Kadınla Herşey

Gebelikte Saç Dökülmesi

Gebelikte Saç Dökülmesi

Hamilelik sürecinde, kadınlarda fiziksel ve ruhsal birçok değişim yaşanmaktadır. Bu durumları tetikleyen birçok neden söz konusu olduğu gibi, en belirgin nedenler, gebelik ile değişen hormonlardır. Hormonların değişimi, vücudumuzda, gerek ruhsal gerekse fiziksel birçok değişime kapı açmaktadır.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur?

Gebelikte yaşanan değişikliklerden birisi de anne adaylarının sıklıkla karşılaştığı bir problem olan saçların dökülmesidir. Büyük oranda hormonal dengesizliklerden kaynaklanan bu durum normal ve geçicidir. Hamileliğin sonlanmasının ardından bu dönemde kaybedilen saçlar geri kazanılır.

Gebelikte saç dökülmesinin nedenleri arasında hormon dengesizliğinin yanı sıra, annenin diğer zamanlara oranla çok daha sağlıklı ve iyi beslenmesi gerekirken, bu dönemde dengeli beslenememesi de gebelikte saç dökülmelerine neden olur. Çünkü, bebeğin gelişimi için anne vücudundan alınan besin içeriklerinin yerine koyulmaması, annede saç dökülmesine yol açabilir. Yine demir eksikliği veya demir açısından eksik kalan beslenme şekli de annede saç dökülmelerine neden olabilir.

Hamilelik sürecinde yaşanan saç dökülmelerinin bir diğer nedeni ise, bu süreçte farklı nedenlere dayalı yaşanan yoğun stres ve sıkıntılardır. İstenmeyen bir gebelik süreci geçirme, mutsuzluk, aile için sıkıntılar gibi birçok etken, psikolojik olarak anne adayını etkiler. Bu gibi etkenler de beraberinde gebelikte saç dökülmeleri, uykusuzluk, huzursuzluk gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getirecektir.

Ancak hamilelik döneminde yaşanan saç dökülmeleri bazı noktalara dikkat edilerek azaltılabilir ya da engellenebilir.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Beslenmenize dikkat edin; Hamilelikte saç dökülmelerinin önlenebilmesi için, ilk olarak beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Anne adayının, bu dönemde protein, vitamin ve mineraller başta olmak üzere tüm besin gruplarından düzenli olarak ve yeterince alması gerekmektedir. Özellikle protein açısından zengin olan, et, balık, süt ve süt ürünleri ile vitamin ve mineral açısından zengin taze meyve ve sebze tüketimi de hamilelik döneminde saç dökülmesinin engellenebilmesi için ihmal edilmemelidir. Saçların uzamasında oldukça etkili olan çinko da bu dönemde yeterince alınmalıdır.

Saçlarınızı doğal yağlarla besleyin; Doğal yağlar kullanarak, saçlarınıza bakım uygulamaları yaparak da hamilelikte saç dökülmelerini azaltılabilir ve önleyebilirsiniz. Bu bakım için, ceviz yağı, badem yağı, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi yağ çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu yağları hafif ılık şekilde saç diplerine masajla uygulayabileceğiniz gibi, içlerinde bu yağ özlerini barındıran saç maskelerini de saçınıza uygulayabilirsiniz. Haftada bir ya da 15 günde bir olmak üzere saçlara bu doğal bakımların yapılması saçları canlandırır, güçlendirir ve hamilelik döneminde yaşanan dökülmeleri önemli derecede azaltır.gebelikte-sac-dökülmesi-nedenleri-nasil-gecerSaçlarınızı boya gibi kimyasallardan koruyun; Hamilelik döneminde zayıflayan saçlarınız, daha kısa sürede dökülür. Saçlarınızın zayıflamasına neden olan birçok çevresel etken vardır. Özellikle saçlara hamilelik döneminde boya yapılması, maşa ve fön makinesi gibi araçların çok sık kullanılması, saçların güneş ışınlarından, ozondan ve klordan uzak tutulmaması ve doğru saç bakım ürünlerinin kullanılmaması da dökülmeleri arttıran çevresel nedenlerdendir. Tüm bu etkenlerden gebelik süresince uzak durulması, bu dönemde yaşanan saç dökülmelerinin azaltılması için gereklidir ve bebeğinizin sağlığı içinde oldukça büyük önem taşır.

Stresten olabildiğince uzaklaşın; Hamilelik döneminde saç dökülmesinde etkili olan önemli bir faktörün stres olduğunu belirtmiştik. Bu dönemde stresten uzak durulması, bebeğin gelişimini olumlu etkilemesinin yanında, saç dökülmelerinin de azalmasını sağlar. Bu nedenle hamileler olabildiğince pozitif olmalı ve stresi yenebilmek için kendilerini rahatlatacak çeşitli yöntemler belirlemelidir. Anne adaylarının bu süreçte en büyük destekçileri olan eşleri de, çok daha anlayışlı ve sabırlı olmalıdır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Meral dedi ki:

    Hamileliğimin son dönemlerinde dökülmem başlamıştı doğumdan sonrasında daha çok döküldü emzirdiğim için bir şey de kullanamıyordum ama doğal olan ve dökülmeyi durdurup bize zararı olmayan doğal keratin kullanmaya başladım tabi özel bir durumum olduğu için patentli olanından aldım güvenerek kullandığım patentli keratin sayesinde dökülme kalmadı.

  2. ayca dedi ki:

    Benimde hamileliğim de hormanlarin değişmesiyle saçlarım dökülmeye başladı. Dogumdan sonra geçer dedim fakat gecmedi. Buna bir cozum bulmam gerekiyordu, cocuk emzirdiğim icin kullanacağım ürüne dikkat etmem gerekiyordu. Dogal ürünleri araştırmaya başladım ve bir çok kisinin memnun olduğu intense keratin ürünlerini buldum. ürünler gercekten o kadar katkisiz ve faydalı ki gönül rahatligi ile butun hamile arkadaslara tavsiye ederim.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com