Kadınla Herşey

Göz Altı Morlukları Makyajla Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Makyajla Nasıl Geçer?

Birçoğumuz, modern çağın koşturmacası içinde kimi zaman yorgun düşebiliyor, kimi zamansa ağır koşullara maruz kalabiliyoruz. Maddi ve manevi tüm yorgunlukların belirtileri de, görünen olan, ilk dikkat çeken, bedende kendini gösteriyor.. Bunlardan belki de en sık rastlanılanı ve çoğunlukla da süreklilik arz eden, göz altı morlukları!

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

İnsanların büyük bir kısmı, hayatının belirli dönemlerinde veya kalıcı olarak göz altı morluklarına sahiptirler. Bunun birçok farklı sebebi vardır. Bilinen en büyük sebep ise uykusuzluktur. Uykusuz kaldığınızda cildiniz donuklaşır ve göz altlarınız koyulaşır.

İkinci büyük bir etken olarak alerjiler göz altı morluklarına neden olur. Alerjik cildin belirgin özelliklerinden biri olduğu gibi bu alerjiler yüzünden kaşınan göz çevresi koyulaşmaya eğilim gösterir. Aynı etkilere astım ve egzama gibi kronik rahatsızlıklar da sebep olur.

İyi beslenmemek de göz altı morluklarının nedenlerinden biridir. Mineral eksikliği cildin oksijen geçirgenliğinin azalmasına neden olur. Bu durum da, göz çevresinde ve altlarında koyulaşmaları ortaya çıkartır.

Göz altı morlukları genetik de olabilir, göz altındaki pigmentasyon fazlalıkları özellikle Akdeniz insanlarında fazlaca bulunur.

Kemik yapısı da göz altına gölge oluşturabilir. Kaş kemiği çok yüksek ve göz çok çukurdaysa bu ikisi birleşerek göz altı morlukları varmış gibi görünebilir.

goz-alti-morluk

Cildimiz güneşe çıkınca onu korumak için melanin pigmenti salgılamaya başlar. Bu pigment cildi koyulaştırır. Melanin cildi koyulaştırdığı için, güneşlenmek, güneş altında fazla kalmak yine göz altı morluklarına sebep olur.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Tüm bu nedenlerden kaynaklı göz altı morluklarını; beslenme, alerjiler için ilaç tedavisi gibi unsurlarla uzun dönem içinde giderebilirsiniz ama, eğer o an için bu morlukların kapatılması gerekiyor ise, tabi ki bu gibi durumlarda imdadımıza makyaj yetişiyor!

Öncelikle göz altına iyi bir nemlendirici sürülmeli. Çünkü göz altındaki deri vücudun en ince derisidir. Bu yüzden makyajdan önce iyi bir bakıma ihtiyacı vardır. E vitaminince zengin kremler göz altını iyi nemlendirir, morlukları azaltması yönünden kafeinli ürünler de tercih edilebilir.

Eğer gerekliyse makyaj bazı kullanılmalıdır. Çünkü makyaj bazı ince çizgileri doldurur ve corrector, kapatıcı gibi kullanılacak malzemelerin çizgilere dolmasını engeller. Ayrıca makyajın kalıcılığını da arttıracaktır.

Morlukların nötrlenmesi için corrector kullanılmalıdır. Corrector soğuk alt tonlular için somon rengi, sıcak alt tonlular için ise turuncu olmalıdır. Bu renkler mor ve mavinin zıt renkleridir ve birbirlerini nötrlerler. Correctorın yapısı ne çok kremsi ne çok pudralı olmalıdır. Kusursuz görünüm için iki özelliği de yeterli miktarda taşımalıdır.

goz-altiCorrectorın üstüne kapatıcı uygulanmalıdır. Kapatıcı da yine ne çok kremsi ne çok pudralı olmalıdır. Renk seçerken ise ya cildinizle uyan ya da ondan bir ton açık olan bir kapatıcıyı tercih etmelisiniz. Cilt tipinize göre yağlıysa mat bitişli, normal ya da kuruysa aydınlık bitişli kapatıcılar kullanmalısınız.

Bu ürünlerin kullanılmasından sonra ise loose pudra denen sıkıştırılmamış pudrayla makyaj sabitlenmelidir. Normal pudrayla da sabitlenebilir ama un kurabiyesi görünümü oluşur. Loose pudra, bu tip kapatıcı makyajlarda tercih edilebilecek en doğru pudradır.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com