Kadınla Herşey

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Gebelikte, anne adaylarının merak ettikleri ve jinekologlara sıklıkla sordukları bir konu da; ‘hamileyken saç boyanır mı?’ konusudur. Saç bakımı sırasında kullanılan boya ve kimyasallar, gebelik sırasında endişelere yol açmakta, anne adaylarını düşündürmektedir.

Uzmanlar ve jinekologların birçoğu, bu sorularla karşılaştıklarında anne adaylarına bitkisel özlü saç boyalarının, bu dönem için çok daha iyi olacağını söyleseler ve bu tip boyaları önerseler de, piyasadaki kimyasal saç boyaları veya bitkisel özlü, yani zararsız diye bilinen saç boyaları dahi, gebelik üzerine olan etkileri yeterince incelenmeden piyasaya sürülmektedir.

Reklamların birçoğuna da dikkat edilirse, üreticilerin saç bakımı işlemlerinde kullanılan formülleri sıklıkla değiştirdikleri dikkat çeker. Saç bakımında kullanılan bu tip kimyasal maddelerin, gebelik üzerine olan etkileri yeterince incelenmeden piyasaya sürülmektedir. Bu neden ile yeni geliştirilen kimyasal maddelerin gebeliğe olan etkileri tam olarak bilinmemektedir.

Saç bakımı sırasında kullanılan kimyasalların aslında çok az bir miktarı kafa derisinden emilerek vücuda girmektedir. Az miktarda olması nedeni ile bebekte bir probleme yol açma ihtimali düşüktür. Perma sırasında kullanılan fikasasyon solüsyonu kafa derisinde tahrişe yol açabilir, ancak vücudun başka bir yerinde bir soruna yol açmaz ve az miktarda absorbe edilir. Aynı durum saçın düzleştirilmesi sırasında kullanılan kimyasallar ile oluşabilir.

Hamileyken saç boyatmak zararlı mı?

Kalıcı saç boyaları güçlü bir kimyasal buhar oluşturan amonyak içermektedir. Saç boyalarının çok az bir miktarı deri tarafından emilir. Bu nedenle gebelikte saç boyatmak, birçok jinekoloğa göre, muhtemelen güvenlidir. Ancak yine de dikkatli olmalı, pek çok hekimin özellikle gebeliğin ilk üç ayında saçların kalıcı olarak boyatılmasını önermediğini akılda tutmalıyız.

Kalıcı saç boyaları ile yapılan işlem sırasında, boya kokusunun solunması, gelişmekte olan bebeğe boyanın ciltten emilimine oranla daha büyük zarar verebilir. Bu nedenle, amonyak içeren boyaların kullanılması önerilmez. saç boyatma işlemi eğer kuaför salonlarında yapılacaksa, ortamdaki kesif kokunun solunması, anne karnındaki bebeğe oldukça zararlı olacaktır.hamileyken-sac-boyanir-miYine saç düzleştirilmesi sırasında bazı zararlı kimyasallar solunum yolu ile vücuda girebilir. Yarı kalıcı boyalar ve ya röfle işlemi gebe kadınlar için daha güvenli kabul edilmektedir. Röfle sırasında boya alüminyum folyo ile sarılmakta cilde teması önlenmektedir. Gebelikte güvenli bir yöntem olarak saçlar, bitkisel kökenli olan kına ile boyanabilir.

Hamilelikte saç boyatırken nelere dikkat edilmeli?

  • Gebeliğin ilk üç ayında; saç boyatma, saç renginin açılması, perma, düzleştirme yapılmamalıdır. Bu işlemler havalandırması çok iyi olan yerlerde uygulanmalıdır.
  • İşlem öncesi ve sonrası gereksiz yere kuaförde beklenmemelidir.
  • Saça uygulanan kimyasallar ihtiyaçtan daha uzun süre bekletilmemelidir.
  • İşlem sonrası kafa derisi bol su ile durulanmalıdır.
  • Kimyasal kullanırken eldiven giyinilmelidir. Ürün kullanma kılavuzu dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.
  • Hassas ve alerjik bünyeli kişilerde kimyasal boyalar uygulanmadan önce alerjik test yapılması kişiyi olası reaksiyonlara karşı korur. (Boya yapılmadan önce ensede görünmeyen bir yerde veya saçın bir kısmında boya denenebilir)
  • Kaş ve kirpiklere kimyasal ve boyalar uygulanmamalıdır.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com