Kadınla Herşey

Damar Sertliği Nedir?

Damar Sertliği Nedir?

Birçoğunuz Ateroskleroz terimini hiç duymamış olabilirsiniz. Halk arasında bilinen damar sertliğinin tıbben ismidir. Normal şartlarda olması gereken hali esnek bir yapıdır. Denge durumuna göre vücuttan vücuda daralabilir yahut genişleyebilir. Bu genişleme ve darlaşma hareketi oradan geçen kan miktarında belirleyici bir rol oynar.

Damar sertliği durumu ise; atardamar duvarı adı verilen kısım, bağ dokuları ile kaplandığında ortaya çıkan durumun ta kendisidir. Damar sertliği bilindiği kadar basit ve ufak bir müdahale ile geçirilebilen bir hastalık değildir. Ve de uygun tedavi ve tanı sürecinden geçirilmediği takdirde ölüm ile sonuçlanabilen ciddi reaksiyonlara sebebiyet verir. Beyin kanaması başta olmak üzere, kalp krizinin de en temel sebeplerinden birisidir.

Damar sertliği neden olur?

Sebep olarak incelendiğinde birden fazla sebep ortaya çıkmaktadır. Cinsiyet, fiziksel yapı, kalıtımsal sorunlar ve yaş faktörleri ziyadesi ile hastalığı etkileyen unsurlardır. Özellikle ileri yaşlarda kalp hastalığına bağlı reaksiyonlar ortaya çıkar. Hormonlarında etkili bir süreç olduğu menopoz evresinde de damar sertliği sorunları yaygın olarak görülebilir. Östrojen hormonunun bilinen en bilimsel yönlerinden birisi de damar sertliğini engellemesidir. Fakat menopoz döneminde bu hormon düzeyi düştüğünden dolayı; damar sertleşmesi ya da damar sertliği komplikasyonları ortaya çıkar.

damar-sertligi

Bunun yanı sıra bilinmeyen fakat damar sertliğine birebir etkisi olan durumlardan biriside hipertansiyondur. Kolesterolü tetiklediğinden ötürü damar sertliğinin alt kaynaklığını yapar. Tıpkı bunun gibi diyabette kolesterolü tetikler yahut dengede tutar. Bu önemli kriterleri dengede tutabildikten sonra damar sertliği riski büyük ölçüde önlenir. Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi, iyi kolesterol miktarı düşüp, kötü kolesterol miktarı arttığında otomatik kaynaklanan bir damar sertleşmesi durumu rahatlıkla görülebilmektedir.

Damar sertliği belirtileri nelerdir?

Damar sertliği yapılan araştırmalar doğrultusunda şeker hastalarında daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Kolesterolü birebir etkileyen bu hastalık kangren ve kalp krizine kadar birçok farklı komplikasyona sebebiyet verir. En yaygın belirtilerinden birisi göğüs ağrısıdır. Her ne kadar kişiler onu kalp ağrısı olarak nitelendirse de aslında ağrıma olan kısım vücudun göğüs kısmıdır. Zaman zaman göğüste baskı, çene ve kollarda ağrıya sebebiyet verebilir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com