Kadınla Herşey

Hamileyken Adaçayı İçilir Mi?

Hamileyken Adaçayı İçilir Mi?

Hamilelikte adaçayı ve diğer bitki çaylarını tüketirken dikkatli olunmalıdır. Hamilelere adaçayının faydaları olabileceği gibi bebeğe yada anneye zararı da olabilir.

Bekleyen bir anne olarak, hamileliğiniz sırasında bitkisel çay içmenin güvenliği olup olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu düşünceleriniz veya endişeleriniz, kimi zaman yersiz, kimi zaman oldukça önemli olabilir. Nitekim bazı bitki çayları, hamilelik sürecini rahatlatıp kolaylaştırırken, bazıları bu dönemi çok daha zora sokabilmektedir.

Mutfaklarda yaygın bir lezzet olarak kullanılan adaçayı, yüzyıllar boyunca çeşitli sağlık koşulları için bir bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Özellikle kış aylarında sıcacık tadı ile hem içimizi ısıtır hem de bizi gribal enfeksiyonlara karşı korur.

Gebelik sırasında birçok bitki çayı veya baharat tüketmek, genellikle güvenli olmasına rağmen, hamile anne adayları için güvensiz olabilecek çay ve takviyeleri de az bir miktarda da olsa bulunmaktadır. Gebelikte adaçayı ya da başka herhangi bir bitki çayı içmeden önce iyice araştırmakta fayda vardır.

Hamileyken Adaçayı İçmenin Faydaları

  • Adaçayı, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllardır sağlık alanında kullanılmaktadır. Akdeniz kültürleri, hafızayı geliştirmek, doğurganlığı artırmak, süt veren anneden tıkanıklığı azaltmak ve artrit semptomlarını hafifletmek için bu otu kullanılır.
  • Adaçayı bitkisi, öksürük, boğaz ağrısı, özellikle faranjit veya larenjit gibi rahatsızlıklarda, gargara olarak kullanıldığında önemli bir işleve sahiptir. Adaçayı, taze olarak demlenip çayı tüketilirse de aynı etkiyi gösterir.
  • Anksiyete ve aşırı terleme gibi rahatsızlıkları da tedavi edebildiği iddia ediliyor. Daha bilimsel araştırmalar ile bu iddiaların geçerliliğini belirlemek gerekmektedir.

Uzmanlar ise, gebelik sırasında anne adaylarının bu konuda daha hassas olmaları gerektiğini söylemekte ve hamilelik süreçlerinde bu koşullardan herhangi birinin tedavisi için adaçayı kullanmamaları konusunda anne adaylarını uyarmaktadır.

Aadaçayı gibi birçok bitkisel çay; demir, kalsiyum ve magnezyum gibi temel besinleri sağlamalarına rağmen, gebelik sırasında tüketime uygun olmayabilir. Kafeinsiz bir içecek olarak bitkisel çaylar, hamilelik sırasında sigara ve kahve için güvenli bir alternatif gibi görünüyor. Endişe edilen ise, kafeinin veya bitkisel çayların, fetal gelişim yani fetus dönemindeki bebek üzerindeki etkileri hakkında bilimsel kanıtın olmaması. Çoğu sağlık kuruluşu tarafında, konsantre olarak yapılan bitkisel çaylar güvensiz olarak kabul edilir ve gebelik sırasında kaçınılması gerektiği bildirilmektedir.hamileyken-adacayi-zararli-miHamilelikte Adaçayı İçmek Zararlı Mı?

  • Diğer bitkisel çaylar veya takviyeleri gibi adaçayı da, anne adaylarında bazı yan etkilere neden olabilir. Bildirilen yan etkiler dudaklarda ve ağızda kuruluk, ağızda tahriş ve iltihab gibi oluşumlar sayılabilir.
  • Ancak daha da önemlisi bu bitki içinde bulunan maddeler gereği hamilelikte düşük riskine sebep olan bitki çayları arasında yer almaktadır.
  • Adaçayının aşırı miktarda tüketilmesi yine karın ağrısı, baş dönmesi veya kusma gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Nadir durumlarda, bitkinin yüksek dozlarda alınması neticesinde epileptik nöbetlere neden olabileceği ya da karaciğere zarar verebileceği düşünülmektedir. Eğer ciddi yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Özellikle konsantre olarak üretilen, yani hazır ve poşetlenmiş bitki çayları ve tabi ki adaçayı, birçok uzman kuruluşa göre hamilelik sırasında zararlı olabilir. Hamilelik sırasında adaçayının kullanımının güvenliği ve etkinliğini belirlemek için .ok daha fazla bilimsel çalışma gereklidir. Hamile kadınlar için kullanım tavsiyeleri halen net olarak bilinmese de, diyabet, böbrek hastalığı ya da epilepsi gibi rahatsızlıklara sahipseniz, adaçayından kaçının. Adaçayı içmeden önce, muhakak konuyu doktorunuza danışın.

Tekrar edelim:

Her bitki çayını hamilelikte normal zamanlarda ki gibi tüketmeyin!  Normal zamanlarda günde 3 bardak içtiğiniz bir bitkinin çayı hamilelikte kesinlikle içilmemesi gerekenler arasında yer alabilir. Hamilelikte adaçayı içenler risk almamak için doktorunuza danışın.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com