Kadınla Herşey

Gebelikte Baharatlı Yemek Bebeğe Zararlı mı?

Gebelikte Baharatlı Yemek Bebeğe Zararlı mı?

Kimilerimiz baharatlı yiyecekleri sever. Hatta baharat katılmadan pişirilen yemekleri, yemek sınıfına sokmaz bile! E haksız da sayılmazlar.. Nitekim baharat yemeklere lezzet kattığı kadar, vücuda da kuvvet katar! Bunun farkında olanlarımızın mutfaklarında baharat, hemen her zaman makul bir miktarda vardır.

Baharatlarda bolca mineral ve vitamin vardır. Birçok baharat vücut sağlığımız için gerçekten de önemlidir. Ne var ki, mideniz bu tür baharatları, özellikle de pul biber, karabiber gibi baharatları sindirmekte çok daha fazla enerji harcayacak, bu sayede sindirim sisteminiz çok daha hızlı çalışmış olacak.

Gebelikte Baharatlı Yemek Zararlı mı?

Baharatlar ve baharatlı yemekler, sizin ve karnınızda gelişmekte olan bebeğiniz için zararlı değildir. Aşırıya kaçmadan gebelikte de baharatlı yemekler tüketilebilir. Çünkü gebelikle birlikte bedeniniz çok daha hassas duruma gelir. Baharatlar gebelikte size zarar vermez ancak mideniz bu tür besinlere karşı hassaslaşmış olabilir. Bu nedenle gebelikte beslenmenize çok daha dikkat etmenizde yarar var.

Gebelikte baharatlı yemeklerin sizi rahatsız etmesinin başlıca nedenleri vardır. Bunlar;

1. Hormonal Değişiklikler; Gebelikle beraber hormonlar, mide kaslarını etkiler. Hem çiğnemeye hem de midenizde gıdaları parçalamaya yardımcı kaslar, bu hormonlar nedeniyle yavaşlayabilir.

2. Mideye Baskı; Gebelikte en sık rastlanan sorunlardan biri de mide ekşimesi veya bir diğer adı ile reflüdür. Gebelikte progesteron adı verilen bir hormon vücudunuzdaki tüm kasları ve damarları rahatlatır. Baharatlı yiyecekler, reflü gibi mide problemlerini tetikler. Hamilelik ilerledikçe, anne karnındaki bebek ve karın büyüyerek mide üzerinde baskı yapar. Bu baskı midedeki asitlerin yukarı çıkmasına neden olarak mide de ekşimeye sebep olur.

3. Mide yanması; Mide yanması il 4 ayda meydana gelir. Mide yanması göğsün alt kısmından başlar ve boğaz bölgesinin alt kısmına kadar uzanır, yanma hissi ile karakterizedir.

Gebelik sırasında mide ekşimesine neden olabilecek diğer bazı faktörler ise; çiğ veya pişmiş soğan ve sarımsak, yağlı gıdalar ve kafein içeren içecekler.

4. Sabah Bulantıları; Baharatlı gıdalar sabah bulantılarını kötüleştirebilir. Hatta bazı yemeklerin ve gıdaların sadece kokusu bile gebelik sırasında mide bulantısına ve sabah bulantılarına neden olabilir.gebelikte-baharatli-yenir-miGebelikte Baharatlı Yiyecekler İçin Olası Alternatifler

Gebelikte de baharatlı yemekten vazgeçemiyorsunuz; ancak bu baharatlı besinler midenizi zora mı sokuyor! Bu durumda sizler için bazı önerilerimiz olacak.

  • Kullanılan miktarı ve baharat kalitesini daha iyi kontrol edebilmeniz için, gebelikte mümkün olduğunca ev yemeği yemeye çalışın.
  • Her öğününüzü sadece bir baharatlı yemek ile sınırlayın.
  • Hint mutfağında kullanılan yeşil biber ve kırmızı biber tozu gibi baharatlar yerine, Tayland ve Meksika mutfağında kullanılan jalapeño, biber gevreği, kekik vb. hafif baharatları tüketmeye çalışın.
  • Ayrıca sumak, kimyon, zerdeçal ya da tatlılarınıza ekleyeceğiniz bir tutam tarçın sizi rahatlatacaktır.
  • Yemeklerinizde aşırı baharat kullanımı yerine sadece tadını alabileceğiniz kadar kullanmaya dikkat edin.

Daha önce de belirttiğimiz üzere, bir tutam baharatın kimseye hiçbir zararı yoktur. Aksine, yediğiniz ağır bir yemek sonrasında sindirimi kolaylaştıracaktır.

Eğer bu konu ile ilgili sorularınız ve düşünceleriniz varsa, lütfen diğer anne adaylarımıza yardımcı olmak adına bizlerle paylaşın. Aşağıdaki cevap bırakın bölümünden düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com