Kadınla Herşey

Şeker Yaralarına Bitkisel Tedavi

Şeker Yaralarına Bitkisel Tedavi

Şeker hastalığı (Diyabet); vücudumuzdaki enerji seviyesini düzenleyen pankreas bezinin vücudumuza aldığımız besinleri enerjiye dönüştürüp salgılanan hormonu, yani insülini salgılayamaması ya da salgılanan bu hormonun bozuk olması, yeterli olmaması durumlarında meydana çıkan bir rahatsızlıktır. Kan şekerini normal seviyede tutmaya yarayan bu hormon, kimi sebeplerle işlevini yerine getirememekte, bu da vücuttaki kan şekeri seviyesinin dengesini bozmaktadır.

şeker yaralarına hangi bölüm bakar

Diyabetik Yara

Şeker hastalığının bir nedeni de, kalıtımsal olup, hastaların bu rahatsızlığa küçük yaşlarda yakalanmaları, olasıdır. Ancak yaşlar ilerledikçe, sadece kan şekeri seviyesindeki değişimin verdiği rahatsızlıkların yanında, özellikle ayaklarda ve vücudun belli bölgelerinde şeker hastalığından kaynaklı yaralar (özellikle el ve ayak yaraları) oluşmaya başlar. Bu yaralar daha çok kan pıhtılaşması, kan toplanması şeklinde görülmektedir. Ancak ihmale gelmeyecek kadar önemlidir.

Şeker yaraları nasıl temizlenir

Şeker hastalığında meydana gelen yaraların tedavisi ve temizliği oldukça önemlidir. Nitekim açık yaralar enfeksiyonlara ve bakteriler kaşı dirençsizdir. Bu da yaranın eğer temiz tutulmazsa, enfeksiyon kapma riskini arttırmakta, yaranın çok daha geç iyileşmesine sebebiyet vermektedir. Doktor kontrolü ilk yapılması gereken olup, uzman bir kişiden de yardım alınmalıdır. Deride oluşan leke, yanık gibi durumlarda ilgili bölüm plastik cerrahidir. Ayak yaraları içinde bir plastik cerraha görülebilirsiniz. Ancak genel cerrahi de yara tedavisi gerçekleştirebilir. Gidilen ilgili bölümde yara tıbbı yöntemlerle temizlendikten sonra, hastanın yaranın olduğu bölgeyi temiz ve dezenfekte tutması gerekmektedir.

şeker yaralarına hangi doktor bakar

Diyabetik yara pamsuman edilmelidir!

Bunun için en iyi yöntem izotonik yada serum fizyolojik denilen sıvılardan gazlı beze dökerek, açık yaraya pansuman yapmaktır. Gazlı bezin çok ıslak olmamasına özen gösterilmeli, gerekirse bez biraz sıkılmalı, fazla sudan arındırılmalıdır. Gazlı bez yaranın üzerine koyulmalı ve böyle 8-12 saat kadar kalınmalıdır. Ancak yaraların iyileşmesi için en önemli husus, hastaların dinlenmesi, istirahat etmeleridir. Dinlenmeyen hastalarda yaralar hızla iyileşmez, ayrıca yaranın enfeksiyon kapma olasılığı da yükselir. Çünkü dinlenildiğinde yara bakteri ve enfeksiyonlara karşı direnç kazanır, aksi halde bu mümkün olmayacaktır.

Şeker yaralarına ne iyi gelir?

Şeker hastalarının ilk dikkat etmesi gerekenlerden biri, beslenme alışkanlıklarıdır. Vücuda alınan besinlerin emilimi ve enerjiye dönüşümü sırasında yaşanacak her güçlük, şeker hastalığını tetiklemektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken ilk husus, neleri yememiz gerektiği ve nelerden uzak durmamız gerektiğidir. Ayrıca şeker hastası diyet listeleri ile kendinize uygun programı yapabilirsiniz.

diyabet yara iyileşmesi

Bal ile diyabetik yara tedavisi

Tüm bu dikkat edilmesi gereken konuların yanında, şeker yaralarına bitkisel tedaviler de mümkündür. Ayrıca vücut sağlığı açısından da oldukça yararlı olabilmektedir. Bunlardan ilki, şeker hastalarının yanına bile yaklaşamadıkları baldır. Bal yüksek biyolojik aktiviteye sahiptir. Şeker hastaları, kan şekerini yükselttiği düşüncesi ile baldan uzak dururlar. Ancak hakiki ve tamamen organik, bitkisel ballar şeker hastaları için tehlike oluşturmaz. Ancak şeker hastalığında oluşan yaralar için, balın yenmesi değil, sargı biçiminde yarada kullanılması önerilmektedir. Uzmanlar, hastane enfeksiyonu kapmış yada şeker hastalığından kaynaklı kronik yara dokularının tedavisinde yüksek biyoaktiviteli balın, salgı yöntemi ile  kullanılmasını tavsiye etmektedir.

