Kadınla Herşey

Şifalı Otlar, Bitki Çayları Nerede Satılır?

Şifalı Otlar, Bitki Çayları Nerede Satılır?

Şifalı otların bulunduğu yerler vardır. Sadece bu iş için açılmış dükkanlardır buralar. Bitki çayları için aranan yerlerdir. Pek bilinmez yerleri, ta ki iş düşene kadar. Kırk yılın başında yolu düşülen, adı ihtiyaç olunca duyulan, yerleri görülünce de o ana kadar bilinmemesine şaşılan yerlerdir. Peki, bitki çayları nerede satılır?

Şifalı otlar, gizli hazinelerdir. Bir çok zararlı, katkı maddeli ürünlerin arasında doğal kalan, kalmaya çalışan bitkiler, ilaç sektöründe kullanılmalarına rağmen kendileri istenilen rağbeti görememektedir.

Şifalı otlarla elde edilen bitki çaylarını kullanırken dikkat edilmeli ve bilinçli şekilde tüketilmelidir. Her bitki her zaman tüketilmez. Ancak bu demek değildir ki, bitki çaylarından uzak durulmalı! Bilinmeden kullanılan her gıda zarar riski taşır. Bu yüzden bitkilerinde bilgisine sahip olup araştırarak içtiğiniz zaman bir çok fayda elde edersiniz.

Sürekli yeni bitkiler duyarız. Bize yarayacak her bitkiyi duyduğumuzda tedarik etme düşünse olur kafamızda: “bu bitkiyi nereden bulabilirim?” yada genel olarak “şifalı bitkiler nerede satılır?”. Belki bir siyah çay, market raflarında olabilir yada aynı markette yeşil çayı bulabiliriz. Bu gün papatya çayından, zencefil çayına, kuşburnu çayından zahter otuna kadar çeşitli çaylar paketlenerek, kutulanarak pratik şekilde market raflarında yerlerini almış vaziyetteler. Peki her bitkiyi, her çayı markette bulmak mümkün mü? Paketlenmiş bitki çayları gerçek faydayı tam olarak sağlıyorlar mı? Tek dem poşetli satılan çaylar ne kadar doğal?

Kutulanmış bitki çayları işlem görmüştür. Ambalajlanmış, ip takılmış, markalanmıştır. Kullanılan demleme poşeti, tutturulan ip ve ipin içindeki katkılar, çayın içeriği düşünülmesi gereken bir durumdur. Yüzde yüz doğal bitki çayı, bu işlemlerin ardından hala doğal kalabiliyor mu? Kullanımı kolay olan bu çaylar konusunda bu düşüncelere sahip olanlar kadar, daha ekonomik olmasını isteyenler bitkilerin kendisine yönelmekte, bitkinin doğal halini almak istemektedirler. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi, her bitki çayı markette satılmadığına göre bitki çaylarını nereden bulabiliriz?

Şifalı Otlar Nerede Satılır?

Aktar dükkanları: Şifalı bitkiler nereden alınır sorusu için en öncelikli yerlerdir buralar. Bitkilerin merkezidir. Her çeşit bitkinin bulunduğu (dükkana göre değişir), bulunmayan bitkinin sipariş edilebileceği satış yerleridir. Ayrıca aktarlarda bitki özleri, karışımlar, özel yapım setler, macunlar ve çeşitli doğal ürünler bulabilirsiniz. Tabi aktar dükkanlarında da markalanmış ürünler satılmakta.

Genelde aktardaki otlar, ihtiyacınıza göre gramaj şeklinde size verilir (ör. kilosu 70 TL ise, 100 gr. 7 TL olarak satılır). Size bitkinin ağırlığına göre 50 gram, 100 gram yetecektir. Alacağınız ot, çok olmamalıdır. Yani hafif bir bitki ise 100 gramdan fazla almak uzun süre tüketime göre dezavantajlıdır. Her ne kadar kuru da olsa otun da bir verimli olduğu süre vardır. Dolapta aylar yıllar bekleyen otlarımız vardır ne yazık ki. Bunların verimi biraz azalmaktadır. Daha kaliteli çaylar için taze otların koparılmış ve her sene, o senenin otlarının tüketilmesi iyi olacaktır. Bunun için ihtiyacınız kadar alıp, bitince tekrar almalısınız.

Şifalı bitki satanlara aktar denir. Bulunduğunuz yerde genelde küçük dükkanlarda dışarı da sabun sepetlerinin olabildiği, vitrinlerinde tutam otların asılı olduğu yerlerdir, çok göze çarpmazlar ancak müdavimleri yerlerini iyi bilirler.

Kuruyemiş dükkanları: Kuruyemiş dükkanlarında aktarlardaki gibi açıktan otlar satılmaz. Ambalajlı ürünler mevcuttur. Ancak tam ambalaj değil yarı ambalajlı bitkilerdir. Yani bir tutam  (ör. 50 gr hazırlanmış) halde paketlenmiştir. Demlemelik olarak da satılanlar olsa da bu şekilde de bulabilirsiniz. Paketi açarak evde cam kavanoza koyup kullanabilirsiniz. Ancak bitki çeşitleri aktarlara göre daha kısıtlıdır. Ve sipariş olayı daha zordur.

Marketler: Günümüz tüketimin yoğulaştığı, markalaşmanın her yere el attığı ve bitki çaylarının da bundan nasibini aldığı yerlerdendir marketler. Yarı ambalajlı ürün bulmanız daha azdır, genelde tam ambalajlı 10’lu, 20’li demleme poşetli kutular halinde satılmaktadır. Çeşitler giderek çoğalmakta olsa da sipariş durumu mümkün değildir.

Bitkisel ürünler nerede satılır?

Bitkisel ürünler genelde ambalajlanmış ürünlerdir. Adı da oradan gelir. Bitkilerin ham madde olduğu, yada içlerinde bitkisel karışımların olduğu ürünlerdir. Aktarlarda satılmakla birlikte satış ağı yaygın olmakta bir çok yerde bulunabilmektedir.

KadınlaHerşey.com

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com