Kadınla Herşey

Hamilelikte Yaban Mersini

Hamilelikte Yaban Mersini

Yaban mersini seviyorsunuz ve hamilelik sürecinizde diyet listenize favori bir meyve olarak eklemek istiyorsunuz. Ancak yaban mersininin gebelikte, bebeğiniz için güvenli olup olmadığından emin değilsiniz. Gebelikte yaban mersini yenir mi ya da gebelikte yaban mersininin ne gibi faydaları vardır, çok yemek zararlı mıdır gibi bir takım sorular kafanızı meşgul ediyor.. Eğer bu bahsettiğimiz durumlardan herhangi biri sizi ilgilendiriyorsa, lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Yaban mersininin hamile kadınlar için sağlık açısından yararlarını yazımızda paylaştık. Yaban mersininin gebelik sürecinde, sizi istemediğiniz kilolardan koruyabileceğini biliyor muydunuz? Yaban mersini ayrıca bebeğinizin kemiklerin gelişmesini ve güçlü olmasını sağlar. Gebelik sırasında yaban mersini yemek, size ve bebeğinize birçok fayda sağlar. İlk olarak bu eşsiz faydalara sahip meyveyi yakından tanıyalım.

Yaban Mersini Nedir?

Özellikle Kuzey Amerika’da yetişen, çiçekli bir bitki olan yaban mersini, mor renkli meyveler verir. Kızılcık meyvesi ile aynı aileden olan yaban mersini, ayı üzümü olarak da bilinir ve üzümsü bir meyvedir.

Yaban mersini, K ve C vitamini, manganez, diyet lifi ve bakır açısından zengin bir kaynaktır.

Gebelikte Yaban Mersini Yemenin Faydaları;

Yaban mersini aşağıdaki nedenlerden dolayı gebelik sırasında yenmesi gereken süper bir gıdadır:

Kilonuzu korur; Hamile kadınların en muzdarip oldukları konu belki de hamilelik sırasında yaşanan aşırı kilo alımıdır. Yaban mersini meyvesinin yağ içeriği oldukça düşük olduğu için, bu süreçte diyet listenizde olması gereken bir besindir. Ekstra kilo alımı yaşamadan, sağlıklı beslenerek, kilonuzu yaban mersini tüketerek koruyabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir; Hamilelikte, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı çok daha zayıf bir hale gelirsiniz. Çünkü hamilelik sırasında, bağışıklık sistemi tüm zamanların en düşük seviyesine iner. Buna ek olarak, birtakım ilaçlar ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmek isteyebilirsiniz. Bunlara giç gerek yok! Yaban mersini C vitamini bakımından zengindir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmede yardımcı olabilir.Aynı zamanda vücutta demir emilimine de yardımcı olur.

Stresi azaltır; Yaban mersini antioksidan deposudur. Düzenli tüketildiğinde, oksidatif strese karşı sinirlerinizi korur ve beynin bilişsel işlevini geliştirmekte yardımcı olabilir. Özellikle gebelikte yaşanan stresi en aza indirir. Gebeliğin son aylarında doğum endişelerini yatıştırır. Zindelik verir.

Kabızlığı hafifletir; Gebelikte sıklıkla rastlanan bir sorundur kabızlık. Yaban mersini, doğal ve lezzetli bir kabızlık çözücü ilaçtır. Meyve, diyet lifi açısından zengin bir kaynaktır ve bağırsak hareketlerini düzenlemede size yardımcı olabilir.

Kalp sağlığınızı korur; Yaban mersini antioksidan bakımından harika bir kaynaktır ve kardiyovasküler komplikasyonların gelişmesini engelleyerek sizi, oluşabilecek kalp rahatsızlıklarından korur. Hamilelikte preeklampsi tehdidi devam ederken yaban mersini önermemektedirler.

Yaban Mersininin Bebeğiniz İçin Faydalarını Bilmek İster misiniz?

Yaban mersini, rahminizde gelişmeye ve büyümeye çalışan, minik bebeğiniz için harika bir meyvedir;gebelikte-yaban-mersiniKemik gelişimini destekler; Yaban mersini fetusta kemiklerin gelişimine yardımcı olan bir bileşik, polifenoller içerir. Bu nedenle gebelikte düzenli olarak yaban mersini yemeniz, bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

Prematüre doğum önler; Prematüre doğum günümüzde birçok yerde ortak bir sorun haline gelmiştir. Bu durumu önlemek için, bu muhteşem meyveden yiyin. Bu dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek istiyorsanız bunu yapın.

Zayıf bebek doğumunu önler; Gebelikte yaban mersini tüketmek,  doğacak olan bebeğinizin daha sağlıklı ve olması gereken kiloda doğmasını sağlar.

Hamilelikte Yaban Mersini Yemek Zararlı mı?

Yaban mersininin hem hamilelere hem de diğer birçok insana, sayısız sağlık yararları var. Ancak, bir meyve seçerken dikkatli olmak zorundayız, özellikle de gebelikte! Olabildiğince organik olanlarını seçmeniz, yaban mersininin sağladığı faydalardan çok daha iyi bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca, hamilelik sürecinizde diyet listenize yaban mersinini eklemeden önce doktorunuza danışın. Aşırıya kaçmadan her şeyi tüketebileceğinizi, ancak doktor kontrolünde bunun çok daha sağlıklı olacağını unutmayın.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nazli dedi ki:

    bi yazi ne kadar uzatabilinecekse o kadar uzatmissiniz ilk iki paragraf o kadar gereksiz ve vakit kaybi ki keske pratik olsaniz sizin icin uzuluyorum

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com