Kadınla Herşey

Guatr

Guatr

Günümüzdeki yaygın hastalıklardan biri de guatr hastalığıdır. Guatr, insanın boyun bölgesinde bulunan tiroid bezinin, iltihap ve kanser dışında bir nedenle büyümesi ile oluşan hastalıktır. Guatr hastalığının sebebi olan tiroid bezinin tanınması için bilgi verelim; tiroid bezi boynumuzun ön kısmına yerleşmiş ve iki parçası bulunan salgı bezlerinden biridir. İnsan vücudunda bulunan hormon ile vücudumuzun çalışma hızını belirliyor. Az olması nedeniyle insanın hızı düşer ve yüksek olmasından dolayı insanın da hızı yükselir.

Guatr hastalığı  tek başına bir hastalık değildir. Tiroid bezinin üç farklı halinden biridir. Bu hastalığın birinci grubu olan tiroid bezinin yavaşlığı hastalığı guatr hastalığının ilk bölümüdür. Bu bölümde insanda bulunan tiroit bezi yavaşlar ve hormon seviyesi düşer, bu nedenle de insan bedeni hareket olarak yavaşlar. Bu şekildeki guatr hastalarına iç hastalıkları ve endokrinoloji bölümleri bakar ve hormonları yükseltecek ilaçlar verilerek tedavi edilmektedir.

Hormon dengesizliğinden kaynaklanmayan guatr hastalığından bahsedecek olursak, bu grupta üçe ayrılıyor. İlk sırada tiroid bezinin tamamının dengeli bir şekilde büyümesi şeklinde olanı, ikincisi tiroid bezinin üzerinde tek yumru şeklinde bir parçanın oluşması şeklinde olanı, sonuncusu da tiroid bezinin üzerinde birçok yumru şeklinde olan türüdür.

guatr-nedirTroid bezinin fazla hormon salgıladığı türüne zehirli guatr deniyor. Troid bezlerinin, insan vücudunda fazla hormon üretmesinden kaynaklı olarak, insanın hareketleri artar. Bu durum ellerde titreme ve kalp çarpıntısı yapar. Yukarıda belirttiğimiz bilgilere göre hastalık değişir ve ona göre de şikayetler değişmektedir. Hormonların fazlasında eller titrer ve kalp hızlı çalışır, çarpıntı olur. Sinirlilik, ishal, kilo alamama gibi olgular bu hastalığın sebeplerindendir.

Muayenelerde tiroid bezinin büyümediği, buna dair hiçbir bulgunun olmadığı guatr çeşidine iç guatr deniyor. Guatr hastalığında etken madde iyot eksikliğidir. Tiroid bezi iyot elementini kullanarak hormon üretir. Bu elementin takviyesi ile guatr hastalığı düzelebilmektedir.

Guatr hastalığında, bir dizi tedavi şekli vardır. Cerrahi operasyonlara kadar varan tedavi yöntemleri sağlık alanında mevcuttur. Boyun estetiğinin bozulması, nefes ve yemek borularının sıkışması, hormon dengesizliği yapması gibi sorunlara neden olduğu için, ihmal edilmeden tedavisinin takip edilmesi gerekiyor.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com