Kadınla Herşey

Hamilelikte Ceviz Yemek

Hamilelikte Ceviz Yemek

Hamilelikte ceviz yemek faydalı. Peki, ne kadar tüketmeli?

Gebelikte ceviz yemenin faydalarını ele aldığımızda ne kadar gerekli olduğunu görüyoruz.

Ceviz, hamilelik sürecinde mutlaka yenmesi gereken, anne ve bebek sağlığı açısından önemli rol oynayan bir besindir. Bebeğiniz, göbek kordonu yardımıyla ihtiyacı olan besinleri sizden alacaktır. Bu nedenle siz ne yerseniz, bebeğiniz de o besini yemiş olacaktır. Bu nedenle anne adaylarımız, hamileliklerinin birinci ayından dokuzuncu ayına kadar ceviz tüketmelidir.

Hamilelikte cevizin önemi büyüktür. Cevizin içeriğindeki Omega yağ asitleri sayesinde bebeğinizin beyin gelişiminde önemli rol oynar. Bu nedenle, özelikle gebeliğin ilk aylarında, uzmanlar tarafından hamilelere tavsiye edilmektedir. Ayrıca ceviz, magnezyum ve lif içeriği sayesinde gebelik döneminde diyet için iyi bir yardımcıdır.

Hamilelikte Cevizin Faydaları;

 • Ceviz, cilt için gerekli olan, E vitamini içerir. Bu sayede, gebelikte ceviz tüketmek, doğum öncesi göbek bölgesindeki gerginliği azaltacağı gibi doğum sonrası çatlakların da önüne geçmenizde yardımcı olur.
 • Kan şekeri olan yada şeker hastası olan gebelerin kandaki şeker seviyelerini düzenler.
 • B vitamini kombinasyonlarını içeren bu kuruyemiş, hamileyken alınan en doğal B vitamini destekleyicisidir.
 • Ceviz güçlü bir antioksidandır. İçeriğindeki gümüş iyonlar sayesinde, bebeğinizi gebelik döneminden önce kullanılan sigara ve kafein gibi serbest radikallerin etkilerinden korur.
 • İçeriğinde bolca yağ asitleri adı verilen Omega-3 bulundurur. Bu da, hamillik sürecinde kalp krizi riskini azaltarak inme gibi tehlikeli durumlara engel olur.
 • Bilindiği üzere, kadınlar hamilelik sürecinde daha hassas olurlar ve olaylara aşırı duygusal yaklaşabilirler. Bu gibi durumlarda ceviz, yaşanan depresyonu en aza indirmektedir.
 • Kolesterolü olan anne adayları, cevizin kolesterolü düşürücü etkisinden dolayı özellikle gebelik boyunca tüketmelidir. Ceviz kötü kolesterolün düşmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca, kolesterol sonrasında damarlarda oluşan şişme ve kızarıklıkları önler.hamilelikte-ceviz-yemenin-faydalari
 • Gebelikte, mineral kaybı olur ve kemikleriniz zayıflayabilir. Ceviz, kaybettiğiniz mineralleri geri almanızı sağlayarak güçlü kemiklere sahip olmanıza yardımcı olabilecek en iyi besindir.
 • Hamilelikte cevizin faydaları içerisinde anne adaylarını sevindiren, kilo verdirici etkisidir. Gün içerisinde üç ya da dört adet ceviz tükettiğinizde, uzun süre tokluk hissederek daha az yeme ihtiyacı duyarak gebelikte aşırı kilo alımından kurtulursunuz. Sağlıklı beslenmek için az ve sık yemek önemlidir.
 • Gebelikte dalgınlık ve unutkanlık gibi problemler de sıkça görülür. Ceviz yiyerek hafızanızı güçlendirebilir, bebeğinizin beyin gelişimine yardımcı olabilirsiniz.
 • Gebelikte ceviz yiyerek, manganez ve bakır ihtiyacının bir kısmını karşılayabilirsiniz.
 • Hamilelikte sıkça rastlanan bir sorun da, uyku bozukluklarıdır. Ceviz yiyerek, uyku problemlerinizi çözebilir, geceleri daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.
 • Ceviz ayrıca, kalp atışlarının düzenlenmesini sağlar.
 • Yine hamileyken ceviz yemek, safra taşının oluşmasını engeller. Hamilelik sürecinde kimse safra rahatsızlığı çekmek istemez.

Hamilelikte ne kadar ceviz yemeli?

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve sizin daha iyi ve rahat bir gebelik dönemi geçirmeniz için, günde mutlaka yedi sekiz adet ceviz tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Bünyeye göre, ceviz fazla tüketildiğinde gaz problemlerine neden olabilir. Bu nedenle, gün içine yayılan ceviz yeme saatleri ayarlayarak, bu gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Hamilelikte ceviz yemenin bu sayılanlar dışında da faydaları mevcuttur. Zamanla bunlar ortaya çıkmaya devam edecektir.

Hamilelikte Ceviz Yemenin Zararı Var mı?

Ayrıca gebelikte yediğiniz cevizin miktarı da önemlidir. Unutulmamalıdır ki, her şeyi kararında tüketmek sağlığa faydalıdır. Gebelik boyunca günlük 25 gr. yani bir avuç ceviz içi, sizin için yeterlidir. Az yenildiğinde avantaj sağlarken, gereğinden fazla tüketildiğinde ise, yağ dolayısıyla fazla kalori alınacağı için kilo artışına neden olabilir. Hamilelikte alınan aşırı kilolar ise, doğum problemlerine neden olabilir. Bu nedenle yağlı tohumları, kuru yemişleri tüketirken günlük ihtiyacın fazlasına çıkılmamalıdır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com