Kadınla Herşey

Gebelikte Zeytin Yemek

Gebelikte Zeytin Yemek

Zeytinin ve zeytinyağının saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok faydası varken, ondan mahrum kalmak elbette mümkün olamaz. Zeytine aşeren gebeler için, gebelikte zeytin tüketimi ile ilgili faydalarına geçmeden önce zeytinin önemine değinelim.

Zeytin, Akdeniz bölgesine özgü ve bölgede son derece popüler olan bir meyvedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında yoğun bir şekilde üretilen zeytin, bu bölgelerin sembolü haline gelmiştir. Sağlık açısından birçok faydaya ve mucizevi bir etkiye sahip olan zeytin, ülkemiz ve dünya çapında, birçok mutfakta kullanılmakta, tüketilmektedir. Özellikle Ege insanları, yemeklerinde zeytinyağı dışında yağ bile kullanmazlar. Öyle ki, hamur işlerinde ve kızartmalarında bile zeytinyağı kullanılır. Bu mucizevi “meyvenin” bir çok konuda şifa kaynağı olduğu zeytinin faydalarından bahseden yazıda yer almaktadır.

Gebelikte Zeytin Yemenin Faydaları

Gelelim hamileyken zeytin aşerenlerle ilgili güzel bilgilere. Hamilelikte zeytin yiyenler için sevindirici ancak sürekli ve çok zeytin yiyenler için dikkat edilmesi gereken hususlar var. Dr. Canan Karatay, kitabında zeytinden bahsederken, ona meyve der. Elmanın günde bir taneden fazlası insülin direncini alt üst ediyorken, glisemik endeksi sıfır olan zeytinden istenildiği kadar yenilenebileceğinin de altını çizer (aşırıya kaçmamak kaydıyla). Hamilelik sürecinde sofranızdan zeytini eksik etmezseniz, özellikle D vitamini açısından yoğun olan bu meyvenin bebeğinizin gelişimine ve sizin sağlıklı bir hamilelik geçirmenize faydası oldukça fazla olacaktır.

gebelikte-zeytinin-faydalari

  • Amerika’da yapılan bir çalışmada yetersiz rahim kasılmaları yaratabileceğinden, D vitamini eksikliği olan hamilelerde sezaryen oranlarının arttığı belirtilmiştir.
  • D vitamininin bebeğinize özellikle kemik gelişimi ve hücrelerin farklılaşması üzerine önemli etkileri olduğu göz önünde bulundurulduğunda, annede eksikliğinin yeni doğan için de olumsuz etkileri olması düşünülmektedir.
  • Gebelikte zeytin yemek, gebeliğin özellikle  son aylarında yaşanan kabızlık problemlerini önler.
  • Zeytin, hamile kadınlarda hormon üretimi için gerekli olan niasin açısından mükemmel bir  kaynaktır.
  • Zeytinde bulunan pantotenik asit, fetusun yanı sıra anneler için de, kan hücresi üretiminine yardım eder.
  • Zeytin, gebelik sürecinde de bağışıklık sisteminizi koruyarak, enfeksiyonlara karşı güvenli bir gebelik geçirmenizi sağlar.
  • Zeytin deri, kolajen, tendon ve kan damarları gibi dokuların yenilenmesinde ve üretilmesinde yardımcı olan C vitaminine sahiptir.
  • Bebeğin doğum anında çok gerekli olan normal kan pıhtılaşması, zeytinin içeriğinde bol miktarda bulunan K vitamini ile sağlanır.
  • Hamilelikte zeytinyağı tüketimi ise, bu süreçte kanda kolesterol ve basınç seviyelerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Zeytinin Zararları

Hamilelik sırasında zeytin aşırı yenildiğinde mide sorunlarına yol açabilir. Gebe kadınlarda kabızlık ya da ishale neden olabilir. Her şeyin azı karar, çoğu zarar denildiği gibi gebelikte de aşırıya kaçmadan zeytin yenilebilir. Gebelikte zeytinin kimyasal veya bebeğinizi ve sizi (gebeliği zora sokacak) ciddi tehlikeleri ve zararı yoktur. Ancak doğal olmayan zeytinin zararlarını da göz ardı etmemek lazımdır!

Gereksiz komplikasyonları önlemek amacıyla sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız, yada belirli konularda şüpheleriniz varsa gebelik sırasında zeytin/zeytinyağı yemeden önce jinekolog görüşü almanız her zaman daha iyidir. Sağlıkla kalın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com