diyabetik yaraların tedavisi

Karabaş otu ile şeker yarası pansumanı

Bir diğer bitkisel şifamız ise; Karabaş Otu. Osmanlıda adına fermanlar çıkarılmış bu bitki, açık yara tedavisinde oldukça fayda sağlamaktadır. Aktarlardan rahatlıkla temin edebileceğiniz bu bitki, başaklar halinde ve mor renktedir. Kokusuz gelebilir ancak parmaklarınız arasında sıktığınızda kokusunu elinize bırakması gerekir. Bu bitkiden 6-7 başını bir bardak suda beş dakika kaynatarak, ılımaya bırakmalısınız. İyice ılıdıktan sonra suyunu süzerek, yaranın üzerine 6-7 defa bu su ile pansuman yapın. Yara kurudukça tekrar ıslatın. Günde en az iki defa, sabah akşam olmak şartı ile yaraya uygulayın. Taze olarak hazırlamanız gerekmektedir. Sabah hazırladığınız suyu buzdolabında saklayarak koruyabilirsiniz. Akşam da kalan suyla yaraya tekrar pansuman yapabilirsiniz, pansuman yaparken yaraya baskı yapmadan, hafifçe yapmaya da dikkat etmelisiniz.

Karabaş otu, doğal antibakteriyel ve antiviraldir. Bu özelliği ile açık yaraların enfeksiyon kapmalarını engeller ve yaranın sağlıklı ve hızla iyileşmesini sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. YAŞAR dedi ki:

  şeker hastalarının kapanmayan yaralarına kesin çözüm bitkisel tedavisi merhem olarak yapılıyor. 0544320****

  1. İlhami dedi ki:

   Tedavi olmak için sizinle nasıl irtibata geçebiliriz

  2. mehmet dedi ki:

   Yasar sary sizinle nasil ihtibata gecerim bu sekerden dolayi kapanmayan yaralar icin goruselim

  3. Coskun dedi ki:

   Abi telefon numaranı acil ver 055445654**

 2. Mehmet metin dedi ki:

  Benimde diyabetik yaram vardı iyilesmiyordu gaziantepte ozon tedavisi denedim cok kısa sürede iyilesti ilac falanda kullandirmadilar allah onlardan razı olsun sizde faydalanın cok yardimci oldular kremlere servet ödedim faydasini gormedim kesilecek dedi doktorlar kurtardilar ayagimi bu hizmetten mahrum kalmayin 0539 200 ** **

  1. murat dedi ki:

   numara nedir

 3. carol dedi ki:

  Bugün çok mutluyum, son 3 yıldır HIV’den mustariptim, hastaneden ilaç almayı çok çalıştım, hepsini denedim ben sağlıklı tutmak için. hayatta HIV negatif olma anlamına gelir, ancak bitkisel solüsyonu denemeye karar verene kadar bir cevap yoktu ve bir çevrimiçi araştırmada Büyük Dr sule buldum, onun için bir çok İnanç aldı, çünkü benim tedavisi olan herhangi bir şeye çok ihtiyaç duyuyordum. HIV ile olumsuzlaştığına inanıyorum, onunla temasa geçtim ve onun güçlü müdahalesinden sonra çok mutlu olduğum için şu anda HIV’im. Negatif, çok teşekkür ederim size teşekkür ederim. HIV negatiflerimi iyileştirmeme ve beni normal hayatıma geri getirmem için yardım etmem ve bana herhangi bir şekilde yeniden yeni gelmem için nasıl yardım ettiğin için büyük Dr sule. kriz, adınızı ve tedavinizi, ayrıca sizin de iyi şeylerinizi söyleyeceğim. Tüm dünyaya işler. HIV, Herpes, Kanser ve diğer hastalıklarla ilgili tedavi için ona başvurun. E-posta Dr*** @ gmai

 4. fatma dedi ki:

  ne olursunuz telefon numaranızı yazarmisin

  1. ibrahim dedi ki:

   besyuzotuzsekiz.ikiyuzkirkyedi.altmişyedi.seksendokuz.Arayin bitkisel tedavi için

  2. ibrahim dedi ki:

   sizin yorumun altina numarami yazdim bana mesaj atin ya da cagri birakin…

 5. gulsun dedi ki:

  BENDE BIRSEY SORACAKTIM BENIM ANNEMIN DE SEKER HASTALIGI CIKTI AMA DUSUK VE AYAGI SICAK SU ILE YAKTI AAGI SU TOPLADI VE SONRA YARA YERI KIRMIZI KALDI VE SONRA KASINMAYA BASLA
  DI YANAN YER DOKTORA GITTI ILAC VERDILER ILACLAR IYI GELIYOR TEKARA YINE BASLIYOR KASINTISI YANIK NEDEN KASINIR KASINMASI GECMISTI SONRADAN TEKRA KASINMAYA BASLADI NEDEN KAYANAKLI BIR DURUM BI YARDIM EDERMSINIZ

 6. Bayram dedi ki:

  Yatalak bir hastamız var kaba etlerinde 3 yıldır kapanmayan yaraları var yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 7. YASIN dedi ki:

  Bizimde ayakta delik gibi yara oluştu şekerden izin ilaçtan nasıl alabilirim

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com