Kadınla Herşey

Kolon Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Kolon Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Kalın bağırsak kanseri; kolorektal kanser veya diğer adıyla kolon kanseri olarak bilinir. Tüm bu tanımlamalar kolon olarak adlandırdığımız kalın bağırsakta meydana gelen adenom poliplerden ortaya çıkar. Batı dünyasında en sık rastlanan üçüncü kanser tipi ve ölüme yol açan kanserler arasında ikinci sıradadır.

Hastalar hemen hemen her makat hastalığını hemeroit olarak yorumlayıp geçiştirdikleri için, teşhis ve tedavi süresi gecikebilen bir rahatsızlık. Uzmanlar yılda 2 milyon kişinin kolon kanserine yakalandığını belirtiyor. Kolon kanseri %40 oranında kolonoskopiyle önlenebilen bir kanser türü. Uzmanlar; ‘böyle önlenebilen başka bir kanser türü yok!’ diyor.

Kolon Kanseri Neden Olur?

Kolon kanserinin nedenleri arasında çevresel ve kalıtsal etkenler söz konusu olmaktadır. Genetik etkenler bu konuda çok daha önemli olmaktadır. Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir. Ayrıca daha önceden meme ve yumurtalık kanseri geçirmiş kişilerde ve ailelerinde, kolon kanseri sıklığı daha fazla olabilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve diyet programlarının da kolon kanseri riskini artırdığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra hayvansal gıdaların aşırı tüketenlerde ve bazı kimyasal maddelere maruz kalan kişilerde de kolon kanserine yakalanma riski fazladır.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanserinin en sık rastlanan belirtileri;kolon kanseri nedir, belirtileri ve tedavisi

 • Makattan gelen kanama ve dışkılama alışkanlıklarının değişmesi (kabızlık veya ishal),
 • Karında hafif ağrı,
 • Gaz sancıları,
 • Karında doygunluk hissi,
 • Dışkıda kanama,
 • Kansızlık,
 • Kendini aşırı yorgun hissetme,
 • Bulantı ve kusma,
 • Birden gelişen aşırı kilo kaybıdır.

Bu şikayetleri ifaden kişilerin muayene edilmeleri gerekir. Her ne kadar sayılan bu belirtiler hastalığın kesin tanısı olmasa da, başlangıç evresinin işaretleri olabilmektedir. Bağırsak daralması gibi ciddi bir durum söz konusu olmayabilir. Ancak belirtiler dikkate alınmalı ve kontrol gerekmektedir. Yapılan kontrollerde kalın bağırsakta bir anormallik durumunun olup olmadığı incelenmekte ve varsa bir şüphe önleyici tedavi yöntemlerine geçilmektedir.

Kolon Kanseri Nasıl Anlaşılır? Kolon Kanseri Testi;

Kolon kanserinin önlenebilir tek kanser türü olması açısından tanısı da oldukça kolaydır. Hastaya rektal muayene yapılır ve gerekirse  Kolonoskopi ile hastanın bütün kalın bağırsağı görüntülenir. Kolonoskopinin amacı; bağırsakta polip varsa alınması ve incelenmesidir. Laboratuvarda dışkıda gizli kan incelenmesi yapıldığı başka bir yöntem ise, hastaların gizli kan testine tabii tutulmasıdır. Tam kan sayımı, biyokimyasal araştırmalar ile de tanı konulması kolaylaşmaktadır. Diğer bir yöntem video görüntüleme ile yapılan sigmoidoskopidir. Kolonun alt bölgesinin incelenmesinde kullanılır.

Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolon Kanseri, cerrahi yöntemle tedavi edilir. Kanseri oluşturan tümör ve çevresindeki bir miktar sağlam doku alınır. Hastalığın aşamasına  göre  kemoteropi ve adjuvan kemoterapi uygulanır. Metastaz (diğer organlara yayılma) görülen hastalarda cerrahinin yanı sıra kemoterapi ve radyoterapi uygulanarak hastanın yaşam süresi uzatılmaya çalışılır.

Kolon Kanserinden Korunma;

Kolon Kanserinden korunmak için yapılması gereken en önemli şey, lifli gıdaların tüketilmesidir. Çünkü lifli gıdalar kanserojen maddelerin etkenlerini önlemektedir. Bunlara ek olarak egzersiz yaparak vücudu ve bağırsakları harekete geçirmek de oldukça önemlidir. Yeşil çay tüketmek de bağırsak düzenini sağladığından dolayı koruyucudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. mert cengel dedi ki:

  propolis faydalı
  tedarik için 0535 387 ** **
  şirinyer-izmir

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com