Kadınla Herşey

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık, bilindiği üzere göz kapağında çıkan iltihaplı sivilcedir. Halk arasında bazı nedenlerden dolayı sıklıkla rastlanılan bu durum, insanı oldukça rahatsız eder ve can yakar. Göz kapağı kenarının kızarması ile ilk belirtilerini gösteren arpacık, özellikle bünyesi zayıf kişilerde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. bunun yanı sıra, kabızlık şikayetleri sık olan kişilerde de arpacık görülebilmektedir.

Arpacık Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler;

1. Soyulmuş bir diş sarımsağın ucu kesilir ve arpacık üzerine günde 2-3 defa sürülür.

2. Mevsiminde ve taze olmak koşuluyla, marul yaprakları ezilir, lapa haline getirilerek arpacığın üzerine konulur.

3. Patates haşlanıp ezilir ve gözün üzerine günde 3-4 defa koyulur.

Arpacığa İyi Gelen Bitkiler;

Kekik; Bir parça pamuğa damlatılan kekik konsantresi, direk olarak arpacığın üzerine yerleştirilir. Kekik güçlü bir antiseptik olan timol bakımından zengin bir kaynaktır ve çok sayıda antiseptik bileşik içermektedir.

Patates; Dr. Varro Tyler; ‘Arpacığı tedavi etmek için, patatesin iç kısımlarını kazıyın ve bu parçaları sardığınız bir bezi arpacığın üzerine yerleştirin. İçindeki patatesleri birkaç defa tazelemeyi ihmal etmeyin. Bu şaşılacak derecede etkili bir yöntemdir. Birkaç saat içinde kabarcık sönmeye başlayacak ve arpacık görülür derecede iyileşecektir. Aynı günün akşamına kadar da tamamen yok olacaktır’ diyor.

Papatya; Papatyanın bilindiği üzere rahatlatıcı bir etkisi vardır. aynı zamanda papatya iyi bir antioksidandır. Bu sebeple, sıcak papatya çayı ile arpacık üzerine yapacağınız kompres, arpacığın geri gitmesine fayda sağlayacaktırarpacik-bitkisel-tedaviSarımsak; Sarımsak, gerçekten çok güçlü bir antibiyotiktir. Arpacığı tedavi etmek için, 10-12 diş doğranmış sarımsak yiyin. Eğer bazı nedenlerden dolayı, özellikle de mide problemleriniz var ise, bu kadar çok sarımsağı yemekte zorlanırsanız, hiç olmazsa gözünüzde arpacık çıktığı zaman sarımsağı her zamankinden fazla tüketmeye dikkat edin.

Ayrıca, elinizi kesinlikle arpacıktan uzak tutun ve arpacığı sıkmaya çalışmayın. Elinizi değdirmek sadece iltihabın artmasına ve yayılmasına yardımcı olur.

Gözünüzde arpacık varken mümkün olduğunca göz makyajı yapmayın ve arpacığa herhangi bir kozmetik ürün sürmeyin. Losyon ve kremler iltihabın yayılmasına neden olabilir.

Lens kullanıyorsanız arpacık geçene kadar ara verin. Kontak lensler arpacığın yayılmasına yol açabilir.

Bu gibi bazı pratik uygulamalar da arpacığın kısa sürede iyileşmesine fayda sağlayacaktır.

Sağlıkla kalın..

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com