Kadınla Herşey

Gözbebeği İltihabı

Gözbebeği İltihabı

Gözbebeği iltihabı, gözlerde oluşan, gözün renkli kısmında meydana gelen iltihap şeklidir. Gözbebeği iltihabı, iris iltihabı, iris hastalığı olarak da biliniyor. Gözün içindeki iris denilen renkli kısmın etrafındaki koyulaşma ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Daha detaylı olarak bilgi verecek olursak eğer, şunları da ekleyebiliriz;

Gözlerin üst kısımlarındaki ve gözdeki ağrılarla da kendini belli eder. Bazen gözlerde sulanma ve kızarıklık oluşumu da, bu hastalığın belirtilerindendir. Bu hastalığa sahip kişiler ışığa duyarlı olur ve fazla ışıktan zarar görür. Gözbebeği iltihabının oluşumuna sebep olan bazı hastalıklarda bulunuyor. Onlardan bir kaçı; frengi hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar veya diş çürüğü olanlarda bu rahatsızlık olabilir. Ayrıca, gözün çeşitli sebeplerle yaralanması halinde veya burun iltihapları ile de oluşabilir.

Gözbebeği iltihabı, halk arasında önemsenmiyor ama tedavi edilmezse çok ileri derecelere vararak körlüğe neden olabiliyor. Gözün kızarması ve ansızın sulanmasının yanında, ışığa duyarlılık ve göz bebeğinin renginin değişmesi şeklindeki belirtilerin hepsinin aynı anda bir insanda olması bu hastalığın ciddi ciddi başladığını gösterir. Ve bu gibi belirtiler doğrultusunda ihmal etmeden, uzman göz doktorlarına acilen gidilmelidir.

Gözün mikrop kapması, gözün zedelenmesi ve çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle de olabiilen bu rahatsızlığın, asıl nedenlerinin araştırılması ve genel sonuca göre hareket edilmesi gereklidir. Bu hastalığın tedavisi göz doktorları tarafından yapılmakta olup yapılan araştırmalardan sonra uzman doktor tarafından göz damlasıyla tedavi başlar ve gözün dinlendirilmesi işlemi ile devam eder.

goz-bebegi-iltihabii

Göz doktoru tarafından tespit edilen soruna yönelik tedavi başlar ve sonuçta o soruna yönelik bir tedavi süreci işler. Gözdeki o sorun tedavi edildiğinde gözdeki gözbebeği iltihabı önce durgunluk dönemine geçer, daha sonra ise, gerilemeye doğru yönelir.

Sonuçta gözbebeği iltihabına sebep olan rahatsızlıkla birlikte, şikayetler de ortadan kalktığı için kısa sürede göz kendini toparlar ve normal sağlığına kavuşur.

Aynı zamanda göz damlaları sayesinde göz dinlenir ve sorunun giderilmesi yani tedavi süreci hız kazanmış olur. Bu tedaviye başlamadan önce uzman hekimler tarafından çok detaylı bir muayene ise, hastalığın nedenlerinin araştırılması ve tedavi sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için ilk şarttır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com