Kadınla Herşey

Gebelikte Lahmacun Yemek

Gebelikte Lahmacun Yemek

Gebelikle birlikte kendinizde, bedensel ve ruhsal olarak birçok şeyin değiştiğini fark edersiniz. Bunlardan biri de iştahınızın artmasıdır, halk arasındaki tabir ile aş ermek. Gebelik süresince birçok şeye aş erebilir, normalde yemediğiniz birçok yiyeceği canınız çekebilir. Bu gayet normal bir durumdur.

Gebelikte lahmacun yemek de bu aş erme durumlarının bir sonucudur. Lahmacun ve bunun gibi hazır, baharatlı ve hamur işi yiyecekler yerken dikkat etmeliyiz. Bir de gebelik yaşıyorsak çok daha dikkatli olmanızda yarar var.

Bilindiği üzere lahmacun, açılmış hamurun üzerine kıyma, maydanoz, soğan, sarımsak ve karabiber, isot (kırmızı biber) gibi baharatlarla hazırlanan malzeme sürüldükten sonra taş fırında pişirilerek yapılan bir yiyecek. İsmi, Arapça ‘etli hamur’ anlamına gelen ‘lahm bi ajin ‘den (لحم عجين) türemiştir. Özellikle Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep gibi doğu illerimizin adeta bir sembolü haline gelerek, yemek kültürü haline gelmiştir.

Bilirsiniz lahmacunlar bol acılı ve baharatlı bir harç ile yapılır. Bu da gebelikte canı lahmacun çeken anne adaylarımızı biraz düşündürür. Acaba gebelikte lahmacun yenir mi? Lahmacun yesem bebeğime zararı olur mu? Baharat ve acı bebeğime zarar verir mi? Hamur işi gebelikte kilo yapar mı? gibi birçok soru anne adaylarının kafalarını kurcalar durur. Peki lahmacun yemek gebelikte sakıncalı mı değil mi, hep birlikte öğrenelim.

Gebelikte Lahmacun Yemek Zararlı mı?

Lahmacun hamur işi grubunda ve bol baharatlı bir yiyecek. Bu nedenle de anne adaylarımız canları lahmacun çektiğinde ne yazık ki bu lezzetli yiyeceğe şüphe ile bakabilmekte. Ancak ne var ki gebelikte lahmacun yemek, nerede  ve nasıl yapıldığı, içine hangi malzemeler koyulduğu, katkı maddeleri içerip içermediği gibi konuların bilindiği sürece zararlı değildir. Aksine bebeğinize ve size faydalı bir çok besin değerine de sahiptir.gebelikte-lahmacun-yemek-bebege-zararli-miGebelikte lahmacun yemek aslında zararlı değil, onu zararlı gibi algılatan etkenler dışarıda yenmesi, içine konulan maddelerin bilinememesi, hamur işi olmasıdır. Bu etkenleri en aza indirdiğinizde, lahmacunun size ve bebeğe verebilecek zararlı etkenlerini de en aza indirmiş olursunuz. Bu zararlı etkenlerden en önemlisi de lahmacunların genel itibariyle dışarıda yenmesidir. Dışarıda yenen birçok yiyecek, hazırdır ve içindeki maddeleri bilmediğiniz için de şüphelidir. Bu nedenle hamileliğinizde canınız lahmacun çekerse, evde hazırlanılmış olanını tercih etmenizde yarar var. Bu şekilde içindeki malzemeleri bilirsiniz ve dışarıdakilerin içine sıklıkla koyulan katkı maddeleri veya gıda boyalarına karşı kendinizi korumuş olursunuz.

Gebelikte lahmacun yerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise, aşırıya kaçmadan tüketmek ve bol salata eşliğinde yemenizdir. Lahmacun hamur işi bir yiyecek olduğundan gebelikte tüketildiğinde fazla kilolara neden olabilir. Bu nedenle 1 veya en fazla 2 adet lahmacunu bol yeşillikle tüketmenizde yarar var.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com