Kadınla Herşey

Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrıları tek başına bir hastalık sayılmayıp, altında yatan başka hastalıkların belirtisi olmakla birlikte, yapılan araştırmalar her insanın yaşamı boyunca mutlaka bel ağrısından yakındığını, bel ağrıları şikayetine bulunduğunu göstermektedir.

Temelinde yatan nedenlere göre kas kökenli ağrılar, stres, kötü duruş pozisyonları kaynaklı ağrılar, bel fıtığı, fazla kilolar, bel kayması, kireçlenme, osteoporoz, omurga kırığı, iltihaplı romatizma, iç organlardaki çeşitli rahatsızlıklar gibi birçok şekilde değerlendirilen bel ağrıları, 30 yaş üstü ve genetik yatkınlığı bulunan kişilerde daha sık görülmektedir.

Şiddetli bel ağrıları fıtık belirtisi!

Bel ağrılarının kuşkusuz en ağrılısı bilindiği üzere, bel fıtığı, siyatik veya disk hernisi isimleri ile de bilinen ağrılardır. Omurlar arasındaki disklerin ağır kaldırma, zorlayıcı hareketler yapma veya kaza sonucu bozulması ile arada bulunan kıkırdağın dışarı çıkması ile meydana gelen bel fıtığının farklı türleri bulunmaktadır. Her bel fıtığı ameliyat gerektirmemekle birlikte, fazla ağırlık kaldırmamak, bel sağlığına uygun yatak kullanmak, kilo sorunlarına dikkat etmek gibi tavsiyeler her bel fıtığı türünde etkili olmaktadır.

bel-agrisi

Bel ağrısı neden olur?

Fazla kilolar her zaman bel fıtığına sebep olmamakta, ancak bele gereğinden çok yük binmesi sonucunda da bel ağrılarının sebebi olabilmektedir. Ayrıca uzun saatler boyunca hareketsiz bir şekilde oturarak çalışan kişilerde, kambur oturma alışkanlığı bulunan kişilerde omurlarda yıpranmanın artması ile bel ağrılarında artma yaşanmaktadır.

Yaşlılıkla birlikte bel ağrısına sebep olan bir etken de kireçlenmedir. Kireçlenme vücudun fiziksel baskılara karşı dayanıklılığını azaltarak aşınmaya neden olmaktadır. Doğrudan bel bölgesi ile ilgili olmayıp, bel bölgesine yakın pankreas, böbrek, karaciğer gibi organlarda bulunan iltihaplanma veya rahatsızlıklar da bel ağrılarına sebep olabilmekte olup, eklem ağrıları da bir başka neden olabilmektedir.

Bel ağrılarında kimler risk grubundadır?

Özellikle hamileler, yeni anne olmuş kadınlar, meslek icabı sürekli ağırlık kaldıranlar, sürekli stres altında olan kişiler, kanser hastaları, şeker ve tansiyon hastaları, romatizma ve kemik erimesi yakınması bulunan kişiler, sigara tiryakileri, menopoz dönemindeki kadınlar, enfeksiyon hastalıkları geçirmekte olan kişiler, yeni ameliyat olmuş kişiler bel ağrıları açısından diğer insanlara göre daha yüksek bir risk grubunda bulunmakta olup, bel ağrıları ihmal edilmeyerek hekim kontrolünde ağrıların altında yatan nedenler araştırılmalıdır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com