Kadınla Herşey

Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları

Yumurta, besleyici özellikleri ile çocuklardan yetişkinlere kadar en sık tüketilen besinlerdendir. Çokça tüketilmesi, yumurtanın faydalı olmasının yanında, kolay temin edilmesinden de kaynaklanmaktadır. Yumurtayı her yerde bulmak mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken şey, bulduğumuz her yumurta yararlı mıdır?

Yumurtanın vücuda yararları nelerdir?

  • Yumurta içerisindeki vitaminler, mineraller demir ve protein sayesinde hem bağışıklık sistemine, hem hafızaya, hem kemiklere, gelişime, kaslara ve gözlere oldukça faydası olan bir yiyecek. Bu yüzden bebekler dahil büyüme çağında olan çocuklara, gelişimlerine yardımcı olması açısından yedirmek oldukça faydalıdır.
  • Hamilelikte yumurta yemek günlük kalori ihtiyacının karşılanmasına ve bebeğin gelişimine katkı sağlamaktadır.
  • Kalsiyum bakımından yarar sağlayan yumurta aynı zamanda hafızaya iyi gelen B vitamini ve gözlere iyi gelen A vitaminini de içeriğinde barındırıyor.
  • İçeriğindeki demir sayesinde kansızlığa iyi gelen yumurta, kalbin güçlenmesinde önemli bir besin kaynağı olmasının yanında akciğeri temizlemeye de yardımcı olmaktadır.
  • Tok tutma özelliğiyle diyet yapanlar için ideal bir besin. Hem protein alarak hemde tokluk hissederek yumurta ile daha rahat kilo kontrolü sağlamak mümkün.
  • Unutkanlık ve hafıza üzerinde de etkilidir. Demir ve B12 eksikliğinde görülen kansızlık ve unutkanlık, yumurtayı düzenli tükettiğinizde iyileşiyor. Yumurtada bulunan demir ve B12 vitamini diğer besinlere göre vücutta daha fazla emiliyor. Bu da demir ve B12 vitamininin kana daha çabuk karışmasını sağlıyor.
  • Yumurta, E vitamini, demir, çinko ve selenyum içerdiği için saç köklerimizi besliyor. Saçlarımızı ve cildimizi güzelleştiriyor, daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlıyor.
  • Cildi sıkılaştırmanın yanında, gençleştirici özelliği bulunan yumurtanın cilde faydalarını daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Yumurtanın faydaları, nelere iyi geldiği hakkında bilgiler

Yumurtadaki kolesterol zararlı mı?

Yumurta, içindeki kolesterol miktarının fazla olması nedeniyle kimilerinin uzaktan bakıp, yemeye çekindiği bir yiyecek olmuştur. Bir yandan bu fazla kolesterolün vücuda zararı olur düşüncesi ile yemekten kaçınılırken bir yandan da uzmanlar tarafından yumurtanın faydaları sıralanmıştır. Ancak araştırmaların sonuçları bize günde bir yumurta yememizin oldukça önemli olduğunu gösteriyor.

Yumurtanın içindeki kolesterol vücuttaki kolesterolü artırmıyor! Yani, yumurta zararlı mı sorusuna en iyi cevap uzmanlardan geliyor; yumurta zararsız! Kolesterolü yüksek olanlar ve kalp-damar hastalıkları yaşayanlar yumurtadan uzak durmaya çalışır. Oysa yumurta her gün alınması gereken bir besindir. Her gün yumurta yenir mi diyorsanız, o halde yumurtanın içinde neler var, faydalarına bakarak kararı siz verin!

Günde ne kadar yumurta tüketmeliyiz?

Günlük olarak elma gibi yumurta yemeği tavsiye edenlerde vardır, iki günde bir yumurta yemeği tavsiye edenlerde. İdeal olan tüketim günde bir yumurtadır. Ancak fazlası ve azı tercihinize ve yaktığınız enerjinize göre değişmektedir.

Yumurtayı nasıl pişirmeliyiz?

Yumurtanın kullanım alanı çok geniş olduğu için sadece sabah kahvaltısında sade olarak tüketmenin yollarını arıyoruz. Eğer yumurtanın nasıl kolay soyulduğunu biliyorsak tercihimiz haşlanmış yada rafadan yumurta oluyor. Bunun için yapmanız gereken yumurtayı dolaptan daha önceden çıkarmak ve kaynama aşamasından sonra belirli dk tutarak kararını ayarlamaktır.

Yumurtayı tereyağında ve sahanda pişirmek herkesin hayalidir. Ancak günümüz modern koşulları ne doğal tereyağı ne doğal yumurta, nede bunu yapacak bir sahan ve odun ateşi imkanı veriyor. Köyde yaşayanlarımızın dışında kalan şehir insanlar teflon tavalarda margarinle, hazır yem tüketen yumurtalara mahkum olduğu için yumurtadan alması gereken besin miktarı da başka zararlı etmenlerle azalmış oluyor.

Yumurtanın yararlı olması için önemli kriterlerin yerine gelmiş olması gerekmektedir. Yumurtanın taze olması, hazır yemle beslenmiyor olması, çok fazla bekletilmemesi, yumurta ile farklı hayvansal gıdaların birlikte tüketilmemesi (sucuk, salam, sosis…) gibi bütün bunlar yumurtadan tam verim almak için dikkat edilmesi gereken konulardır.

Özellikle pazarda satılan yumurtalar ve çiftlik yumurtaları çok dikkatli seçim yapmanız gereken alanlardır. Eğer yumurtanın faydalarından tam olarak istifade etmek istiyorsanız köy yumurtası almaya dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com