Kadınla Herşey

Konsantrasyonu Artırmak İçin Ne Yemeli?

Konsantrasyonu Artırmak İçin Ne Yemeli?

Konsantrasyon, kişinin, bedensel ve ruhsal, zihinsel ve fiziksel tüm dikkatini bir noktaya toplaması, bütün öğrenme mekanizmalarının aynı anda ve aynı noktaya yönlendirilmesi, bütün alıcıların öğrenmeye hazır hale getirilerek, algının en yüksek performansına ulaşmasıdır.

Konsantrasyon genel anlamda dikkati toplamak ve dikkat dağıtıcı etkenlere karşı duyarsızlık hali geliştirebilme yetisi olarak da düşünülebilir. Konsantrasyon gücü kişiden kişiye değişebileceği gücü, konsantrasyon süresi de herkeste farklı seyreder. Kişilerin merak ettiği, ilgi alanı olan, kişide heyecan ve merak duyguları uyandıran durumlarda konsantrasyon gücü artar ve konsantrasyon süresi uzar. Kişi adeta dış etkenlere kendini kapatmıştır. İç dünyada ise durum tam tersi gelişir. Zihinsel, bedensel, ruhsal tüm dikkat aynı noktada toplandığı için, iç dünyada anlam ve derinlik oldukça güçlüdür.

konsantrasyon

Konsantrasyon özellikle eğitim yıllarında, yoğun geçen ders ve sınav günlerinde oldukça önem kazanıyor. Konsantrasyon güçlüğü çekildiğinde bu durum beraberinde bireylerin başarı ve motivasyonlarını da etkiliyor ve olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, odaklanamama gibi problemler, özellikle eğitim çağındaki gençlerimizin büyük problemleri. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki, hayatımızın hemen her döneminde dikkat etmemiz gereken beslenme alışkanlıklarımız. Doğru, yeteli ve sağlıklı beslenme hem sağlığımız için, hem de konsantrasyonumuzu arttırmamız için oldukça önemli.

Peki konsantrasyonu arttırmak için neler yapabiliriz? Konsantrasyon nasıl artar? Konsantrasyona iyi gelen, konsantrasyonu arttıran yiyecekler nelerdir?

Sınav günlerinin öncesinde dengeli ve sağlıklı beslenme, öğrencilerin motivasyonlarında ve başarısında önemli rol oynuyor. Aşırı kafein, fazla çikolata konsantrasyonu bozuyor. Zihni açan herhangi muhteşem bir besin bulunmuyor, ancak doğru besin seçimi ile başarıyı arttırmak mümkün olabiliyor. Üniversite sınavı gibi TEOG sınavı gibi hayati önem taşıyan sınavlarda daha başarılı olabilmek için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli.

konsantrayon-kahve

Kafein sınav stresini arttırır!

Aşırı kafein, fast food ağırlıklı diyet, asitli içecekler tüketmek gibi sağlıksız beslenmek sınav stresini arttırıp kötü sonuçlara neden olabilir. Sınav öncesinde stresten uzak rahat bir uyku için melisa, papatya gibi bitki çayları gibi bitki çayları tercih edilmeli. Fazla sıvı alınmamasına da dikkat edilmeli çünkü fazla sıvı alımı, gece sık idrara çıkmaya ve uykusuz kalınmasına neden olabilir.

Portakal ve Kuşburnu çok önemli!

Konsantrasyonu arttırmak için; ceviz, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, pekmez, maydanoz, yeşil biber, kivi, portakal ve kuşburnuna beslenme planında mutlaka yer verilmeli. Yeterli miktarda çikolata stresi azaltarak mutluluk verebilir; ancak fazla tüketildiğinde konsantrasyonu düşüreceği unutulmamalı. Sınav sırasında çikolata, şeker gibi kan şekerini hızla yükselten besinler yerine kuru meyveler ve ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilebilir. Sınavdan bir gün öncesinde, gaz problemleri oluşturacak kuru baklagiller, lahana, pırasa, kereviz, bezelye, bulgur pilavı, kısır, mercimek köftesi gibi besinlerden de uzak durulmalıdır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com