Kadınla Herşey

Fazla Uyumanın Zararları

Fazla Uyumanın Zararları

Uyku, özellikle gelişim dönemindeki bebekler ve çocuklar için oldukça önemlidir. Uyku esnasında, vücudumuz hücrelerin yenilenmesi ve onarımı için bir büyüme hormonu salgılar. Melatonin adındaki bu hormonun sağlıklı bir şekilde salgılanması ve hayata sağlıklı bir şekilde devam edebilmemiz için belli bir süre uyumaya ihtiyacımız var. Özellikle bebeklerin oldukça fazla uyuduğunu fark etmişsinizdir. Küçük vücutlarının hemen her gün biraz daha büyüdüğünü de. Buna neden olan, bebeklerin vücutlarında, uyku esnasında sürekli bu hormonun salgılanmasıdır.

Ancak yetişkinlerde durum çok daha farklı gelişmektedir. Melatonin hormonu büyüme hücrelerini tetiklemekten çok var ve yıpranan hücrelerin yenilenmesi ve onarımı işlevi görmektedir. Bu  nedenle de belli süre uyunan uyku, insan vücudu için yeterli olabilmektedir. Ancak çoğumuz fazla uyku uyumaktan şikayetçidir. Fazla uyumaktan memnun olanlar da vardır ancak bu durum vücut sağlığı için hiç de iyi bir nitelik taşımaz.

fazla-uyku1

İyi bir gece uykusu ve sağlık arasında güçlü bir ilişki vardır. Bu sonuca Warwick Üniversitesi’ nden Prof. Franco Cappuccio varmış. Profesör, bir milyondan fazla insanın uyku alışkanlıkları hakkında sorulara yanıt istediği ve daha sonra takip ettiği 16 çalışma yürüttü ve analiz etti. Cappuccio, araştırmaya katılan insanları üç ana gruba ayırdı; ‘6 saatten daha az uyudum diyenler’, ‘6 ila 8 saat uyudum diyenler’, ‘8 saatten daha fazla uyudum idyenler’. Bu gruplarda yapılan analiz, az uyuyanlarda ölüm oranının orta uyku süresine sahip olanlara kıyasla %12 daha fazla olduğunu gösterdi. Ancak, en uzun uyuyanların ölüm oranı orta gruptan %30 daha yüksek. Bu tablo uyku süresinin ölüm riskinde önemli rol oynadığı anlamına geliyor.

Fazla uyumak ölüm riskini neden arttırıyor?

Fazla uyumak beraberinde bir çok sorunu da getirerek, beden sağlığına olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Fazla uyumak kişide diyabet riskini arttırmaktadır. Aynı şekilde obezite riskini arttırır. Yapılan araştırmalar, 9-10 saat uyuyan kişilerde obezite olma riski 6-7 saat uyuyan kişilere oranla %21 daha fazla olduğunu göstermektedir. Bunların yanında fazla uyku, baş ağrılarına neden olmaktadır. Bu da beraberinde beyin hücrelerinin zorlanmasına ve özellikle sinir ileticilerinin üzerinde olumsuz etkide bulunmaktadır.

Fazla uyuyan kişilerde koroner kalp rahatsızlıkları yaşama olasılığı yüksektir. Ayrıca fazla uyku beden yorgunluğunu dindirmek yerine çok daha yorgun uyanmanıza neden olarak gün boyu sürecek olan ağrılara zemin hazırlar. Depresyon riskini arttırdığı gibi fazla uyumak, var olan depresyonun da daha ilerilere gitmesine neden olmaktadır. Fazla uyumanın tüm bu olumsuz etkileri düşünüldüğünde sağlıksız yaşam ve beraberinde yaşam süresini kısaltan bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

fazla

Neden fazla uyuyorum?

Özellikle şehir yaşamında gün boyu yoğunluğa, gürültülü bir ortama ve kirli havaya maruz kalan insanlarda uyku problemleri daha sık yaşanıyor. Fazla uyku ihtiyacının doğması gibi kimi zaman da uykusuzluk bireyleri rahatsız eden en önemli etken. Ancak fazla uyuma ihtiyacı duyuyorsak bunun nedeni çoğunlukla dış etkenlerden bağımsız. Yani fazla uyuyorsanız nedeni ya altta yatan bir sağlık sorunu, rahatsızlık ya da depresyon gibi psikolojik etmenler.

Cappuccio, çok fazla uyuyan insanların depresyonda olabileceği ya da uyku hapları kullanıyor olabileceği ihtimalinin yüksek olabileceğini belirtiyor. Araştırma verilerini bu perspektiften de elden geçirdikten sonra, bir ilişkinin varlığı kanıtlandı. Onun teorisi, 8 saatten çok uyuyanlarda bazen, henüz belirtileri görünmeyen ancak altta yatan bir sağlık sorunu olduğu yönünde.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com