Kadınla Herşey

Burun Kanaması Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Burun Kanaması Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Kan vücudumuzda bulunan en hayati sıvıdır. Vücudumuzda bulunan litrelerce kan, enzimlerin ve vitaminlerin gerekli tüm noktalara damarlar sayesinde ulaştırılmasını ve taşınmasını sağlar. İçerisinde bulunan alyuvarlar sayesinde rengi kırmızı ve vücut ısısı derecesindedir. Burun kanaması birçok kişinin hayatı boyunca rastladığı durumlardandır. Seyrettiği birçok defada korkulacak bir durum olmasa da dikkat etmek ve kontrol altında tutmak şarttır.

Kişiden kişiye ve öykünün farklılığına göre değişkenlik sağlayan kanama, her iki burun deliğinden yahut tek taraflı olarak görülür. Sızıntı gibi seyredebileceği gibi sıvılaşarak ve daha yoğun bir tarzda da gerçekleşebilir. Epistaksis adı verilen bu kanama, birçok sebebe bağlı olabilir. Bunlardan en sık görüleni mukoza kuruluğudur. Kuru hava solunumu sayesinde ortaya çıkan bu kanama hava ile sirkülasyon ettikçe kuruyan tabakanın çatlaması sonucunda gerçekleşir.

cocuklarda-burun-kanamasi

Anterior adı verilen ön kanama kişilerin paniklemesini gerektirmeyen ve kendi tedavilerini sağlayabilecekleri bir kanama tarzıdır. Burun az miktarda kanamaya başlar ve burun deliklerine doğru ilerler. Burunun yumuşak kısmını baş ve işaret parmak arasına alarak sıkarak ilk müdahalesinin yapılması olağandır. Fakat bunun dışında posterior kanama gerçekleştiğinde işin gidişatı biraz daha değişebilir. Bu tarz bir burun kanaması gerçekleştiği takdirde müdahalenin doktor tarafından yapılması gerebilir.

Günlük hayatımızda maruz kalabileceğimiz birçok kaza neticesinde de en hassas olan kıkırdak dokulardan birisi olan burnumuzda miktarı değişken kanamalar gerçekleşebilir. Dahil olacağınız bir kavga, istemeden kazara gerçekleşen bir çarpışma, trafik kazaları vs gibi etkenler en tetikleyici unsurlardır. Spor hayatımızda en vazgeçilmez ve olması gereken kavramlardan birisidir. Fakat birçok sporda darbe ve çarpma sonucunda da burun kanaması gerçekleşebilir. Tabii ki oluşumsal bir sorun teşkili yok ise. Oluşumsal derken, insanlar doğuştan farklı yapılarda bulunurlar. İskelet sistemi başta olmak üzere tüm kemik yapıları farklıdır.

Burun kemiği eğriliği adı verilen septum deviasyon; burun kanaması oluşumunda etkin rol oynayan faktörlerden birisidir. Bununla doğru orantılı olarak kabuklanma, yanma, acı ve nefes darlığı gibi sorunlara da sebebiyet verir. Burun kanaması kişileri rahatsız edebilecek hale gelmeden doktora danışmakta ve tıbbı yardım almakta fayda vardır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com