Kadınla Herşey

Göz İltihabı

Göz İltihabı

Sağlıklı bireylerde, zaman zaman gözlerde, göz enfeksiyonları olabilmektedir. Bu durumu tetikleyen nedenler ise çoğunlukla hijyen eksiklikleridir. Bu nedenlerle ortaya çıkan enfeksiyonlar, göz ve çevresinde iltihaplara neden olmaktadır.

Göz sağlığımızı korumak için, hijyenin tam olması gereklidir. Bunun içinde özellikle yüzümüzü yıkadıktan sonra kurulama aşamasında, başkasının havlusunu kullanmamalı ve temiz olduğunu bilmediğimiz maddeleri gözümüze temas ettirmekten kaçınmalıyız. Çünkü gözlerdeki enfeksiyonlar geçici olmakla birlikte kalıcı hasarlar da bırakabilir.

Göz iltihabı için kullanılan ilaçlarınız aynı bile olsa, diğer hastaların ürünleri kullanmaktan da kaçınmak, göz sağlığımız için oldukça önemlidir. Çünkü göz enfeksiyonları bulaşıcı hastalıklardandır. Dikkat edilmezse geri dönüşü olmayan ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.

Göz iltihaplarına sebep olabilen başka bir durum ise; aynı mendili, aynı havluyu hatta yastığı kullanmaktır. Bu sayılan maddeleri yalnızca sizin kullanmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Eğer hasta iseniz de kısa zamanda iyileşmenize yardım eder. Mümkünse göz sağlığınızı korumak adına, kimse ile ortak kullanım malzemeniz olmasın; varsa bile temiz olduğuna kesin kanaatiniz varsa kullanmanızda yarar var.

Göz iltihabı ile birlikte arpacık da bulunması, gözlerde görmeyi kısmen de olsa zorlar ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Görme işlevi bizim için hayati önem taşıdığından, ileri zamanlarınızı düşünerek hassas olmanızı tavsiye ederiz.

gozGöz o kadar önemli bir organdır ki yaratılışta bile göz vücuttaki çukur noktalardan birinde durur. Yani göz korunması gerekliliğini ve muhafaza edilmesi gereken bir organ olduğunu belli eder. Gözümüzü korumak derken her şeyden korumalıyız. Gözleri korumakta sadece hijyen tek başına yeterli olmamaktadır. Gözümüz çok değerli olduğu için gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Göz ağrıması ,iltihabı, kuruluğu veya çeşitli kusurlu hastalıkları ile ara ara rahatsızlansa bile bunlar gerekli ihtimam gösterilince düzelir yalnız kalıcı hasar oluşmaması için çok dikkatli olmalıyız.

Özellikle yaz ve kış aylarındaki rüzgarın direk olarak göze gelmesi durumunda göze alınacak toz ve zararlı parçalara karşı da dikkatli olunmalıdır. Sonbaharda kurt bırakan sinekler bulunmaktadır. Bu sineklerin gözlerinize konması halinde göze ciddi zarar verebilir.

Göz iltihabı (enfeksiyonu) belirtileri nelerdir?

  • Göz boyutları önemli ölçüde daralır veya belirginleşir,
  • Gözlerde kanlanmalar olur ve bu belirgin bir şekilde dışarıdan fark edilir,
  • Göz kapağı, muhtemelen şiş olacağı için, tam açılmaz,
  • Ağrı durumu vardır ve belirgindir,
  • Gözde görme sorunları oluşur,
  • Gözdeki görme net değildir ve bulanıktır.

 

Tüm bu sayılan belirtilerden siz de şikayetçi iseniz, göz iltihabı oluşumu başlamış olabileceğinden, en kısa zamanda uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com