünmeleri gerek! Gebelikte pizza yemek sizi etkileyebilir. Çünkü pizza, zararlı mikropların potansiyel taşıyıcısı olan bileşenler içerir.

Hamilelikte Pizza Yemek Zararlı mı?

Normal zamanlarda güvenle yiyebileceğiniz pizza, gebelik sırasında tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olabilir. Pizzayı oluşturan malzemelerle ilgili, anne ve bebek sağlığı için zararlı olabilecek durumlar aşağıdaki gibidir;

1. Peynir: Pizzaya o harika tadı veren, üzerinde cömertçe kullanılan peynir tabakasıdır. Bilindiği gibi pizzalarda bolca kaşar peyniri, yani olgunlaşmış peynir kullanılır. Hamileyken bu tür eski peynirler tüketmeniz, gebelğinizi etkileyebilir.

Ayrıca yumuşak peynirler, sert peynirlere oranla daha fazla nem içerir. Bu koşullar Listeria gibi bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar ve anne adaylarında enfeksiyona neden olur. Listeria gibi zararlı bakteriler, gebelikte anne adaylarını zora sokabilir. En ufak bir listeria bakterisi bile doğrudan fetusa zarar verebilir ve bebek için tehlikeli olabilir.

2. Çiğ ve Dondurulmuş Et: Jambon, salam, sucuk, chorizo ​​gibi birçok, pişmemiş ya da dondururlmuş et içeren pizza, toksoplazmaya yol açabilir. Çiğ ya da az pişmiş yenen etlerden bulaşan toksoplazma , gebelik esnasında enfeksiyon oluşmasına ve bu enfeksiyonun doğmamış bebeğe bulaşmasına neden olabilir. Toksoplazmadan şüpheleniyorsanız, hemen bir jinekoloğa görünmeli ve tedavi almalısınız.

3. Kabuklu Balık: Karides, tarak ve midye gibi kabuklu balıklarla yapılan pizzalar, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara neden olabilir. Bebek bekleyen anne adayları, bebeklerine zarar vermemek için, bu tür pişmemiş balık içeren pizzalar tüketmekten kaçınmalıdır.

Çözümler ve Önlemler;

İyi pişirilmiş pizza, gebelikte güvenlidir. Doğmamış bebeğiniz için pizzanın güvenli olup olmadığından emin olabileceğiniz bazı ipuçları;

  • Pizzanız mümkünse yüksek sıcaklıkta pişsin. Böylece, pizzada çiğ kalabilecek herhangi bir malzemeden, siz ve bebeğinize bulaşabilecek enfeksiyon riskini düşürmüş olursunuz. Yüksek ısı mikropları öldürmeye yardımcı olur.
  • Yüksek ısı ile öldürülmüş mikroplar, pizzanın soğuması ile tekrar aktif olabilir. Bu nedenle pizzayı soğutmadan sıcakken tüketmenizde yarar var.
  • Kaşar, parmesan gibi sert peynirler çoğu zaman pastörize sütten veya pastörize edilmemiş, ham sütten yapılır. Bu da bakterilerin çok daha kolay üremesine neden olabilir.Eğer bu tür peynirleri tüketeceksiniz, yapım aşamasını bilmeniz size fayda sağlar. Sütün çok iyi kaynatılması gerekmektedir.
  • Mozzarella, ricotta, beyaz peynir gibi olgunlaşmış yumuşak peynirli pizzalar tüketecekseniz, bu tür peynirlerin de ısı gördükten sonra soğumalarını beklemeyin. Çünkü, soğudukları anda bakteri üretmeye başlayacaklar ve sizin sağlığınızı riske atacaklardır.

gebelikte-pizza-yemek

  • Tavuk etli, balıklı veya kırmızı et içeren pizzaların iyice pişmiş olmalarına dikkat edin. Mümkünse sıcakken servis edilmeli ve tüketilmeli.
  • Eğer pizzanızı evde siz hazırlanıyorsanız ve içerisine et koyacaksanız, çiğ ete, temiz ve yıkanmış ellerle temas edilmelidir.
  • Elleriniz kadar mutfak eşyalarınız da hijyen açısından oldukça önemlidir. Mikropların ortadan kaldırılmasını sağlamak için, pizza yapımında kullanacağınız bıçak, fırın tepsisi vs. işlemden önce ve sonra da yıkanmalıdır.
  • Pizza hamurunun hazırlanmasında, güvenli ve temiz bir su kullanılmalı.

Her ne kadar canınız pizza çekiyor olsa da bu ikilimler ile ondan vazgeçmeyi düşünüyorsanız, şimdi rahat bir nefes alabilirsiniz. Bu önlemleri aldığınız sürece, şimdi ve sonra, koca bir dilim pizza yememek için hiçbir nedeniniz yok! 🙂 Bu makalemize, gebelikte pizza yemek ile ilgili cevaplarınızın gelmesini umuyoruz. Yeni anne adaylarımız için, birçok annenin tecrübesine ihtiyacımız var..

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com