Kadınla Herşey

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Bir çoğumuz siyah sarımsağı ilk kez görüyor olabilir. Oysa siyah sarımsak, özellikle Asya mutfağında sıklıkla kullanılan ve mucizevi faydalarından dolayı da özellikle Avrupa ülkelerinden yoğun ilgi gören bir besin.

Siyah sarımsak, normal sarımsaktan daha faydalı olduğundan; Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkelerinde mutfak sektöründe oldukça popüler bir yere sahiptir. Peki, aslında pek de aşina olmadığımız bu siyah sarımsağın faydaları nelerdir?

Siyah Sarımsak Nasıl Yapılır?

Siyah sarımsak, bilmeyenlerimiz için biraz garip gelebilir. Ne var ki siyah sarımsak; normal, bildiğimiz beyaz sarımsağın, belirli ısı ve nem koşullarında bir ay süreyle kurutulması ile elde edilen bir sarımsak çeşididir. Bir ay boyunca fermantasyona uğrayan sarımsak siyah bir renk alır. Bu süreçte de rengi kararmaya başlar ve adeta kömür gibi siyah olur.

Normal sarımsağın tadına ve kokusuna dayanamıyorsanız, siyah sarımsak tercih edebilirsiniz. Eminiz siyah sarımsağın tadına bayılacaksınız. Siyah sarımsak kurutulmuş meyve tadına sahiptir. Daha şekerli ve tütsülenmiş bir tadı vardır. Siyah sarımsak, beyaz sarımsağın aksine ağız kokusuna da neden olmaz.

Siyah Sarımsağın Faydaları;

Siyah sarımsak günlük hayatta kullandığımız normal sarımsaklardan daha faydalı olan bir bitkidir. Dilerseniz, şifa dolu bir besin olan siyah sarımsak neye iyi gelir, nelere fayda eder, ne işe yarar hep birlikte öğrenelim;

 • Siyah sarımsak, insülin salgılanmasını düzenleyerek kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olur.
 • Antiinflamatuar etki gösterir. Bakteriyel, viral, mantar ve paraziter enfeksiyonlara karşı etkilidir.
 • Bağışıklık sistemi güçlendirici etkisi vardır, antimutajenik ve antitümör etkileri yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.
 • Lipid peroksidasyonunu azalttığı bilinmektedir. Lipid peroksidasyonu hücre ve organel zarlarında, lipoproteinlerde, yağlı dokuda, beyinde ve PUFA’nın (poly unsaturated fatty acids çoklu doymamış yağ asitleri) bol olduğu diğer dokularda özellikle yaygındır. Bu sebeple önlenmesi önemlidir.
 • Obeziteyi baskıladığı ve kandaki yağ oranını düşürdüğü tespit edilmiştir.
 • Siyah sarımsak normal sarımsaktan 2 kat daha fazla antioksidan içerir. Bu sayede kronik hastalıklar, dolaşım sistemi hastalıkları, romatoid arterit ve Alzheimer’a karşı oldukça etkilidir.siyah-sarımsagin-faydalari-neler
 • Karaciğerde toksik madde eliminasyonuna yardımcıdır ve karaciğer fonksiyonlarını destekler.
 • Polifenol bileşimi yaşlanmaya karşı geliştirilen güçlü antioksidan aktiviteden sorumludur. Bu sayede yaşlanmayı geciktirir, saç ve cilt sağlığını korur.
 • Yorgunluğu önler.
 • Sindirim ve dolaşımı arttırmak tüketilebilecek iyi bir besindir.
 • Tansiyonu düzenleyerek, hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır.
 • Kanserde sayıca artan moleküler mekanizmalarda ki serbest radikallerin çıkarılması, hücre çoğalması ve farklılaşması, DNA bağlanma biçimini kapsayarak tüm bunların oluşumunda olumlu yönde etkili olduğu bilinmektedir.
 • Kolesterolü düşüren bir madde içerir ve bu maddenin seviyesi normal sarımsağa göre çok daha yüksektir.
 •  Daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için siyah sarımsak vazgeçilmezdir.

Siyah Sarımsağın Zararları Var mı?

Çok tüketilmemesi gerekmektedir. Mide rahatsızlığı olanlar bu sarımsağı az yemelidirler.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com