Kadınla Herşey

Gebelikte Siyah Çay Tüketimi

Gebelikte Siyah Çay Tüketimi

Gebelik, normal zamanlara nazaran anne adayının, kendisine çok daha fazla dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Temel ihtiyaçlarımız olan yeme, içme gibi konular, hamilelik sürecinde, anne adaylarının özellikle üzerinde durması gereken konulardan biridir. Anne adayının her yediği ya da içtiği besin, bebeğin gelişimi üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğundan, annenin yeme içme konusundaki tercihlerinde, bu süreçte daha dikkatli olması gerekmektedir.

Toplum olarak, kültürel değerlerimizden biri olan siyah çaya düşkünlüğümüz malumdur. Ne var ki anne adayları için siyah çay, beslenme konusunda belki de ilk dikkat etmeleri gereken husus olacaktır. Çünkü birçoğumuz, su gibi çay içmektedir. Ancak gebelikte siyah çay tüketimi, bebeğinizin gelişiminde ve sağlığında bazı problemlere neden olabilir.

Gebelikte Siyah Çay İçmek Zararlı mı?

Gebelikte çay içmek, belli bir miktarı aşmadan ve bazı hususlara dikkat edilerek tüketildiği sürece zararlı değildir. Aslında siyah çayın gebeliğe olan olumsuz etkilerinin asıl nedeni, kahve gibi içeceklerde de bolca miktarda bulunan ‘kafein’dir. Gebelikte kafein alımının fazla olması, bebeğin gelişimini ve anne sağlığını olumsuz etkileyerek, riske sokabilmektedir.

Gebelikte  çay tüketiminin en büyük etkenlerinden birisi, bebeğin anne adayının tükettiği kafeinin, büyük oranını, plasenta aracılığı ile kendi vücuduna alması ve bu nedenle, bebekte gelişim geriliği gibi sorunların meydana gelmesidir. Anne adaylarının, hamilelik dönemi boyunca aldığı kafein içerikli besinlerin 200 mg’dan fazla olmaması gerekmektedir.

Bu miktardan daha çok tüketilen kafein, bebeğin gelişim döneminde en çok gereksinim duyduğu demir gibi maddelerin kazanımında çeşitli sorunlar meydana gelecektir. Kafein maddesinin en olumsuz etkenlerinden birisinin vücutta bulunan demir emilimini önlemesi olduğu göz önüne alınır ise, hamilelik dönemi içerisinde çay ya da kahve tüketiminin en aza indirilmesi, hayati önem taşımaktadır.

Gebelikte Siyah Çay Tüketimi Neden Zararlı?

Hamilelik sürecinde siyah çay tüketimi, çayın yapımı sırasında geçtiği işlemlerden ve içerisinde bulunan bileşikler nedeniyle, bebek için tehlikeli olabilmektedir. Çayın üretimi aşamasında uygulanan soldurma yöntemi, çayda bulunan kafein seviyesinin artmasına neden olur. Fakat hamilelik dönemi içerisinde yalnızca siyah çay değil, yeşil çay gibi bitkisel içeceklerinde fazla oranda alınması zararlı olabilmektedir.

Bitkisel çayların gebelikte zararlı olmalarında ki en büyük faktör ise; siyah çayda olduğu gibi, içerisindeki kafeinin, vücutta ani kasılma ve reflekslere neden olabilme ihtimalidir. Bitki çaylarının gereğinden fazla tüketilmesi,  hamilelik süresince yaşanan kasılmaların çoğalması ile düşük ve ölü doğum gibi problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir.gebelikte-cay-icmekGebelikte Siyah Çay Tüketimi Nasıl Olmalı?

Gebelikte siyah çay tüketimi ve diğer bitki çayları da, olabildiğince azaltılmalıdır. Hamilelikte, günde bir bardak, açık ve limonlu çay, uzmanlarca anne adaylarına tavsiye edilmektedir. Ancak anne adayları, hamileliklerinde çay aşerse bile, bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almak istiyorsa, kafeinli içeceklerden ve yiyeceklerden olabildiğince kaçınmalı, bu konuya çok dikkat etmelilerdir.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gunay dedi ki:

    Mrba 4 aylik evliyim evlendikden sonra ilk ayda 11 gun gecikme oldu sonraki ay 10 gun once adet oldum.subat ayinin 14 de 1 gun adet oldum sonra 22 de tekrar adet oldum.mart ayinin 9 da 1 gun adet oldum ama normal adete benzemiyor rengi acik ve koyu kahve rengi gibi.sonra adet olmadim simdide nisanin 6 da adet oldum.ultrasona gitdim hamilelik cikmadi doktor dedi hamile diyilsin adetde olmatacan cunki yumurtalardan adet gorunmuyor..test aldim ondada hamilelik cikmadi.ama asiri mide bulantisi yasadim 2 gundurde bas donmesi ve asiri uyumak istiyorum.normalde sogana nefret ediyorum ama dun canim sogan yemek istedi ve soganin tadida o kadar hosuma gitdiki zevkle yedim. 2gundur surekli aclik ve uykusuzluk sikintisi yasiyorum.sizce ne yapa bilirim hamilemiyom diyilmiyim bilmiyorum.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com