Kadınla Herşey

Lİght Gıdalar Kilo Aldırır Mı?

Lİght Gıdalar Kilo Aldırır Mı?

Diyet bazı yiyecekler ve light gıdalar, vücuda yağın ve şekerin çok daha az alınmasını sağlamak için  içeriği bir şekilde değiştirilmiş, herhangi bir yiyecek ya da içecek anlamına gelmektedir. Her ne kadar bu tür gıdalar genellikle kilo kaybı veya zayıflamaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve üretilmiş olsa da, vücudu tamamen bu problemlerden koruması oldukça güç.

Bu tür light yiyecekleri belirlemek ve tanımlamak için kullanılan ‘sıfır kalori, düşük kalorili , düşük yağ oranı, yağsız ve şekersiz, diyet’ gibi kelimeler de sıkça duyduğumuz kelimeler arasındadır.

Bir gıdanın diyet versiyonu, içerdiği genellikle yüksek besin ve enerji maddelerinin yerine, kabul edilebilir bir düşük enerji, şeker, yağ gibi maddelerin konmasıdır. Örneğin diyet içecekler, diyet kolalar, diyet bisküviler.. Tüm bu gıdaların ortak özellikleri, içlerindeki yüksek şeker ve yağ, dolayısıyla kalori düzeylerinin oldukça yüksek olmasıdır.

Tam tahıllı gıdalar, yüksek lif içeriği etkin bir biçimde un, nişasta bileşeninden ibaret olduklarında, doğal olarak light, diyet gıdalar arasına girmektedir. Belirli lifler hiçbir gıda enerjine sahip olmadığı için, bu durum enerji azalması ile sonuçlanır.

Peki diyet gıdalar, ne kadar sağlıklı? Light, hafif, kalorisi düşük diye aldığımız birçok diyet gıdada şeker yerine hangi maddeler kullanılıyor? Light gıdalar da diğer besinler gibi kilo aldırır mı?

light-gidalar-kilo-aldirir-miLight Gıdalar Kilo Aldırır mı?

Bazı light ürünler incelendiğinde çok da düşük kalorili olmadıklarının görülmekte. Özellikle lifi arttırılmış ve yağ oranı azaltılmış ürünler, light gıda olarak tanımlanır, ancak diyabetik ürün kavramı farklıdır.

Diyabetik ürün, içerisinde şeker bulunmayan ürünlerdir. Bu ürünler tatlandırıcı içerebilir ancak düşük kalorili olabilir. Diyet yapan bireyler dilerlerse diyabetik ürünleri tercih edebilirler.

Pek çok light gıda, bilinçsiz ve fazla tüketildiğinde kilo alımına neden olabiliyor. Light ürünler arasında en fazla kafa karıştıran light süt ve yoğurt grubu. Süt ve süt grubu (yoğurt, peynir gibi) içerisinde karbonhidrat, protein ve yağ barındıran bir gruptur. Bu nedenle de kalori ve yağ oranları yüksektir. Bu besinler tüketilirken, kan değerlerinizin ve kolesterol dengenizin oluşması için light tüketilmesi faydalı olacaktır.

Günümüzde marketlerde renk renk  ve çeşit çeşit gözlenen light ürünlerin, ara öğünlerde belirli miktarlarda tüketilmesi yerinde bir tercih olacaktır. Ancak nasılsa diyet ürün ya da kalorisi düşük zaten diyerek ve zannedilerek tüketilen tüm gıdalar aslında, farkında olmadan yağlanmanıza ve kilo almanıza neden olmaktadır.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com