Kadınla Herşey

Göz Kaşıntısı

Göz Kaşıntısı

Göz kaşıntısı kişiden kişiye değişiklik gösteren fiziki bir durumdur. Daha da detaylı olarak anlatacak olursak; gözdeki bakterilerin sebep olduğu bir göz alerjisidir. Gözlük gibi eşyaların birden fazla kişiyle kullanılması sonucu ortaya çıkar ve hızla bulaşır. Tedavisi göz doktorunca verilecek antibiyotikle yapılmaktadır. Gözde kaşınmayla birlikte bakterilerde çoğalır ve bulaşıcı olur.

Göz kaşıntısı neden olur?

Gözdeki kaşıntı; grip, arpacık, kornea zedelenmesinin göstergesidir. Grip hastalığı virüslerle oluşan bir yapıdır ve ilk olarak gözdeki kaşıntıyla kendini belli eder. Gözyaşı ve gözyaşının kanalları tıkadığı zamanda ortaya çıkan arpacık hastalığı da göz kaşıntısı ile kendini belli eder. Kornea zedelenmesi ile kullanılan lenslerin yanlış ve kalitesiz oluşu ayrıca göze kaçan cisimlerin kornea tabakasına ulaşması sebebiyle olan kaşıntı da bu hastalığın sebebi olarak kendini belli eder.

Gözdeki kaşıntının sebeplerine gelince; bahar aylarındaki hava değişimlerinde ağaçlarda ve çiçeklerden gelen polenlerin yaptığı göz alerjisinden dolayı olan kaşıntı da vardır. Bilgisayar veya televizyon başında devamlı oturanlarda gözlerde batma şeklinde kendini gösteren ve gözün ovalanmasına sebep olan kaşıntı da göz kaşıntısı olarak geçer. Bu durumda gözünüzü biraz dinlendirmeli ve tedavisine bakılmalıdır. Gözdeki kaşıntı ile birlikte şişlik veya kanama sorunu varsa doktor muayenesi şarttır.

Göz kaşıntısı hafife alınmayacak bir rahatsızlıktır. Hijyen çok önemlidir. Ellerimiz devamlı temiz olmalıdır. Eğer kaşıntı sebebi belli ise ona göre tedavi uygulanmalı ve tedavi yarım bırakılmamalıdır. Bunun yanında doktor tedavisine ek yardımcı ürünler de kullanılabilir.

goz-kasintisi-nedenleri

Bir diğer göz kaşınmasına sebep kadınların makyajıdır. Geceleri mutlaka temizlenmeli ve yüz daima temiz tutulmalıdır. Yüze uygulanan her şeyin göze direk etkisi bulunmakta ve göz sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Çeşitli kimyasallar kullanılarak yüzümüze sürdüğümüz makyaj malzemeleri temizlenmeden yatılırsa muhtemelen gözümüzü etkiler ve göz kaşıntısına sebep olabilir.

Göz vücuttaki çukurlardan birinde muhafazaya alınmış bir organdır. Bu sebeple ne kadar korunması gereken bir organ olduğu anlaşılmaktadır. Buna göre göz kaşıntıları çok önemlidir. Çoğu hastalığın habercisi olabileceği gibi tek başına da bir sorun olabilir. Gözümüzü ara sıra uzman doktorumuza kontrol ettirmeli ve bir sorun olduğunda aksatmadan baktırmalıyız.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com