Kadınla Herşey

Kolanın İçindeki Böcek

Kolanın İçindeki Böcek

Gıdalarda kullanılan birçok maddeler var. Tatlandırıcılar, kıvam artırıcılar, renklendiriciler gibi çeşitli gruplar altında kullanılan bu maddeler, ürün paketlerinin ‘içindekiler’ kısmında, ya açıkça yada ‘E’ kodu ile yazılmakta. Bu maddeler çok farklı şekillerde elde edilmekte, kimisi zararlı olmakta ve tüketilmesi yasaklanmaktadır.

Renklendirici maddeler içinde kullanılan bir madde ise çok tartışmaya konu olmuştur. Özellikle kolanın içinde bu maddenin geçip geçmediği çok tartışıldı. Kolaya kırmızı rengi verdiği söylenen ve bir çok gıda maddesinde de renklendirici olarak kullanılan bu madde ‘E120’ kod numaralı Karmin, Karminik asit Kosital’. Ünlü kahve markasında, Kola markasında ve daha bir çok ünlü markaların kimi ürünlerinde Karmin maddesi kullanıldığı haberleri yapıldı.

Hayvansal katkı maddeleri içinde yer alan Karmin, ‘Cochineal‘ isimli bir böcekten elde ediliyor. Karmin, yeni bilinen bir madde değil elbet. Hatta bu böceğin bundan yüz yıllar önce ilk kez Azteklerin kök boyası olarak kullandığı biliniyor. Kaktüslerde asalak olarak yaşayan bu böceklerin dişileri kurutularak eziliyor ve toz haline getirilerek doğal boya olarak kullanılıyor. Doğal ortamında yetişen bu böceğin, yetiştiricilği de yapılıyor. Söylenildiğine göre 1 kg gıda boyası için 155 bin böceğin ezilmesi ve kurutulması gerekiyor.

cochineal-bocegi

Dayanıklı olma özelliğinden dolayı bir çok gıda markası ‘carmine’ kullanıyor. Türk Gıda Mevzuatı’na ve AB otoritelerine göre de uygun olduğu bilinen bu maddenin kimi insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açmasının yanında ortaya çıkan bir yan etkisi görülmedi.

Gıdaların ‘içindekiler’ bölümünde ürünler içinde nelerin kullanıldığı yazılması gerektiğine rağmen kimi firmaların ‘E120’ şeklinde yada ‘karmin’ şeklinde bir uyarıda bulunmamalarının sebebi bilinmiyor.

Kimi kola firmaları içeriğinde karmin maddesi bulunmadığını söylüyor. Kimisi ise ‘karamel’ denilen renklendirici kullandıklarını söylüyorlar.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aylin dedi ki:

    çokj iyranç ıyyyyyyyyyyyyyyyyyyy pisler

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com