Kadınla Herşey

Hamilelikte Ihlamur İçmek

Hamilelikte Ihlamur İçmek

Hamilelik sürecinde bitki çaylarının kullanıma dikkat edilmelidir. Peki, hamilelikte ıhlamur içilir mi?

Ihlamur, yüzyıllar boyunca, olumsuz sağlık koşullarını geniş bir yelpazede tedavi etmek için Avrupa halk hekimliğinde kullanılmış ve kullanılmaya da devam edilmektedir. Ancak, ıhlamur çayı tüketiminin hamile kadınlar için güvenli olup olmadığı konusu, gebelikte merak edilmektedir. Çünkü gebelikte her bitki çayı güvenli olmayabilir.. O halde hamileler ıhlamur içebilir mi, konuyu faydaları ve zararları açısından ele alalım.

Hamilelikte Ihlamurun Faydaları

Hamileyken ıhlamur içmek özellikle şişkinlik, gaz, mide ekşimesi ve kabızlık gibi çoğu zaman gebelik ile ilişkili olarak gelişebilen sağlık problemlerine giderilmesinde etkili olabilmektedir. Ihlamur çayı, özellikle sindirim rahatsızlığını ve mide ekşimesi rahatsızlıklarınızı yatıştırmaya, bu belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca ıhlamur, terlemeyi tetikler ve terletici çay fonksiyonlarını kullanır. Bu durum hamile kadınlar için rahatsız edici olsa da, artan vücut ısısı, enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin mücadele etmesine deste olarak yardımcı olabilir.

Ihlamur çiçekleri bir antispazmodik ve sedatif olan farnesol içermektedir. Bu ise, anksiyete ya da sinirlilik hallerinden muzdarip anne adayları için ideal olabilir.

hamiileyken-ıhlamur-cayi-icilir-mi

Gebelikte ıhlamur içilir mi?

Doğum sırasında meydana gelen kasılmaları da etkileyebilir. Bu nedenle, doğum dönemi yakın hamile kadınlar, ıhlamur çayını içme konusunda daha dikkatli olmalıdır.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulan ıhlamur yaprakları ve çiçekleri, kaynamış suya (yaklaşık bir litre) bir tutam atılır ve 20 dakika kadar bekletilir. Yetişkinler için önerilen doz günde 3 bardak olmasına rağmen, hamile kadınların ıhlamurdan uzak durmalarının altı, uzmanlarca çizilmekte!

Anne adayları, ıhlamur çayını içerken çok dikkat etmelidir. Uzmanlar olabildiğince uzak kalınması gerektiğini belirtirken diğer bir taraftan da doktor kontrolünde veya uzman bir doktora danışılarak alınması, en yararlı olanıdır.

Hamileyken Ihlamur İçmenin Zararları

Ihlamur çiçeklerinin, kan üzerinde inceltme etkisi olduğu, uzman doktorlar tarafından bildiriliyor. Hamilelikte ıhlamur çayı içmek, kontrolsüz kanama postpartum’ a yol açabilir. Hamilelik sonu yani doğumu yaklaşan hamile kadınlar için riskli olabilecek bir bitki çayı!

Bitkisel çayların, sağlığımıza çeşitli faydalar sağlamalarıyla birlikte, hamile kadınlar üzerinde bitki çaylarının etkileri ile ilgili ne yazık ki çok az bir çalışma bulunmaktadır. Ayrıca, ıhlamur çayı bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir, bu yüzden ıhlamur çayı tüketmeden önce hamilelik sürecinde kullandığınız ilaç varsa bir sağlık kuruluşu ile görüşmek veya doktorunuza danışmak, sizin ve bebeğinizin sağlığı için en iyisi olacaktır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com