Kadınla Herşey

Hamileyken Adet Olunur mu?

Hamileyken Adet Olunur mu?

Hamileyken adet görülür mü?

Hamilelik ve adet kanaması olayı zıtlık içerir. Buna rağmen hamileyken adet olunurmu diye merak edilebilmektedir.

Âdet, hayız, menstrüasyon ya da regl (Latince adı; menstrual siklus), kadınlarda ve bazı diğer yüksek dişi primatlarda, rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması şeklindeki fizyolojik olaydır. Doğurgan kadınlarda üreme ve döllenme amacıyla meydana gelen değişiklikler için kullanılan bilimsel bir terimdir. Menstrüasyon halk arasında “aybaşı” olarak da bilinir ve genellikle âdet görmek ya da regl olmak şeklinde kullanılır.

Kadınların ergenliğe erişmesinden menopoza girmelerine kadar yaklaşık her 28 günde bir tekrarlanan bu süreç, sadece gebelik süresince durur. Kadınların çoğu düzenli olarak 28 günde bir âdet görmez; 21-35 günde bir âdet görmek normal kabul edilir. Adet kanamaları azalarak 3 ila 7 gün devam eder. Bu süre zarfında yaklaşık 35-40 ml. kan kaybedilir. Bu miktar çoğu kadında 50 ml’nin altındadır.

Kadınların çokça merak ettikleri bir diğer konu ise; ‘hamileyken adet görülür mü’, ‘hamileyken adet olunur mu’ gibi sorulardır. Nadiren de olsa bazı kadınlarda gebelik süreci başlamış olmasına rağmen adet görülebilir. Ancak bu durum; hamileyken regl olunur anlamına gelmez. Bu durum biraz da adet döngüsünün zamanı ile ilişkilidir. Konuyu daha detaylı ele alalım;

Gebelikte Adet Kanaması Olur mu?

Bazen, hastalar hamile kaldıktan sonra bir veya birkaç kere adet gördüklerini ifade ederler. Hamileyken adet görülmez; gebeyken ancak kanamalar olabilir. Adet görmek, diğer adı ile menstruasyon, hamile olmayan kadınlarda hormonal değişikliklere bağlı oluşan vajinal kanamadır. Her vajinal kanamaya adet görme denilmez. Hamileyken görülen vajinal kanamalar da adet değildir.

Gebeliğin başlangıcında, implantasyon kanaması şeklinde lekelenmeler meydana gelebilir. Bu kanamalar adet kanamaları sanılabilir; ancak bu kanama embriyonun rahime yerleşmesine bağlı olarak meydana gelen doğal kanamalardır. Bunun dışında hamileliğin ilerleyen haftalarında düşük ile ilgili kanamalar olabilir, bunlar da adet değildir. Hamilelik süresince meydana gelen herhangi bir kanama durumunda, hemen doktora başvurulması gerekir.

Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?

“Hamilelikte adet olunurmu” durumunu açıkladığımıza göre adet kanaması olmasına rağmen hamile kalınır mı, buna da değinelim. Her vajinal kanama, adet demek değildir. Gebelikte de çeşitli nedenlerle kanamalar olabilir; ancak bunlar adet görme ile ilişkilendirilemez. Hatta hamile olmayan kişilerde de meydana gelen her kanama adet kanaması olmayabilir. Örneğin, hamile veya hamile olmayan bir kadında rahim ağzındaki bir hastalığa bağlı kanama olabilir ancak bu adet kanaması değildir.

Adet döngüsünün temel amacı, kadınlarda üremenin temel çekirdeğini teşkil eden yumurtanın oluşmasıdır. Kadınlarda beyinden salınan  hormonlar döllenme için uygun bir yumurta oluşmasını sağlamakta; bununla beraber rahim yüzeyi, muhtemel bir gebelik için hazırlanır. Ancak döllenme gerçekleşmez ise, yani kadın hamile kalmaz ise kadının ürettiği yumurtanın ömrü sona erer. Bununla beraber de gebelik için hazırlanmış olan  rahim iç tabakası da dışarı atılır. Bu süreç sonucunda adet kanaması oluşur.

hamileyken-kanama-olur-mu

Buradan da anlaşılacağı üzere gebe olunmadığı takdirde adet kanaması olacaktır. Gebelik oluşmuş ise, doğal olarak yeni bir adet döngüsüne gerek olmayacağından, bu durumda da yeni bir adet kanaması görülmeyecektir.

Oluşan adet kanaması gebeliğin olmadığının, bu nedenle de gebelik için hazırlanan rahmin tabakasının dışarı atıldığının da habercisidir.

Yukarıda verilen bilgiler tamamen bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır. Bu nedenle hamile kadın adet olurmu diye merak ediliyorsa en sağlıklı bilgi için, üreme çağındaki her kadının, en fazla 6 ay ara ile uzman bir jinekolog tarafından kontrol edilmeleri, sağlıkları için oldukça önem taşımaktadır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mavioje dedi ki:

    Bilgi için teşekkür ederim

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com