Kadınla Herşey

Doğum Sancıları Nasıl Olur?

Doğum Sancıları Nasıl Olur?

Gebelik her kadının tatmak istediği bir süreçtir. Gebeliğin süresi toplam da 40 hafta sürmektedir. Bu 40 hafta süresince belirli haftalarda vücutta farklı değişiklikler olmaktadır. Gebeliğin son aylarına doğru bebek büyümeye başlar ve bayanlar hamileliği tam anlamı ile yaşamaya başlarlar.

Gebeliğin 37.haftasından itibaren rahimde kasılmalar ile yalancı doğum sancıları bayanlar tarafından hissedilmeye başlanmaktadır. Bu yalancı doğum sancılarının nedeni rahmi doğuma hazırlamaktır. Bu kasılmalar önceleri günden birkaç defa olup 1 dakika kadar sürmektedirler. Gerçek doğum sancıları ile de karışan bu sancılar aslında sadece doğuma hazırlık sancılarıdır.

Rahim kısmında hiçbir değişikliğe yol açmayan bu sancılar ilerleyen haftalarda giderek şiddetli ve sık bir hale gelecektir. Doktorlar tarafından hastalara da anlatılan bu sancı şekilleri elle de hissedilmektedir. Doğum sancıları git gide artan bir hal alıp saatte bir ya da iki kere olmaya başlar ve ağrısı fazla olur ise bunlar gerçek doğum sancılarıdır. Bu sancılar sık ve ağrılı olurken rahimde de açılmalar olmaya başlamaktadır. Doğuma çok az kaldığının işareti olan bu sancılar ile hemen hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

dogum-agrisi

Normal bir gebelik sürüyor ise bu sancılar olur iken bebeğin baş kısmı aşağıya doğru inmiş olması gerekmektedir. Baş aşağıya doğru indiği takdirde rahimde açılmış ise doktor hemen normal doğuma hastayı alabilmektedir. İlk gebeliği olan bayanlar bu sancılardan korkup çekinmektelerdir.

Aslında normal ilerleyen gebeliklerde çok şiddetli ağrı olmazken sancı 37.haftadan itibaren gelerek doğum sancılarına kişiyi hazırlamaktadır. Fakat eğer sancılar kesildi ve rahim açıldı ise doktor suni sancı vererek bebeğin aşağıya gelmesini sağlayabilmektedir.

Suni sancı serum yolu ile gebeye verilip ıkınması ve rahmin iyice açılması sağlanmaktadır. Bu sancılar biraz ağrılı olarak gebeyi zorlayabilirler. Fakat normal hiçbir sorun olmadan devam eden gebeliklerde ciddi bir ağrı olmaksızın sancılar düzenli bir şekilde gelip yavaş yavaş artan bir düzen izlemektedir. Bayanlar bu doğum sancılarını düşünüp korkabilirler. Ağrı çok fazla ise hekim tarafından düzenli kontrol edilip kontrol altında tutulabilirler.

Rahmin açılmasını sağlamayan yalancı sancılar genelde ağrısız olarak seyrek bir şekilde gelmektedir. Sancı sayısı arttıkça doğum yaklaşıyor demektir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com