Kadınla Herşey

Sigaradan Sonra Kilo Almamak İçin

Sigaradan Sonra Kilo Almamak İçin

Sigarayı bırakmak, tiryakileri en büyük hayali, Ancak sigara bırakmaktan öte, onları korkutan en büyük tehlike ise; ‘sigarayı bıraktıktan sonra ya kilo alırsam!’ düşüncesi. Bu korku dolayısıyla sigarayı bırakmak istemelerine engel de olmakta.

‘Sigara pişmanlıktır’ sloganını çokça duyduk, buna karşın ‘bıraktım, hayatım değişti’ diyenleri de! Ancak ne var ki, sigara bırakmak da bir cesaret işi. Neden derseniz, sigara içenlerin çoğu aynı korkuyu taşıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra ya çok yemeye başlar ve kilo alırsam, tabi çoğunluğun da çoğunluğu kim, tahmin edebiliyorsunuzdur; kadınlar!

Özellikle kadınlar, bu sebeple sigarayı bırakmaya yanaşmamakta. Peki çözüm yok ve bu şekilde devam mı edeceğiz, tabi ki hayır! Sigarayı bıraktıktan sonra, sağlığınız çok daha iyi işleyecek. Ancak bunun için düzenli bir beslenme programı, vücudunuza özel bir diyet ve spor, önceliğiniz olmalı.

Sigara bırakmak, sağlığınız için attığınız en büyük adımlardan. Bir diğeri ise kilo almadan bunu devam ettirmek! Bilindiği üzere, sigarayı bırakan çoğu insan iştahlarının açıldığını ve sürekli yeme dürtüsü ile baş etmek zorunda kaldıklarından bahseder. Peki bu süreçte kilo almamak için neler yapılabilir?

Eğer, sigarayı bırakma sürecinde kilo problemleri ile baş edemezseniz, ilerleyen yıllarda obezite, kalp damar hastalıkları ve hipertansiyon gibi ciddi sağlık sorunları ile yaşamanız büyük olasılık. Peki sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için nasıl beslenmeli, ne yemeli, ne kadar yemeli?

Yedikleriniz için günlük tutun!

Sigarayı bıraktıktan sonra birçoğumuz bilinçsizce yemeye başlar. Bu, körelen tat alma duyusunun yeniden aktif hale gelmesinin bir sonucudur. Bunun sonucunda porsiyonlar büyüyor ve hemen her besin karşı bir açlık oluşuyor. Bunun önüne geçebilmek adına ‘beslenme günlüğü’ tutun. Gün içerisinde tükettiğiniz tüm gıdaların, saatini, miktarını, besin grubunu not edin. Bu şekilde yediklerinizin kontrolünü sağlamış olur, neyden ne zaman ve ne kadar yediğinizin de farkında olursunuz.

Kahvaltıda yumurta yiyin; sizi uzun süre tok tutar!

sigarayı bıraktıktan sonra düzenli ve sağlıklı bir beslenme planı, gerçekten çok işinize yarayacak. Gün içerisinde 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenin. Öğün atlamayın. Öğünlerinizi her gün aynı saatte tüketmeyi bir alışkanlık haline getirin.

Sabah kahvaltınızı, uyandıktan en geç 1 saat içerisinde yapın. Kahvaltıda, haftada en az iki veya üç gün, 1 adet haşlanmış yumurta yiyin. Yapılan araştırmalara göre, kahvaltıda yiyeceğiniz 1 adet haşlanmış yumurta, sizi uzun süre tok tutacaktır. Bu da diğer öğünlerde daha az besin tüketmenize neden olarak, ideal kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

Öğlen protein ağırlıklı beslendiyseniz, akşam da sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Gece uyumadan en az 2 saat önce hiç bir şey yemeyin.

sigarayi-biraktiktan-sonra-kilo

Canınız sigara istediğinde, karanfil çiğneyin!

Tane karanfil çiğneyerek ya da su içerek, sigara içme düşüncesinden uzaklaşabilirsiniz. Sigaranın bir ağız alışkanlığı olduğunu unutmayın. Canınız sigara istediğinde, karanfil çiğnemeniz, ağzınızı oyalayacaktır. Ayrıca su da içebilirsiniz, hem su içmenin sağlığa faydası da çok! Vücuttan toksinlerin atılmasını sağladığı gibi, sizi uzun süre tok da tutar. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız, su dolu bir sürahinin içerisine tarçın çubukları, portakal veya elma dilimleri ekleyerek su tüketebilirsiniz.

Kilo alacağım düşüncesini aklınızdan çıkarın!

Arkadaşınız sigarayı n-bıraktı ve belki 10 kilo aldı. Tabi bu mümkün. Kendinize, ‘herkes sigarayı bıraktıktan sonra kilo alıyor, ben de alırım’ diye telkini bırakın. Herkesin beslenme alışkanlığı ve hayat tarzı farklıdır. Eğer isterseniz, yediklerinizin miktarının, zamanının, neyin sizin için zararlı olup neyin yararlı olduğunun bilincinde olarak, özellikle bir uzmandan yardım alarak arkadaşınızın yaşadığı kilo problemlerini yaşamayabilirsiniz.

Sigara yerine yürüyüş!

Aklınıza sigara geldiğinde, hemen olduğunuz yerden uzaklaşın ve yürüyün. Asansör yerine merdiveni tercih edin, arabanızı uzak mesafeye park edin ve eve yürüyerek gidin. Bir alışveriş merkezine gidin ve bolca hareket edin. Hava açıksa ve deniz kenarında yaşıyorsanız, yürüyüş için bu gibi yerleri tercih edin. Yürümenin sağlığa faydası çok. Temiz havada bol oksijen alarak kendinizi daha mutlu, enerjik, zinde hissedersiniz. Ayrıca yürüyüş kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Yoga veya pilates yapmak da iyi birer tercih olabilir.

Kan şekerinizi dengede tutun!

Sigarayı bıraktıktan sonra kan şekerinizde zaman zaman düşme olabilir, bundan dolayı ara öğünlerde 1 tost, 1 bardak süt, meyveli yoğurt, 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu veya bir bardak ayran tüketebilirsiniz.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com