Kadınla Herşey

Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında merak edilenler

Hamileyken ilişkiye girilir mi? Hamilelikte cinsellik mümkün mü?

Hamilelik sürecinin başlangıcında ve devamında, anne ve baba adaylarının çokça merak ettikleri konulardan biri de cinsel yaşamlarının bu süreçten nasıl etkileneceğidir. Toplumda ne yazık ki kulaktan duyma birçok yanlış bilgi vardır. Hamile iken, eşler arasında yaşanan cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceği düşüncesi ile, eşler birbirlerine uzak durmakta, hatta hamilelik süresince asla ilişkiye girmeme konusunda kararlar alabilmektedir.Oysa bilinenin aksine, hamilelikte cinsel ilişki, en az diğer zamanlarda olduğu kadar olağandır.

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Neden Olur, Ne Zaman Biter?

Anne adayları için hamileliğin ilk haftalarında ve aylarında bu süreç biraz daha zor olabilir. Bulantıların ve kusmaların seyrettiği, hamilelikle beraber gelen yorgunluk hissi ve hormonal değişikliklerin gözlemlendiği bir süreçte, cinsel ilişkiye yaklaşım ve alınan hazda da değişiklikler görülebilir. İlk üç ay bu değişikler nedeni ile cinsel yaşam sekteye uğrasa da, hamilelik sürecini takip eden ikinci üç aylık süreçte, kadınların cinsel organlarına ve göğüslerine giden kan akımının hızlanması, cinsel isteğin normalden daha da fazla olmasına neden olacaktır ve bu oldukça doğal bir süreçtir. Bu süreç boyunca ve daha sonraki dönemlerde, hamileliğin normal gittiğinden emin olunduğu sürece, eşlerin cinsel ilişkiye girmelerinde hiçbir sakınca yoktur.

Belirtmekte yarar gördüğümüz bir konu da, hamileliğin kadınlara ayrı bir ışıltı ve çekicilik kazandırmasıdır. Bu süreçte eşinizin gözüne çok daha güzel görüneceğinizden emin olabilirsiniz. Hamilelikle devreye giren hormonlar, vücudunuzu yenileyecek, sizi daha çekici ve seksi kılacaktır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Düşüğe Neden Olur Mu?

Birçok çift, hamileliğin özellikle ilk üç ayındaki cinsel ilişkinin düşüğe neden olup olmayacağı endişesini duymaktadır. Fakat cinsel ilişki düşük nedeni değildir. Düşük nedeni olabilmesi için, çok sayıda ve şiddetli cinsel ilişki, belki travmatik etki ile olabilmektedir, ancak bu konuda herhangi bir örneğin olmadığı da uzmanlarca belirtilmektedir.

Hamileyken Cinsel ilişki Sırasında Prezervatif Kullanılır Mı?

Gebelikte cinsel ilişkide, prezervatif kullanımı mutlak gereklidir. Bunun nedeni, spermlerin içinde yer aldığı sıvının, yani meni denilen sıvının içinde pek çok element, enzim vardır. Bunlardan biri de, ‘Prostaglandin’ adı verilen bir maddedir. Bu madde, rahimde kasılmalara ve bunun sonucu belki düşüklere ve erken doğumlara neden olabilmesidir. Bu nedenle prezervatif kullanımı ile bu ihtimalin yok olması da oldukça önem taşımaktadır.

Hamilelik sürecinde cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımının gerekli olmasının bir diğer önemli nedeni ise, cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmanızı engellemektir. Birçok enfeksiyon hastalıkları, cinsel yol ile size ve bebeğinize bulaşabilir. Bunun sonucunda ise düşükler veya erken doğum riski yaşanabilir. Bu nedenle, hamileliğin hemen her evresinde, cinsel ilişki sırasında baba adaylarının prezervatif kullanımı oldukça önemlidir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, toplumda yer eden bazı yanlış bilgiler nedeni ile, anne ve baba adaylarının endişe duydukları bir diğer önemli konu ise, hamilelik süresince yaşanan cinsel ilişkinin bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Bilinmesi gereken önemli bir konu olarak; bebeğin gelişmesi ile rahimdeki amniyon sıvısı ve özellikle de gebelik süresince rahim ağzını kapatan mukus tıkacı tarafından rahim korunmaktadır. Hamilelikte cinsel ilişki (rahatsız eden yanlış pozisyonlar, çok sayıda ve şiddetli olmadığı sürece) bebeğe zarar vermez.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Yaşanan Orgazmlar, Erken Doğuma Neden Olur Mu?

Eşlerin, bilhassa anne adaylarının, hamileliklerinin özellikle son aylarında oldukça merak ettikleri ve endişe duydukları bir diğer konu ise, cinsel ilişkileri esnasında yaşadıkları derin orgazm duygusunun, erken doğum riskini arttırıp arttırmadığı düşüncesidir. Orgazm, rahim kasılmalarına neden olur, erken doğuma neden olmaz! Bu kasılmalar, doğum esnasında yaşanan kasılmalardan çok farklıdır. Eğer normal bir hamileliğiniz var ise, orgazmlar erken doğum riskini arttırmaz.

hamilelikte-cinsel-yasamGebelikte Ne Zaman İlişkiye Girilmez, Girilmemelidir?

Hamilelikte cinsel ilişkinin doğal olduğu gibi, yasak ve tehlikeli olduğu durumlarda söz konusudur. Bunlar;

  • Erken doğum riski,
  • Açıklanamayan kanama,
  • Suyun gelmesi,
  • Rahim ağzında gevşekliğin olması,
  • Plesanta rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatıyorsa, cinsel ilişki tehlikeli olabilir.

 

Hamileyken Hangi Pozisyonlarda İlişkiye Girilmeli?

Eşlerin, özellikle anne adaylarının rahat ettikleri, zorlanmadıkları her pozisyonda, cinsel ilişkiye girilebilir. Bunlardan en bilineni ‘kaşık usulü’ denilen pozisyondur. Bu pozisyonda anne adayı yan bir şekilde uzanır ve baba adayı da aynı şekilde eşinin yanına uzanarak, onu arkadan sarar. Bu şekilde anne adayı ve bebek de zorlanmayacaktır. Bu pozisyon gibi, anne adayının rahat edebileceği birçok pozisyonda ilişkiye girilebilir.

Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilmelidir?

İster normal doğum, isterse sezaryen olsun, vücudunuzun iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle uzman doktorlar, eşlerin doğumdan en az 4-6 hafta kadar sonra cinsel ilişkiye girmelerini önermektedir. Bu süreçte rahim ağzı kapanır ve eski haline döner veya vücudunuzdaki kesi ve yırtıklar bu süreçte toplanır ve iyileşir. Bu da daha sonraki zamanlarda, çok daha sağlıklı bir cinsel ilişki yaşamanıza olanak sağlar.

Özellikle artık baba olmuş erkeklerin, bu konuda eşlerine anlayış göstermeleri, şefkat ve sevgi ile karşılık vermeleri, hem anne için hem de bebekleri için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com