Kadınla Herşey

Kanda Kolesterol Yüksekliği

Kanda Kolesterol Yüksekliği

Vücudumuzda bulunan, bütün hücrelerimizde var olan kolesterol, kanda fazla miktarda bulunduğu takdirde, özellikle kalp ve damar hastalıklarına neden olabilen bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Akciğer tarafından üretilen kolesterol, diğer taraftan da, vücuda besinlerle alınabilen bir maddedir.

Kanda kolesterol yüksekliği, kalp hastalıklarını tetiklemesi nedeni ile, kalp hastası olma riskini artıracak etkenlerden biri olarak dikkat edilmesi gereken bir husustur. Özellikle ülkemizde, ilerleyen modern yaşam tarzlarının getirdiği hızlı yaşam ve sağlıksız gelişimle beraber, ölümlerin başlıca nedenleri arasında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Bu nedenle kanda kolesterol yüksekliği konusuna, sağlığımız açısından ayrıca bir önem verilmesi gerekmektedir.

kanda-kolesterol-yuksekligiKanda Kolesterol Yüksekliği Neden Olur?

Kişide kolesterolün yüksek olması normal şartlarda bir rahatsızlık hissetmelerine neden olmayacaktır. Bu yükseklik, kalp krizi, felç gibi hastalıklar ile ve kolesterolün damar duvarlarında birikmesi sonucu yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle 20 yaşının üzerindeki kişilerin, anne, baba veya kardeşlerinde erken yaşlarda kalp hastalığı görülen kişilerin ve şeker hastalarının mutlaka kolesterol seviyelerini ölçtürmesi ve gerekli görülen önlemleri alması gerekmektedir.

Kanda Kolesterol Yüksekliği Nasıl Düşer?

Kanda kolesterol Yüksekliği Tedavisi;

Kandaki kolesterol düzeyinin düşürülmesine bağlı olarak kalp hastalığı olan kişilerin daha uzun süreler yaşadığı, kalp hastalığı olmayan kişilerde ise hastalığın oluşma riskinin azaldığı görülmüştür.

Doğru beslenme ile kolesterol yüksekliğinin önüne geçilebilmesi ve düşürülmesi mümkün olabilmektedir. Eğer yapılan diyet programları ile kandaki kolesterol yüksekliği düşürülemiyorsa doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçlar sayesinde kolesterol seviyesinin dengede tutulabilmesi mümkün olmaktadır.

Elbette beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi de çok önemli bir husustur ancak bunun yeterli olmadığı kişilerde beslenme alışkanlıklarına dikkat etmenin yanında doktorun tavsiyelerine ve uyguladığı ilaç tedavisine bağlı kalarak aksatmamak da büyük önem taşımaktadır.

Elbette her hastada aynı tedavinin uygulanması söz konusu olmayacaktır. Bu konuda doktora başvurmak yapılması gereken bir davranış olarak karşımıza çıkmaktadır.

kanda-kolesterol-neden-yükselir

Kanda Kolesterol Yüksekliği İçin İlaçlar;

Kanda kolesterol yüksekliği için kullanılan ilaç tedavisinde statinler, safra asidi bağlayıcı reçineler, nikotinik asit ve fibratlar doktorun tavsiye ettiği ilaçlar arasında yer almaktadır.

Bunun dışında kolesterol seviyesini düşürmek için doktora başvurmadan beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ya da başkasına iyi gelen bir ilacı kullanmak gibi halk arasında çok sık yapılan hatalara da düşmemek gerekmektedir.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com