Kadınla Herşey

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır? (El ve Ayak Tırnakları)

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır? (El ve Ayak Tırnakları)

Tırnak kesimi, usulüne uygun yapılmadığında sorun olabilir. El ve ayak tırnağının kesilme şekilleri farklıdır. Doğru tırnak kesiminin nasıl olduğunu, iyi kesilmeyen tırnağın nelere yol açtığını ve kesim şekillerini yazımızda bulabilirsiniz.

Tırnak Nasıl Kesilir?

Vücut sağlığımızı ve güzelliğimizi tamamlayan en önemli unsurlardan biri de tırnak bakımıdır. Bakımlı ve sağlıklı tırnaklar her zaman için, vücudumuzda dikkat çeken bölgeler arasındadır. Ne var ki tırnak sağlığımızı korumak için, öncelikli yapmamız gereken, vücudumuzun her bölgesine ayrı ayrı gösterdiğimiz özen ve dikkati, tırnaklarımız için de göstermek olacaktır.

El tırnakları kesme şekilleri

Tırnak bakımı denildiğinde akla gelen ilk işlem tırnak kesimidir. Tırnak kesimi, aslında oldukça kolay bir işlem gibi gözükür ve hemen herkes de bu düşünceyle hareket ettiği için, tırnak kesimi nasıl olmalı, tırnak kesmenin kuralları nedir gibi düşüncelerle kafasını yormaz.

Oysa tırnak kesimi, başlı başına özen ve dikkat gerektiren, kendi içinde belli incelikleri ve kuralları olan bir işlemdir. Nitekim uzmanlar; tırnağın yanlış kesilmesi halinde, tırnak yataklarında ve tırnaklarda ciddi sağlık problemleri oluşabileceğinin altını çizmektedir. Bu nedenle doğru tırnak kesimi teknikleri ile, tırnaklarımızda oluşabilecek muhtemel rahatsızlıklara karşı önlem almamızda yarar var.

Tırnak kesiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ayak tırnakları nasıl kesilmelidir?

tirnak-kesimi

  • Tırnak kesiminde ilk düzeltmemiz gereken nokta, tırnağa verdiğimiz şekildir. Ne yazık ki, çoğumuz tırnak kesiminde öncelik olarak şekle önem vermekte ve bu nedenle de özellikle ayak tırnakları oval kesilmektedir. Ancak doğru olan el tırnaklarının oval, ayak tırnaklarının ise düz bir şekilde kesilmesidir.
  • Tırnak kesiminde yapılan bir başka yanlış ise, tırnak ile tırnak etini sıfırlamaktır. Çoğu insanın parmaklarında rastlarsınız, tırnaktan öte, tırnak yatağı bile görülür. Bu hem tırnak yatağı için hem de tırnak sağlığı için oldukça tehlikeli bir tutumdur. Bunun yerine tırnaklar, tırnağın altındaki tabakanın hemen üzerinde bırakılmalı, çok derin kesilmemelidir.
  • Bir başka yapılan yanlış ve ihmalde tırnakları aşırı uzatma ve kesmeyi geciktirme. Bu hem vücut sağlığı hem de tırnak sağlığı için oldukça riskli ve tehlikeli bir durumdur. Uzun tırnakların içlerine mikroplar çok kolay yerleşir ve çıkmaları oldukça güçtür. Bu nedenle olası en kötü mikropları bile ağız yoluyla veya bir yerinizi kaşıdığınızda tırnaklarınız vasıtasıyla, vücudunuza almanız muhtemeldir. Bunun yanında tırnak altlarında biriken mikroplar özellikle tırnak mantarı gibi ciddi tırnak rahatsızlıklarına da sebebiyet verebilmektedir.
  • Tırnak makasının, tüm aile bireyleri tarafından ortak kullanılması da, tırnak kesiminde sıkça yapılan yanlışlardan ve hatalardan birisidir. Bu tırnak sağlığı için oldukça riskli bir durumdur. Çünkü aile fertlerinde olası bir tırnak mantarı gibi bulaşıcı hastalık başlangıcı olabilir veya seyredebilir. Bu tür hastalıklar bulaşıcı olduğu için, tırnak makası ile kolaylıkla sağlıklı bireylere de bulaşabilmektedir. Bu nedenle ya farklı tırnak makasları kullanılmalı ya da tırnak kesimi sonrası makaslar, alkol veya kolonya ile iyice dezenfekte edilmelidir.

