Kadınla Herşey

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Kadınlar için güzellik; pahalı aksesuarları takıp takıştırmak, kaliteli elbiseler giymek, marka ayakkabı ve çanta tutkusundan çok daha öte bir olgudur veya öyle olmalıdır! Lüksten çok daha öte, güzel bir görünümün en temel kuralı güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmaktır. Bu nedenle pek çok ince detay güzelliğinizi pekiştirebilir veya gölgeye düşürebilir.

Kadın veya erkek, hiç fark etmiyor, gün boyu hep göz önünde olan ve aslınsa çok önem vermesek de, ilk göze çarpan noktalar, ellerimiz! Ellerin güzelliği ise, kuşkusuz, bakımlı bir cilt ve tertemiz, bakımlı tırnaklara dayanıyor. Son yıllarda, özellikle kadınlar için, daha güzel ve çekici bir ele sahip olmanın, tırnaklara büyük önem vermek ve iyi bir bakım gerektirdiği anlaşıldı.

Her ortamda dikkat çeken ellerinizin, daha güzel ve estetik görünmesi için tırnaklara büyük görev düşüyor; tabi dolayısıyla da size! Eğer tırnaklarınız sürekli sararıyor ve kırılıyorsa, birkaç ufak detaya dikkat etmiyorsunuz demektir!

Tırnak Kırılmasını Önlemek için Ne Yapılmalıyız?

Tırnaklarımız, her ne kadar hep ikinci plana atsak da, vücudumuzda her zaman en görünen ve en dikkat çeken noktalar olmaktadır. Bu nedenle, tırnaklarda oluşabilecek rahatsızlıklar, hem el estetiğini, hem de sağlığınızı olumsuz etkiler. Uzmanlar, tırnak sağlığı ve özellikle de tırnak kırılmalarına karşı bazı tavsiyelerde bulunuyor. İşte onlardan bazıları;

Ojeden uzak durun!

Oje sürmeyi seviyor musunuz? kim sevmez ki dediğinizi tirnak-kirilmaduyar gibiyiz. Oje sürmeyi seviyorsanız, tırnaklarınızın sağlığını riske atıyorsunuz demektir! Tırnak ojeleri, tırnaklarınıza faydadan çok zarar verir. Çünkü tırnak ojelerini temizlemek için kullanılan aseton, tırnaklarınızı yıpratarak güçsüz duruma düşmesini ve daha çabuk kırılmasına neden olur. Bu yüzden olabildiğince az oje ve dolayısı ile aseton kullanın.

Temizlik yaparken eldiven takın!

Bilindiği üzere bir çoğumuz ev kadınıyız, sürekli olarak ev temizliyor, çamaşır, bulaşık derken işlerle o canım ellerimizi harap ediyoruz. Birçoğumuz da belki, temizlik işleri ile ilgili mesleklerle uğraşıyor. Her şey güzel, ama asıl sorun ellerimiz! Ellerimiz, özellikle de tırnaklarımız, temizlik sırasında gerek çevredeki mikroplar gerekse de bol su nedeniyle yıpranıyor ve daha fazla hassaslaşıyor. Bu da tırnaklarımızın kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle temizlik yaparken, eldiven kullanmaya ya da su ile daha az haşır neşir olmaya gayret edin.

Tırnak törpüsü kullanın!

Kadınların sıkça yaptığı bir yanlış da tırnaklarını keserken tırnak makası kullanmalarıdır. Tırnak kesmek için tırnak makası kullananlarda tırnakların uzama süresi, törpü kullananlara oranla 3 kat daha uzundur. Bu da deme oluyor ki, özellikle derin kesilen tırnaklar, gelişmek için bir hayli çaba harcıyor. Bu da tırnaklarınızın yıpranıp, zayıflamasına, beraberinde kırılmaların yaşanmasına neden oluyor. Bu nedenle, çok gerekmedikçe tırnaklarınızı kesmek yerine, törpüleyin.

tirnak-torpu

Bol su için!

Gün içerisinde tüketmeniz gereken su, vücut sağlığınız için hayati önem taşıdığı gibi, tırnaklarınızın sağlığı içinde oldukça önemlidir. Vücudun gereksinim duyduğu su miktarı alınamadığında, bu tırnak gibi hassas noktaların oluşumunu sağlayan hormonları da olumsuz etkiler. Bu durum ileride kırılgan ve zayıf tırnaklara sahip olmanız anlamına gelir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını aldığınızda hücreleriniz beslenecek ve tırnaklarınız daha dayanıklı bir hale gelecektir.

Tırnaklarınızı uzatmayın!

Kadınlar, nedendir bilinmez!, uzun tırnaklara bayılır. Uzatıldığı gibi, bakımı ve temizliği de aksatılır. Bu durumlarda, bir yığın tırnak problemi ve özellikle de tırnak kırılmaları sıkça rastlanılan sorunlar arasında yer alır. Oysa, tırnakların güzel görünmesi için çok uzun olmasına gerek yok.. Tırnaklarını aşırı derecede uzatmayı tercih eden kadınların tırnakları, çok daha hızlı yıpranacak ve beraberinde kırılacaktır.

Tırnaklarınızı doğru kesin!

Tırnaklarınızın kırılması, tırnaklarınızı nasıl kestiğiniz  ile doğrudan bağlantılıdır. Ne yazık ki, tırnak rahatsızlıklarının ve  tırnak problemlerinin %90′ ı yanlış tırnak kesimi ile alakalıdır.. Aslında sağlık açısından çokça öneme sahip olan bir konuyu hep göz ardı ederiz. Oysa doğru olarak bilinen birçok yanlış vardır. Küt bir şekilde keseceğiniz tırnaklar çok daha çabuk kırılacaktır. Bu nedenden dolayı tırnaklarınızı olabildiğince küt kesmekten kaçınmalısınız. El tırnaklarınızı oval kesmeye çalışın ve ayak tırnaklarınızı olabildiğince düz kesin. Tırnak kesimi hakkında çok daha detaylı bilgiye ‘Tırnak Kesimi‘ adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

tirnak-kirilmasi

Tırnak Kırılması için Doğal Çözüm

Tırnakların kırılmaması için yukarıdaki maddelere lütfen dikkat edin ve sağlığınıza özen gösterin. Ayrıca aşağıdaki tırnak kırılmasına doğal ve bitkisel çözümü de deneyebilirsiniz;

2 yemek kaşığı Hint yağı
2 yemek kaşığı limon suyu

Aktarlardan alabileceğiniz Hint yağı ile marketlerden alacağınız taze limonun suyu ile, tırnaklarınız için harika bir bakım kürü hazırlayabilirsiniz. Bu iki malzemeyi karıştırın ve tırnaklarınıza her gün düzenli olarak 3-4 dakika boyunca uygulayıp bekletin. Ortalama 1 hafta içerisinde, daha güçlü tırnaklara sahip olduğunuzu hissedecek, sağlığınıza çok daha güven duyacaksınız!

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ayrancı cilingir dedi ki:

    Çok güzel tavsiyeler vermişsiniz teşekkür ederim deniycem ..

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com