Kadınla Herşey

Gebelik Şekeri Kimlerde Görülür?

Gebelik Şekeri Kimlerde Görülür?

Gebelik öncesi diyabeti olmayan gebede, gebeliğin 24’üncü haftasından sonra gelişip, doğum sonrası 6’ıncı hafta gibi normale dönen şeker hastalığına, gebelik diyabeti yani gestasyonel diyabet denir. Genellik tüm gebelerin %5’inde meydana gelen bu tür şeker hastalığı kontrolü ve tedavisi, bebek sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Gebelikte bebeğin gelişimini sağlamaya yönelik, glikoz metabolizmasında önemli değişikler  görülmektedir. Plesentadan salgılanan HPL adındaki hormon, gebelikte bebeğe yeterince glikoz gitmesini sağlamak amacıyla insülinin kan şekerini düşürme etkisini baskılar. Gebelikte, doğal hiperglisemi (şeker oranının yükselmesi) eğilimi meydana gelir. Bu eğilimin normal şartları zorladığında ise gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) ortaya çıkmaktadır.

3

Gebelik öncesi diyabeti (şeker hastalığı) olan kadınlarda, gestasyonel diyabetli (gebelik esnasında oluşan şeker hastalığı) kadınlara göre doğumsal anomali görülme riski daha fazladır. Çünkü, gestasyonel diyabet gebeliğin 6′ ıncı ayından sonra görülmektedir; yani bebeğin vücut gelişimi tamamlanmış ve bebeğin büyümeye başladığı dönemdir. Gebelik öncesinde diyabet var ise, bu bebek sağlığı açısından çok daha fazla önem taşımaktadır.

Kontrolsüz ve tedavi edilmeyen diyabet, bebek için risk taşımaktadır. İnsülinin plesantal geçişi olmadığı için, fazladan insülin üretimi yapar. Bebek ihtiyacından fazla enerji ile karşılaşır. Bu enerjiyi yağ olarak depolar. Bu durum ise, makrazomi ya da iri bebek oluşumuna yol açar. Bu durum ise, bu bebeklerin ileri ki yaşamlarında şişman olmaları ve tip 2 diyabet hastalığına yakalanmaları riskini artırmaktadır.

2

Gebelikte Gestasyonel diyabet risk altında olanlar; 

  • Daha önce, ölü doğum yapmış, anomolili ve iri bebek doğurmuş olan ve birden fazla düşük yapmış gebeler.
  • Daha önceki gebeliklerinde gebeliğe bağlı diyabet hastalığı geçirmiş anneler.
  • Gebelik öncesi kilosu normalden fazla olan kadınlar.
  • 1. derece akrabalarında diyabet rahatsızlığı olan hamile kadınlar.
  • 35 yaş üzeri gebeler gestasyonel için risk altındadır.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com