Kadınla Herşey

Hamileyken Sigara İçmek

Hamileyken Sigara İçmek

Erken doğumlar, düşük kilolu bebekler, ölü doğumlar.. Tüm bu komplikasyonların ortak bir nedeni var: sigara! Güvenli bir gebelik için  anne adaylarının hamilelik süreçleri boyunca, hatta öncesinde ve gebeliğin sonrasında bile sigaradan uzak durmaları gerekmektedir.

Diyabet veya yüksek tansiyon gibi ciddi hastalıkların anneye veya bebeğe vereceği zararı bazı ilaçlar ile kontrol altına alabilirsiniz. Ne var ki hamile bir kadın sigara içiyorsa, bebeği hiçbir tehlikeden koruyamazsınız.

Gebelikte Sigara İçmek Neden Tehlikeli?

Sigara dumanı; siyanür, nikotin, karbon monoksit, katran, kurşun gibi tehlikeli kimyasallar içerir. Sigarada tüm bu kötü kimyasallar da dahil olmak üzere 4.000 ‘den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Ne yazık ki, bunlardan en az 60 tanesi kansere neden olan bileşikleri içerir. Gebelik sırasında içilen sigara ile bebeğe tüm bu zararlı kimyasalları, tek kaynak halinde besin yolu ile sunmuş olursunuz.

Bu 4.000’den fazla kimyasal içinde özellikle iki bileşik, bebeğiniz için oldukça zararlıdır; nikotin ve karbon monoksit. Bu iki toksin, gebelikte meydana gelebilecek tüm komplikasyonları etkilemekte, bebeğe ciddi zararlar verebilmektedir.

Gebelikte sigara içmenin meydana getirebileceği en ciddi komplikasyonlar;  ölü doğum, erken doğum ve düşük doğum ağırlığıdır. Nikotin, göbek kordonu içinde olanlar da dahil olmak üzere, vücutta kan damarlarını daraltarak bebeğinize giden oksijeni azaltır hatta imkansız hale getirebilir. Bu durum bebeğinizin nefes almasını, oksijenle temasını zorlar. Daha da kötüsü bebeğiniz, oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yerine karbon monoksit moleküllerini almaya başlar. Bebeğinizin kordonu ne yazık ki çok incedir ve sigara içtiğinizde bebeğinize gereken oksijeni tutamaz.

Gebelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları Nelerdir?

Oksijen sıkıntısı yaşamak, bebeğinizin büyüme ve gelişmesi üzerinde yıkıcı etkiye neden olabilir. Gebelik sırasında sigara içmek, erken doğuma ya da düşük kilolu doğum olasılığını iki katına çıkarır. Gebelikte aşırı sigara içmek ise, ölü doğum riskini arttıracaktır.

İçtiğiniz her sigara hamileliğin risklerini artırmaktadır. Birkaç sigara günde bir paket sigara içmekten daha güvenli gelebilir, ancak fark sanıldığı kadar büyük değildir. Bir sigara içenlerin vücutları, nikotine karşı daha hassastır. Hatta sadece bir veya iki sigara, kan damarlarını çok daha sıkılaştıracak, bebek üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilecektir.

Hamilelikte Sigara İçmek Bebeği Nasıl Etkiler?

Ağırlık ve boya etkileri ; Gebelik sırasında içilen bir paket sigara, bebeğin doğum ağırlığını hemen her gün azaltacaktır. Gebelikte sigara içen anne adaylarının bebekleri beden ve akciğer ölçüleri bakımından küçük kalacak ve gelişmemiş organlara sahip olma eğiliminde olacaktır. Anne karnında çok fazla sigaranın olumsuz etkilerine maruz kalan bebekler, doğumdan sonra ilk gün veya ilk hafta veya haftalarca, solunum cihazına bağlı kalacak veya kuvözde tutulacaklardır. Çünkü, ne yazık ki kendi başlarına nefes almada zorluk çekeceklerdir.

Doğumdan sonra kendi başlarına nefes alıyor olsalar bile, bu tür bebekler hayatları boyunca solunum sorunları yaşayabilir. Çünkü akciğer gelişimleri gecikmiştir veya nikotin diğer yan etkilerini de almışlardır. Gebelikte sigara içen annelerin bebeklerinde ileri yaşlarda astım ve nefes darlığı nedeni ile ani ölümler yaşanabilmektedir.

Kalp üzerindeki etkisi; Gebeliğin ilk üç ayında sigara içen anne adaylarının bebeklerinde kalp kusurları ile doğma olasılığı yüksektir. Yapılan araştırmalarda, konjenital kalp defektlerinin belirli türlerinin olma olasılığının, sigara içen annelerin bebeklerinde, sigara içmeyen annelerin bebeklerine oranla % 70 daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu kalp kusurları; atriyal septal defekt ve sağ ventrikül çıkış yolu tıkanıklıkları ve açıklığıdır.

Beyin fonksiyonları üzerindeki etkileri; Gebelikte sigara içmek, bebeğin beyin yapısında yaşam boyu sürebilecek etkilere neden olabilir. Hamilelikte sigara içen annelerin çocuklarında; öğrenme ve davranış problemleri, düşük IQ, görme ve işitme bozuklukları, zihinsel engellilik gibi birçok ciddi etkiler görülebilmektedir.gebelikte-sigara-içmenin-zararlariGebelikte Sigara İçen Anneler Ne Yapabilir?

Tüm bu korkunç istatistiklerin arkasında inanılmaz bir fırsat yatıyor; bebeğinizin sağlığı için sigarayı bırakmak! Bebeğiniz size bu güzel hediyeyi sunuyor..  Hatta bu işlemi gebe kalmaya karar verdiğiniz anda gerçekleştirmelisiniz. Bu, sizin çok daha sağlıklı ve güvenli bir gebelik geçirmenizi sağlar. Ayrıca sigarayı bırakmanız, sizin çok daha kolay bir şekilde gebe kalmanızı sağlayacaktır. Çünkü sigara, hamile kalma şansınızı yaklaşık % 40 oranında düşürmektedir. Ayrıca, iyi beslenmek, egzersiz yapmak veya  bebeğinizi sağlıklı bir şekilde doğurmak ve kucağınıza almak gibi eylemleri düşünmek, sigarayı bir defada bırakmanızı sağlayabilir.

Tabii herkes gebeliğini o kadar iyi bir şekilde kontrol edemez. Eğer hamile olduğunuzu anladığınızda, sigara içiyorsanız, yine de çok geç değil. Doğru adımlar ile sigarayı bırakabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, gebeliğin ilk aylarında sigarayı bıraktığınızda, sigaranın etkilerini bebeğiniz çok daha kolay atlatabiliyor, ilerleyen aylarda sigarayı bıraktığınızda ise bebeğinizin etkilerden arınması çok daha zorlaşmaktadır.

Sigaranın tehlikelerinin farkında olmanıza rağmen, bu alışkanlıktan vazgeçmek her zaman kolay değildir. Nikotin çekme isteği, iyi niyetinizi bastırabilir ve hatta çocuğunuz için özverinizi geçersiz kılabilir. Eğer kendi başınıza sigarayı bırakamıyorsanız, sigara bırakma konusunda doktorunuzla konuşun. Çevrenizden, sigara içen ve gebeliklerinde bırakmış kimseler ile irtibata geçerek destek alın. Ve unutmayın ki bunu sizden bekleyen ve size güvenen biri var..

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com