Kadınla Herşey

Kasık ve Göbek Fıtığı

Kasık ve Göbek Fıtığı

Fıtık, karın duvarının yırtılması ile oluşan bir hastalık türüdür. Bu duvarın yırtılması ile iç organlar dışarıya çıkıp bir şişlik meydana getiririler bu şişliğe fıtık denir. Ayağa kalkıldığında daha çok belirgin hale gelen şişlik yatıldığı zaman çok fazla belli olmayabilir. Genelde şişliğe sebep olan organlar bağırsaklardır.

Fıtık çeşitleri nelerdir?

Fıtığın farklı çeşitleri bulunmaktadır: Doğum ile oluşan fıtıklar ya da ameliyat sonrası oluşan fıtıklar da görülebilmektedir. Kasık fıtıkları ve göbek fıtıkları en çok rastlanılan fıtıklar arasındadır.

Fıtık neden çıkar?

Ameliyat sonrasında oluşan fıtıklar ani bir ıkınma, kabızlık ve zorlama durumlarında ortaya çıkabilirler. Dikilen bölgeden organların dışarı doğru çıkması ile şişlik oluşabilmektedir. Karında oluşan fıtıkların çoğu kasık fıtıkları iken en sık erkeklerde görülebilmektedir. Doğumda kapanması gereken kasık kanalının açık kalması ve ya kasık da bulunan kasın zorlanması nedeni ile ortaya çıkabilmektedir.

göbek-fitiklari

Genellikle sporcularda fazla görülen kasık fıtıkları kronik bir ağrı semptomu ise ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda kişilerin hemen bir MR çekilmesi gerekli olacaktır. Fıtık, kendi durumunda bırakılma ile iyileşmez. Ya da fıtık tedavisi ilaç ile de yapılmaz. Genellikle fıtığın tedavisi cerrahi yöntemlerdir. O bölge kesilip düzeltilmek zorundadır. Kendi haline bırakılan az ağrılı olduğu için ellenmeyen fıtıklar, ileriki dönemlerde ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Örneğin bağırsağın düğümlenip kangren olmasına neden olabilir. Bu sebeple herhangi bir fıtık şüphesinde hemen doktora gidilmeli, gerekli tedaviler öğrenilmeli, fizik tedavi ve rehabilitasyon ve her imkan doktor kontrolünde sağlanmalı, gerekli görüldüğü takdirde cerrahi operasyon ile o bölgenin düzeltilmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Fıtık belirtileri nelerdir?

Fıtık, bazı kişilerde ağrı yapmaz iken bazı kişiler de ciddi olarak ağrı ile ortaya çıkabilmektedir. Genelde fıtıklı görüntü ayağa kalkınca şişlik olup yatınca düzelmesi yönündedir. Böyle bir görüntü ve ya böyle bir ağrı durumu söz konusu ise mutlaka doktora gidilmelidir.

Fıtık, ameliyat ile kısa sürede iyileştirilen, fazla risk taşımayan bir hastalıktır. İhmal edilip o bölge o şekilde bırakılmadığı sürece kısa sürede düzeltilip, eski haline dönebilmektedir. Fakat uzun süre ihmal edilen fıtıklarda bağırsağın düğüm olup kangren olmasına kadar ilerleyen hasarlar verebilmektedir. Bu sebeple hemen hekime gidilmelidir.

Sporcularda ani yapılan hareketler ile oluşan kas yırtılmalarından sonra fıtık görülebilmektedir. Ve ya bayanlarda doğum yaralarının altından fıtık oluşabilmektedir. Çok ciddi bir hastalık olmayan fıtık, tedavi olunmadığı zaman ciddi problemler ile ciddi bir rahatsızlıklara zemin hazırlayabilmektedir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com