Kadınla Herşey

Matara Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Matara Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yazın gelmesi ile bir dönem hayli popüler olan mataraları hemen her yerde görmeye başladık. Ne var ki, kalitesiz olan mataralar, kanser dahil sağlığımız için oldukça ciddi pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Hangi matara sağlıklı diye emin olamıyoruz. Peki, ‘matara alırken nelere dikkat edilmeli’, ‘alüminyum matara sağlıklı mı’, ‘matara kullanmalı mıyız’..? bütün bu sorular da, yazın gelmesi ile beraber kafalarımızda dolaşmakta.

Özellikle ramazan ayının da yaz aylarına denk gelmesi, son bir kaç yıldır su tüketimini hayli arttırdı. Artan yalnızca içtiğimiz su miktarı değil elbette.. Su mataraları da hemen her mağazada, bu artışla paralel olarak gözümüze çarpar oldu. Çarşı, pazar ve hemen her markette bulabileceğiniz bir çok matara çeşitleri mevcut. Ancak çok dikkatli olmak ve bu ‘janjan’lı şişelerin renklerine aldanmamak gerekiyor! Zira arabada, evde sıcağın altında bekleyen sular, kalitesiz plastik ve benzeri kimyasallar içeren şişelerde saklandığı taktirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor!

matara-alirken

Hangi Matara Sağlıklı?

Mataranın kesinlikle BPA içermediğine emin olun!

Uzmanlar, matara alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurun, alınacak mataranın BPA denilen ve polikarbon türdeki plastiklerin ham maddesi olan bileşeni içerip içermediğinin kontrol edilmesi olarak açıklıyor. Çünkü, özellikle biberon ve damacana gibi farklı ürünlerde de büyük tartışma konusu olan BPA, kanserojen bir madde!

Peki, BPA neden hala kullanılıyor?

Cevap açık! Plastiği kırılmaya dayanıklı, parlak, camın transparanlığına yakın ve ısıya da dayanıklı kıldığı için. Zamanında biberon üretiminde sıklıkla kullanılmış bir madde. Mataraların da işlevsellik açısından bir biberon türevi olduğunu unutmamak gerekiyor! Uzmanlar, bu nedenle plastik mataraların BPA içermeyeceğini kimse garanti edemeyeceğinin altını çiziyor!

Matara alırken cam olmasına dikkat edin!

Peki sağlıklı matara seçimi için ne yapmalı? Yazın kavurucu sıcağında suyu nasıl saklamalı ve sağlıklı bir şekilde korumalı? Cam, gıdanın temas edip de etkileşime girmeyeceği nadir türlerden biridir. ‘Cam sağlıktır’ ifadesi bu nedenle dillere pelesenk olmuş durumda. Yaz aylarında sıcakların tepkimeye kolay giren maddelerden üretilmiş kaplarda duran gıdalarla etkileşime daha hızlı girdiği bilinen bir gerçek. Bu noktada cam ile temas eden gıdanın tek yaşayabileceği sorun ısınması olacaktır.

matara-camCam transparandır ve ışığı geçirir. Bu durumun da sağlığa zararlı olabilecek bir yanı yoktur. Camın sağlık ile eş anlam ihtiva etmesinin nedeni de budur. Boyalı cam da en az renksizi kadar sağlıklı! Çünkü cama boya dıştan atılır ve gıda ile hiçbir şekilde temas etmez.

Cam mataralarda da durum değişmiyor! Cam ürünleri üreten firmaların kullandıkları boyalara ait uluslararası sağlık sertifikaları bulunuyor! Cam mataralar, sağlığa zarar verebilecek herhangi bir bileşen içermemektedir.

Özellikle okula giden çocuklarımız için aldığımız mataraları alırken bir kez daha düşünmekte yarar var. Artık matara alırken nelere dikkat etmeliyiz biliyoruz. Sağlık, hem zor kazanılan hem de çok kolay kaybedilen bir şey. Ona, özellikle de yavrularımızın sağlığına çok iyi bakalım. Sağlıklı su matarası ile en temel içeceğinin sağlığını koruyalım.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ömer san dedi ki:

    iyi de kardeşim cam mataranın kapağı yine plastikten yapılmıyormu? üstüne üstelik sızdırmazlık namına kalitesiz contalar bu kapaklarda kullanılmıyor mu? kapak tamamen cam ya da çelik kasa olsa hadi neyse. gerçi o da olmuyor çünkü sızdırmazlık problemi var. adı üstünde matara işte.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com