Tırnak kesimi nasıl olmalıdır?

  • Tırnaklarınızı kesime hazırlayın; Tırnaklarınızı kesmeden önce, birkaç dakika ılık şampuanlı suda bekletin. Bu işlem tırnaklarınızın yumuşamasını sağlayacak, size çok daha kolay bir kesim imkanı sunacaktır. Bilindiği üzere ayak tırnakları, el tırnaklarına oranla çok daha sert ve kalın olabilmektedir. Bu işlemi özellikle ayak tırnaklarınızda uygulamanızı öneririz. Ayrıca bu işlem tırnaklarınızda oluşabilecek muhtemel, açılma, kırılma, tırnak yanlarının soyulması gibi durumlarında önüne geçmiş olacaktır.
  • Tırnak kesimi;  Tırnaklarınız yumuşadıktan sonra bir peçete ya da havlu ile hafifçe kurulayın ve kesme işlemine başlayın. El tırnaklarınızı, yanlardan çok almayarak, oval bir şekilde, ayak tırnaklarınızı ise düz bir şekilde kesin.
  • Tırnaklarınızın kuruması; Yapılan en büyük yanlışlardan biri de yumuşak tırnakların kesimden sonra hemen törpülenmesidir. Eğer tırnaklarınızı yumuşatıp kestiyseniz, törpüleme işlemine geçmeden önce bir müddet tırnaklarınızın kurumasını beklemelisiniz. Tırnaklar ıslakken törpülemeye geçmek, tırnak kuruduktan sonra kırılmalara neden olabilmektedir.
  • Tırnakları törpüleme ve şekil verme; Tırnak kesiminin belki de en dikkat isteyen aşaması, tırnakları törpüleme işlemidir. Tırnaklarınızı doğru bir biçimde kestikten sonra, tırnaklarınızda herhangi bir kalıntı, fazlalık ya da yanlış kesim hatası olup olmadığını anlamak için, bir çorap ya da kumaş üzerine tırnaklarınızı sürtün. Eğer hiç bir takılma olmuyorsa törpülemeye geçin. Törpünün önce kalın kısmı ile daha sonra ise ince kısmı ile tırnaklarınızı törpüleyin. Tırnakların yan taraflarının fazla törpülenmesi, tırnakları zayıflatacağından, bu uygulamadan kaçının.

tirnak-törpüleme

  • Kesilen tırnakların kontrol edilmesi; Tırnaklarınızı törpüledikten sonra, ellerinizi uzatın ve parmaklarınızı iç tarafa doğru bükerek parmak uçlarınızın aynı hizada olmasını sağlayın. Görülen bir fazlalık varsa törpü ile düzeltin. Belki de en önemli ve ihmal edilen işlem ise, kesilen tırnaklara krem sürmektir. Yağsız ancak nemlendirici özellikteki kreminiz ile, tırnaklarınıza ve ellerine bakım yaparak işlemi sonlandırın. İşte hepsi bu kadar!

Tırnak kesimimin doğru teknikleri ile, oluşabilecek muhtemel tırnak rahatsızlıklarından korunmamız mümkündür. Tırnak konusunda belki de en çok şikayet edilen durum ‘tırnak batması’dır. Tırnakların doğru kesilmemesi sonucu, en sık görülen ve kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durumdur tırnak batması. (bkz. tırnak batması)

Gece tırnak kesilir mi?

Halk arasında yaygın bir inanış ve görüş neticesinde, çoğumuzun kafasında soru işareti olan ‘gece tırnak kesilir mi?’ sorusuna da, hazır konu tırnak kesim iken, yanıt vermekte fayda var. Gece tırnak kesilir. Eski zamanlarda elektrik olmadığı dönemlerde, tırnak keserken, görmeme nedeni ile tırnakların yanlış ve derin kesilmesinden korkulduğu ve tırnaklar kesilirken, nereye sıçradığının görülememesi gibi nedenler ile, gece tırnak kesilmez inanışı toplumda yaygın bir görüş halini almıştır. Oysa günümüzde böyle bir durum söz konusu olmadığı için, her vakit tırnak kesilebilir.

Dini ritüellere önem veren ve dinimizde sünnet kabul edilen davranışlara dikkat edenlerimiz, tırnaklarını cuma günü keserek, Peygamber efendimiz (s.a.s.)’ in sünnetini de gerçekleştirmiş olurlar.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com