Kadınla Herşey

Hamilelikte Zeytinyağı

Hamilelikte Zeytinyağı

Hamilelikte zeytinyağı içmek ve kullanmak doğal beslenme ve doğal yaşantı içinde yer almaktadır. Özellikle katıksız saf zeytinyağı kullanımı hem anne için hemde anne karnındaki bebeiğin gelişimi son derece etkilidir.

Ege’de yaşayanlar bilir; zeytinyağının yeri başkadır. Birçoğumuz için salataya malzeme olmaktan öteye gidemeyen zeytinyağı, Ege ve Akdeniz insanı için su gibi temel ihtiyaçtır. Bırakın salatayı her türlü yemekte, hamur işlerinde hatta kızartmalarda bile zeytinyağı baş köşededir. Hal böyle olunca ege insanları hem sağlıklı hem de uzun yaşama lüksüne de sahip olur. Boşuna da değildir, çünkü zeytinyağı bin bir derde deva, şifadır. Özellikle de gebelikte anne adaylarına kolaylık sağlayacak birçok faydaya sahiptir.

Gebelikte Zeytinyağı Faydaları

Doğal, meyveden elde edildiği gibi yenebilen tek yağdır zeytinyağı. Zeytinin hem zeytinyağının tüketimi kalp damar hastalıklarına iyi gelerek vücudu kanser hastalıklarına karşı korumaktadır. Kadınların zeytinyağını hamilelik döneminde düzenli tüketmeleriyle bebek gelişiminin daha sağlıklı ve hızlı gelişim gösterdikleri görülmektedir.

Hamilelikte zeytinyağı kullanımı ve faydaları

  • Zeytinyağında bulunan E vitamini, fetüsün büyümesine yardımcı olmaktadır,
  • Bebeklerin anne karnında karşılanan ihtiyaçları ileriki dönemlerinde sağlıklı olmalarını sağlıyacağından gelişimleri açısından E vitamini ihtiyacının tamamlanması gerekmektedir.
  • Zeytinyağı anne sütünün de kalitesini artırıcı ve besleyici etki yapmaktadır.
  • Anne karnından dünyaya geçen bebeklerin ilk karşılaştıkları atmosferde oksidatif strese karşı zeytinyağında da bulunan E vitaminine ihtiyaç duymaktadırlar.
  • E vitaminin karaciğere olan faydasından dolayı bebeklerin ciğerlerinin gelişiminde de önemli rol oynamaktadır.
  • Annenin hamilelik sürecinde ve sonrasında mümkün olduğu kadar kimyasallardan uzak durması önemlidir. Duşta kullanılan kimyevi şampuan ve duş jelleri yerine zeytinyağlı sabun kullanımı, her açıdan anne ve bebeği biraz daha kimyasallardan uzaklaştırmış olacaktır.
  • Hamilelik sürecinde zeytinyağı tüketen anneler, bebeklerinin doğum sonrası psikomotor reflekslerinin gelişimine katkı sağlamış olurlar.
  • Hem zeytinyağının hem zeytinin faydalarından istifade etmek gerekmektedir.

Gebelikte Zeytinyağı Zararları

Zeytinyağı bünyesinde hamileler için bir zarar barındırmamaktadır. Aşırı kullanım olmadığı sürece rahatça tüketilebilir. Ancak hamilelikte zeytinyağının faydalarını tam edinebilmek için rafine olmayan, doğal zeytinyağı kullanımı gerekmektedir.

Gebelik sürecinde zeytinyağı kullanmaya, tüketmeye başlayarak, bebeğinize ve kendinize iyilik yapın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com