Kadınla Herşey

Felç Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Felç Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Felç, beyni besleyen damarlarda oluşan problem nedeni ile kan akışının durmasından kaynaklı oluşan beyin hasarına denmektedir. Ciddi bir hastalık olan felç halk arasında inme diye de isimlendirilmektedir. Felç olaylarında sıklıkla rastlanan, kişinin bu duruma uzunca süre maruz kalması sonucu, beyinde ve vücutta oldukça yüksek ve kalıcı hasarların meydana gelmesidir. Hastalar konuşma, yürüme, yeme, içme gibi hayati yetilerini bile kaybedebilmektedir.

Felç türleri nelerdir?

En sık karşılaşılan türü ise iskemik felç türüdür. Bu felç türünde beyinden gelen pıhtılar damarları tıkayarak, vücuda kan gitmesini engellemeye başlamaktadır. Eğer ki bu durum beş dakika süreyi geçer ise kalıcı hasarlar gündeme gelebilmektedir.

Diğer bir felç türü ise beyin kanaması ile ortaya çıkan hemorajik felç denilen bir türüdür. Kanın pıhtılaşıp damarı tıkayarak beyine kan gitmesinin engellenmesi ile oluşan felç çeşidi iskemik felçtir. En sık karşılaşılan felç türüdür. Genelde ağrı olmaksızın hastaya zarar vermektedir. Hemorajik yani beyin kanaması sonucu oluşan felç türünde hastanın dayanamayacağı türden çok şiddetli ağrılar görülmektedir.

Felç neden olur?

Felç, birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Fakat genelde oluşma nedeni yüksek tansiyon olması ve felci tetiklemesidir. Kişi de yüksek tansiyon var ise felç riski taşıyor demektir. Ayrıca diyabet hastaları ve ya sigara kullanımı fazla olan, çok şiddetli stres altında yaşayan kişiler de risk grubuna girmektedir. Tetikleyen nedenler arttıkça iskemik felç olma olasılığı o kadar çok artmaktadır. Bu sebeple yüksek tansiyon hastalarının stresli ortamlardan uzak durup, sigara kullanmayıp, düzenli egzersiz yapmaları hekimler tarafından ısrarla önerilmektedir.

felç-nedir

Felç belirtileri nelerdir?

Felç belirtileri arasında yüzde veya vücutta oluşan his kaybı, görme bozuklukları, konuşma bozuklukları yer almaktadır. Hastalığında erken tanı ve erkenden yapılmış teşhis hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyeceği için çok önemlidir. Ön belirtileri halkın bilmesi bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

Eğer ki ön belirtileri fark eder iseniz hemen bir hekime başvurmalısınız. Bunlar ise aniden oluşan görme bozukluğu ve ya kaybı, travmalarla ilgisi olmayan bilinç kaybı, çok şiddetli oluşan ve aniden kişiyi etkileyen baş ağrıları ve ya kol, bacaklarda oluşan ani uyuşukluklardır. Bu belirtilerden birini ya da bir kaçını kendiniz de ve ya bir yakınız da tespit etmiş iseniz vakit kaybetmeden doktora gidip yardım almalısınız.

Felç tedavisi;

Yiyeceklerimize dikkat etmek, tuz tüketimini arttırmak, stresten uzak durmak ve düzenli egzersiz yapmak risk faktörlerini azaltacaktır. Böyle bir tanı koyuldu ise ilk başta ilaçlar ile tedavi başlanıp, hastanın durumuna göre terapiler de hekim tarafından önerilmektedir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com