Kadınla Herşey

Beyin Yorgunluğu Nedir, Nasıl Giderilir?

Beyin Yorgunluğu Nedir, Nasıl Giderilir?

Günümüzde pek çok insanın şikayet ettiği beyin yorgunluğu, zamanla daha büyük bir problem haline gelen bir sorun olmaktadır. Unutkanlık, odaklanamama, konsantrasyon eksikliği, algılama eksikliği gibi belirtileri bulunan bu rahatsızlığın tetkikinde EEG denilen Beyin Elektrosu yapılması gerekmektedir.

Beyin yorgunluğu nelere etki eder, belirtileri nelerdir?

Beyinde meydana gelen bu yorgunluk kişide öğrenme ve ezberleme zorluklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Beyinde ağırlık hissi, dikkatsizlik, tahammülsüzlük ve çabuk sinirlenme gibi belirtiler gösteren beyin yorgunluğu yaşayan kişide beynin kayıtlama merkezinde Alzheimer rahatsızlığında ki gibi bir bozulma bulunmamaktadır. Zihin bu hastalıkta, yeni hafıza kaydında gecikme ve zorlanma yaşamaktadır.

beyin-yorgunlugu

Örneğin bu kişilerde okuduğu bir sayfayı tekrar tekrar okuma yaparak anlama gerçekleşebilmektedir. Kitap okurken sürekli bir önceki sayfaya dönüp tekrar okuma yapılması rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle ezber yapılması gereken durumlarda kişi daha çok zorlanmakta ve sürekli tekrar yapmak zorundadır. Bu rahatsızlık nedeni ile kişinin verimliliğinde ciddi bir düşüş yaşanması söz konusu olacaktır. Bu kişilerden yeni şeyler üretmesi beklenemeyecek hale gelecektir. Kişi, sorunlara karşı pratik çözümler bulamayacak hale gelecektir.

Beyin yorgunluğu neden olur?

Beyin yorgunluğuna sebep olan etkenlerin başında kronik stres dediğimiz uzun süreli olarak stres altında yaşamak gelmektedir. Strese neden olan durum ortadan kaldırılmadığında kişinin verimliliğinde önemli ölçüde düşüş gözlemlenecektir. Diğer bir etken ise hasta bina sendromudur. Kişinin çalıştığı ortamın kapalı ve sağlık koşullarına uygunsuz olması da kişide bu rahatsızlığın oluşmasına etki edebilmektedir.

Bunlar dışında çalışma ortamında olması gerekenden fazla elektronik cihazların bulunması, cep telefonu sinyalleri gibi elektromanyetik kirliliğe neden olan cihazlar, manyetik alan eksikliği, alkol alışkanlığı, uykusuzluk, ruh hastalıkları, ilaçlar ve vitamin eksikliği kişide bu rahatsızlığa neden olan durumlar arasında yer almaktadır.

beyinn

Beyin yorgunluğu nasıl geçer?

Beyin yorgunluğu yaşayan kişilerin strese neden olan durumlardan uzaklaşması, çalışma ortamındaki şartların daha iyi hale getirilmesi, spor aktiviteleri, bir çalgı aleti ile ilgilenmek, tatil ve dinlenme aktivitelerinde bulunmak, beslenme alışkanlıklarında düzenlemeler yapmak bu durumun daha rahat atlatılmasını sağlayacaktır.

Bunun dışında bu rahatsızlığın olumsuz etkilerinden kurtulamayan kişilere özellikle Alzheimer hastalarına uygulanan TMS denilen beyin resetlemesi işlemi önerilmektedir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com