Kadınla Herşey

Yumuşak Doku Kanseri (Sarkoma) Nedir?

Yumuşak Doku Kanseri (Sarkoma) Nedir?

Yumuşak doku kanseri diğer adıyla sarkoma, vücut dokularında etkili olan bir kanser türüdür. Hastalığın duyulmasında Kayahan’ın bu hastalığa yakalanıp mücadele etmesi etkili olmuştur.

Usta sanatçı Kayahan, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Kayahan, 1990 yılında, ayağında çıkan yağ bezesi için doktora gittiğinde, kansere yakalandığını öğrendi. Doktorlar ona altı ay ömür biçmişti ancak o, kanserle mücadelesini tam 15 yıl hiç yılmadan sürdürdü. Üçüncü kez tekrar eden ve onu yoğun bakıma sokan bu kanserli tümör, bu defa onu sevdiklerinden kopardı. Peki Kayahan neden öldü? Kayahan’ın hastalığı neydi ki onu bizden kopardı?

kayahan sarkomaKayahan’ın ölümünden sonra, günlerdir medyada bu sorular konuşuldu. Kayahan’ı ve daha bir çok insanı hayattan koparan bu hastalık; yumuşak doku kanseriydi. Sinsice ilerleyen ve ölümcül kanserli tümörlere neden olan, oldukça tehlikeli bir hastalık. Tedavisi mümkün olmakla birlikte tekrar etme olasılığı oldukça yüksek kötü huylu tümörlerin rol oynadığı bir kanser türü. Peki, yumuşak doku kanseri nedir ve belirtileri nelerdir? Bunların cevabını hep birlikte öğrenelim;

Yumuşak Doku Kanseri Nedir?

Yumuşak Doku Kanseri; vücuttaki destekleyici ve bağlayıcı tüm dokularda meydana gelebilen ve bu dokular üzerinde gelişen bir kanser türüdür. Yumuşak doku, vücutta kemikler dışındaki tüm destekleyici dokular için kullanılan bir tanımdır. Yağ, kas, derin cilt dokuları, kan damarları, sinirler, tendon ve bağlar, eklem etrafındaki dokular yumuşak dokulara örnek teşkil etmektedir. Bunlar vücuttaki diğer yapıları birbirine bağlayan bağ dokularıdır.

yumusak-doku-kanser

Sarkom; Yunanca’da ‘etin büyümesi’ anlamına gelir. Bu nedenle yumuşak doku kanserine sarkoma’da denilmektedir. Yumuşak doku sarkomları, vücudumuzdaki yumuşak dokularda; kaslar, yağlar, eklemler gibi, meydana gelen, kanserli tümörlerdir. Sarkomlar kanser tümörleri arasında en ender ve en ölümcül olanıdır. Bu nedenle çok iyi tedavi imkanları mümkün olsa da, tekrar etme olasılığı oldukça yüksektir.

Yumuşak Doku Sarkomları en çok nerede büyür?

Yumuşak dokular vücudumuzun her bölgesinde bulunmaktadır. Bu nedenle, yumuşak doku sarkomu vücudun, bacaklar, kollar ve tüm gövde olmak üzere, hemen her yerinde gelişebilir ve büyüyebilir. Bu sarkomlar tedavi edilmediği taktirde, kanserli hücreler bölünmeye devam edecek ve sarkom boyutu büyüyecektir. Sarkom büyüyerek yumuşak dokularda bir yumru halini alır. Bu yumrular doku veya organların üzerinde baskıya neden olabilmektedir.

Zamanla sarkomlar, sağlıklı hücreleri işlevsiz hale getirir. Sarkomlu hücreler kana ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Vücudun farklı noktalarında sarkomlar meydana gelebilir ve ikinci kanser türlerini de doğurabilmektedir. İleri ki aşamalarında kemiklere de yayılabilmektedir. Yumuşak doku sarkomları yaygın değildir, özellikle erkeklerde kadınlardan daha çok rastlanmaktadır. Nadiren çocuklarda ve ergenlerde de görülmektedir.

kanser

Yumuşak doku kanseri türleri nelerdir?

Vücutta bulundukları bölge ve dokulara bağlı olarak, sarkomlar türlere ayrılmaktadır. Genellikle aynı semptomları içerir ve benzer nitelikleri taşırlar. Ancak üzerinde geliştiği doku farkı, sarkomların çeşitliliğini de sağlamaktadır. Örneğin;

  • Leiomyosarkomlar – kasdokusunda gelişir.
  • Liposarkomlar – yağ dokusunda gelişir.
  • Angiosarkomlar – kan ve lenf damar hücrelerinde gelişir.
  • Gastrointestinal stromal tümörler (GIST) – sindirim sistemi organlarına destek veren yumuşak bağ dokularında gelişir.

Ölümcül olan bu kanserli tümörlerin, yok edilmesi oldukça güçtür. Yumuşak dokulara nüfuz eden bu sarkomlar, bulundukları dokudaki hücreleri etkisiz hale getirdikleri için, vücut direncini düşürmektedir. Yumuşak doku kanseri, ameliyat, radyasyon terapisi veya kemoterapi ya da bunların bileşimi olarak, benzer şekilde tedavi edilebilmektedir. Bunun için erken tanı ve teşhis oldukça önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com