Kadınla Herşey

Hamileyken Aspirin İçmek

Hamileyken Aspirin İçmek

Aspirin, dünyanın her ülkesinde hemen herkes tarafından bilinen, tanınan bir ilaçtır. Damar sertliğine bağlı hastalıklarda kanı sulandırmak için en çok kullanılan ilaçtır. Hamileler için ilaç kullanımı hassas bir konudur. Bu yüzden hamilelerin aspirini kaçıncı aya kadar kullanılabileceği, bebeği düşürme gibi riski barındırıyor mu, daha önce kullanımında ise hamileliği önler mi gibi konular merak edilenler arasındadır.

Hamileliğinde aspirin kullananlar bunu doktor önerisi olarak değilde kendi tercihleriyse bu yazıyı okumalarında fayda vardır. Çünkü aspirin kullanımı ve ne zaman kesilmesi gerektiği doktor kararına bağlıdır.

Hamileyken Aspirin İçilir mi?

Aspirin ilacının prospektüsünde; ‘Gebelerde kullanım güvenliği kanıtlanmadığından önerilmez. Süt veren annelerde kullanılmamalıdır’ cümlesi yer almaktadır. Aspirin hamilelik sürecinde herhangi bir olumsuzluğa yol açacağı bilinemediği gibi, tam aksine gebeliği zora sokacak etkilere de sahiptir.

Düşük doz aspirin tedavisi gebelikte özellikle; abort (düşük), rahim içi gelişme geriliği veya preeklampsi gibi riskli durumların olduğu gebelerde kullanılmaktadır. Buradaki amaç bebeği rahim içindeki gelişiminin devamıdır. Çünkü preeklempsi veya rahim içi gelişim azlığı (IUGR) gibi durumlarda plasentada oluşan bir takım pıhtı maddeleri bebeğe giden kan akımını azaltarak bebeğin rahim içinde büyümesinin azalmasına veya ölmesine sebep olabilmektedir.

Aspirin

Hamilelikte Aspirin İçmek Zaralı mı?

Hamileyken aspirin içmek bazı durumlarda zararlı olabileceği gibi yan etkilere de sahiptir. Aspirin alımı ile bazı gebelik komplikasyonları arasında bağlantı bulunmaktadır;

  • Yapılan araştırmalarda özellikle gebeliğin erken dönemlerinde aspirin alımı ile düşük yapma arasında bağlantı tespit edilmiştir.
  • Gebelik döneminde erişkin dozlarda aspirin alımının bebeğin gelişimini etkilediği ve plasenta ayrılması riskini artırdığı düşünülmektedir. Aspirinin sürekli alımı da zararlı olabilmektedir.
  • Yüksek dozlarda alınan aspirin doğum sancılarını geciktirebilmekte, doğum süresini uzatmakta, yeni doğan bebeklerde kalp ve akciğer problemleri riskini artırmaktadır.

Gebelikte aspirin kanama yapar mı?

  • Hem anne hem de bebekte kanın pıhtılaşmasıyla ilgili sorulara neden olarak kanama komplikasyonları riski gelişebilmektedir.
  • Doğumun yaklaştığı dönemde aspirin kullanımı prematüre veya düşük ağırlıklı doğmuş bebeklerde kafa içi kanama riskini artırmaktadır. Aspirin kullanımı ile ilgili risk gebeliğin son 3 ayında özellikle artmaktadır.

Eğer spesifik bir durumu için halen aspirin alımına devam ediliyorsa olası riskler hakkında hekimle görüşmek gerekir. Bu durumda hekim daha düşük dozlarda aspirin tavsiye edebilir. Birçok uzman da düşük dozlarda aspirinin gebelik döneminde güvenli olduğunu belirtmektedir.

Kısaca, doktorunuz tavsiye etmedikçe gebelik döneminde aspirin kullanmamak gerekir. Bu sizin ve bebeğinizi sağlığı için en doğru olanıdır.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Maya dedi ki:

    Bir aylik hamilayim duşirmek istiyorum asperin yardam etarmi

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com