Kadınla Herşey

Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

Günümüzde tıp, bulaşıcı hastalıklar ile çok iyi başa çıkmasına karşın, çok basit görülen birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde zorlanıyor. Bunlardan en önemlisi ve en sık rastlananı ise anksiyetedir. Psikoloji birçok rahatsızlıktan kurtulabilmek için, uzmanlardan psikolojik destek almak gerekiyor. Bunlardan biride kaygı bozukluğu olarak da bilinen anksiyete bozukluğudur.

Anksiyete türkçe anlamı ile kaygı, kişide her an bir şey olacakmış hissine bağlı olarak gelişen, bunaltı, gerilim, sıkıntı, endişe ve kaygı halidir. Kaygı hayatın normal bir parçasıdır. Anksiyete hafif bir huzursuzluktan yoğun korku duyumuna kadar çeşitli biçimlerde yaşanır. Biz de günlük yaşantımızda birçok durum karşısında kaygı ve endişe duyabiliriz. Ancak anksiyete yaşayan kişilerin kaygıları, normal ve günlük hayatlarını sürdürmelerini engelleyecek derecede yoğundur. Anksiyete yaşayan kişilerin içlerinde hep kötü bir şey olacakmış hissi ve korkusu bulunur.

anksiyete

Kimi toplumlarda, uzmanlara göre panik benzeri davranışlar sergileyen anksiyete hastaları, bu durumu ortada hiç bir neden yokken yaşamaları nedeniyle panik atak hastalarından ayrılmaktadırlar. Anksiyete yaşayan kişi genellikle hiçbir dış etken olmaksızın kendini korku ve baskı altında duyar ve tehlikeyi beklemenin sıkıntısını yaşar. Örneğin çocuğunun okuldan dönmesini bekleyen bir anne, çocuğu bir saat gecikmiş ise, hemen aklına en kötü senaryoları getirmektedir. ‘Araba mı çarptı, başına bir şey mi geldi?’ gibi. Bu tür kaygılar elbette hayatımızın birer parçasıdır ve normaldir ancak bu endişe durumları olaylar normale döndüğünde de devam ediyorsa, bu durumda bir kaygı bozukluğu yani anksiyeteden söz edebilmekteyiz.

Yaygın kaygı bozukluğu nedir?

Anksiyete, yani kaygı, kişilerin günlük hayatlarını devam ettirirken aslında olması gereken de bir duygudur. Çoğu zaman endişe ve kaygılarımız, bizi çoğu şeyi yapmaya teşvik eder, iter. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu durum eğer günlük hayatımızı engelleyecek ve günlük aktiviteleremizi aksatacak bir hale, çözülmesi gereken bir problem haline geldiğinde, bu kaygı durumu için hastalık, rahatsızlık tanımlamalarına girebiliriz.

anksiyete

Öyle ki anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler sadece belli durumlarda değil, belirli bir yer, zaman ve neden belli olmaksızın hemen her durumda az ya da çok kaygı yaşar. Bu durumla beraber anksiyete, yaygın kaygı bozukluğu olarak da anılmaktadır. Ayrıca belli bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkması nedeniyle de panik bozukluktan ayrılmaktadır.

Yaygın anksiyete bozukluğu yaşayanlar, kontrol etmekte güçlük çekilen ve oldukça uzun süren (günlük hayatını etkileyecek derecede) bir endişe durumu yaşamaktadırlar. Çoğunlukla bedende hissedilen bu rahatsızlık, çabuk yorulma, uykusuzluk, huzursuzluk veya kendini tetikte hissetme, odaklanma güçlüğü, unutkanlık hissi, sinirlilik, kas gerginliği ve uyku bozukluğu belirtilerinin tamamı yada bir kısmı ile birlikte bulunur.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com