Kadınla Herşey

Hamileyken Kestane Balı Yemek Faydalı mı?

Hamileyken Kestane Balı Yemek Faydalı mı?

Kestane, kış aylarını süsleyen belki de en kıymetli ve  en lezzetli tatlardan. Besin değeri çok yüksek olan kestaneler, tam da mevsimine göre bize güç ve kuvvet, özellikle soğuk havalara ve kış aylarında sıklıkla yaşanılan gribal enfeksiyonlara karşı direnç sağlıyor.

Kestane; kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller bakımından mükemmel bir kaynak. Vücudun hemen hemen tüm ihtiyaç duyduğu besin değerleri içerisinde barındırıyor. Özellikle hastalar ve hamilelik süreci yaşayan anne adayları için oldukça doğru bir seçim.

Kestane gibi, kestane balı da, uzmanların da anne adaylarına tavsiye ettiği şifa deposu bir besin. Özellikle hamilelik ile beraber gelişmiş olan bazı rahatsızlıklar ve şikayetler için birebir. Hamilelik sürecinin doğal bir sonucu olan halsizlik, yorgunluk hissi için oldukça ideal bir ilaç!

Peki bunca faydası olan kestane balı nasıl oluşuyor?

Kestane çiçeklerinden, hem polen hem nektar hem de salgı toplayan bal arıları, özellikle haziran ayının başında işe başlar ve tüm güçlerini ortaya koyarak bize nefis bir tatta ve şifada olan bu değerli yiyeceği hazırlar. Kestane balı koyu renkli, ağır ağır akan, tatlı  ve sert bir bal yapısındadır. Tadına alışanlar için vazgeçilmezdir.

Koyu kahve renkli, buruk biraz acı ve kestaneye özgü tat ve kokuya sahiptir. Kestane balı,  antiseptik özelliğiyle tanınır; yani kansere karşı koruyucudur.

Hamileyken kestane balı yemek faydalı mı?

Kestanenin kendisi gibi balı da, özellikle hamileler için oldukça faydalıdır;

  • hamileyken-kestane-baliTam bir antioksidandır; yani vücuttaki oksidatif süreçleri durduran bir nevi paslanmayı önleyici özelliğe sahiptir. Bu sayede ağız yaralarına iyi gelir, kansere karşı korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • B ve C vitaminleri açısından zengin olan kestane balı kasları kuvvetlendirici özelliğe sahiptir.
  • Kan dolaşımını düzenleyici, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderici özelliktedir.
  • Kestane balı solunum ve sindirim sistemlerine olumlu etkiler.
  • Bağırsak gazına iyi gelir ve hazmı kolaylaştırır.
  • Kestane balı bir tür karbonhidrattır. Bu nedenle barsaklarda su tutucu etkiye sahiptir. Böylece kabızlığa iyi gelir.
  • Kan şekerini artıcı etkisi nedeniyle acıktırıcı yani iştah açıcıdır.
  • Gebelikte sıklıkla rastlanılan bir problem olan idrar kesesi enfeksiyonlarına iyi gelir.

Sıraladığımız tüm bu sağlık sorunlarının çözümünde önemli etkisi olan kestane balını, kan şekeri düzeninde sıkıntı yaşayan bireyler ölçülü şekilde tüketmelidir. Şeker hastaları, gestanyonel diyabet (hamilelik şekeri) yaşayan anne adayları, şeker hastalığı riskinde olanlar, insülin direnci yaşayanlar, polikistik over tanısı olan bireyler de kestane balı tüketimini mutlaka bir uzmana danışarak planlamalıdırlar.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com