Kadınla Herşey

Kalp Ağrısı

Kalp Ağrısı

Göğüs bölgesinde ve özellikle kalpte görülen ağrılar, her ne kadar akıllara kalp krizini getiriyor olsa da, kalp ağrısı pek çok nedenle oluşabilmektedir. Ayrıca, kalp ağrısına neden olan etkenlerin çoğu zaman da, kalpten bağımsız etkenler olduğu da gözlemlenmiştir.

Kalp ağrısı neden olur?

Kalp ağrılarına neden olan dış etkenler genellikle;

  • Kaburga incinmeleri,
  • Göğüs bölgesinde bulunan sinirlerin sıkışması,
  • Akciğerde yaşanan rahatsızlıklar,
  • Yemek borusu ile ilgili yaşanan problemler,
  • Kas problemleri,

 

kalp bölgesinde ağrı oluşmasına neden olan kalbe bağlı olmayan etkenler olarak değerlendirildiği görülmektedir.

Sürekli olarak devam eden kalp ağrısı için kesin teşhis ve tedavi ancak uzman bir doktor tarafından verilebilmektedir.kalp-agrisi-nedenleri

Kalp bölgesinde yaşanan bu ağrıların kalbe bağlı olarak oluştuğu durumlar da söz konusudur. Kalbe bağlı bu etkenler arasında;

  • Kalp krizi,
  • Kalp kası iltihabı,
  • Kalp zarı iltihabı,
  • Hipertrofik kardiyomiyopati (kalp yetmezliği),
  • Mitral kapak prolapsusu rahatsızlıkları gösterilmektedir.

 

Kalp ağrısı nedenlerine göre belirtileri;

Bu hastalıklardan dolayı oluşan ağrıların çeşidi farklı olmaktadır;

Kalp krizi geçiren kişide göğüs bölgesinde sıkışma ve ağrılarla kendini gösteren bir hastalık olarak bilinmektedir. Kalp krizinde kişide görülen ağrılar, vücudun üst bölgesinde ve midede hissedilebilmektedir.

Kalp kası iltihabı da çoğu zaman kalp krizi ile karıştırılsa da bu hastalıkta damar tıkanıklığı olmamaktadır. Göğüs bölgesinde genel bir ağrı olarak hissedilmektedir.

Kalp zarı iltihabında ise kalbi çevreleyen koruyucu zarın iltihaplanması ağrıya neden olmaktadır ve bu ağrılar çoğunlukla keskin ve uzun süreli olarak yaşanmaktadır. Bu ağrıların kişide omuz bölgesine ve boynun üst kısmına etki ettiği de görülmektedir.

Kalp yetmezliği yaşayan kişilerde ağrının sebebi kalp kasının kalınlaşması ve kan pompalamasının zorlaşmasıdır.kalp-agrisi-belirtileri

Mitral kapak prolapsusu yani kalpteki sol kapakçık ile sağ kapakçık arasında yer almakta olan kapakçığın doğru çalışmaması da yine kalpte ve göğüs bölgesinde yaşanan ağrılara neden olmaktadır.

Her ağrının kalp hastalıklarından kaynaklı olmadığı asit reflü, peptik ülserler gibi hastalıklar nedeni ile de kalp ağrısı yaşanmasının mümkün olduğu görülmektedir.

Uzun süredir yaşanan ve keskin bir acı veren ağrıların sebebini öğrenebilmek için mutlaka uzman bir doktora başvurmak ve gerekli hassasiyeti göstermek gerekmektedir. Bu ağrılar pek çok hastalığın habercisi olabilmektedir.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com