Kadınla Herşey

Kulunç Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kulunç Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Vücudun kaslı bölgelerinde yer alan kulunç ağrıları belirli yöntemlerle giderilebilir. Evde kulunç egzersizleri ayakta ve oturarak yapılabilir. Kuluncu geçirmek için masaj ve sıcak uygulamaları da yapılabilir. Ancak kulunç ağrısı egzersiz yada masaja tepki verecek başlangıç ve orta düzeylerde ise tam verim alınabilir.

Kulunç ağrısı evde tedavi edilebilir. Ani gelişen bir durumda ortaya çıkmış ise tedavisi basit uygulamalar olacaktır. Eğer kulunç ağrıları süreklilik gösteriyorsa bu durumda yapılan uygulamalar geçici olacak ve ağrı tekrarlayabilecektir. Uzun süreli geçmeyen ağrılar için kulunç germe egzersizleri ve diğer uygulamalar çare olmayacağından fizik tedavi doktoruna gözükmeniz gerekmektedir (bkz. kulunç ağrısı).

Kulunç Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kulunç egzersizleri resimleri ile kolayca ağrıyan bölgelerinizi zorlamadan gevşetebilirsiniz. Arkasından yapacağınız sıcak ve krem uygulamaları ile ağrılı bölgelerin rahatladığını hissedeceksiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kasları zedelemeden, zorlamadan yumuşakça hareketler yapılmalıdır. Önemli olan kasların gevşemesini sağlamaktır. Denizde yüzüyor gibi nasıl ani hareketler kramplara sebep oluyorsa ani kasılmalarda kaslara zarar verip kulunç ağrısını artırabilir. Yumuşak ve sakince.
  • Kulunç kırma şeklinde sert ve ani uygulamalar kasları zedelemeye neden olabilmektedir. Dikkatli olunmalıdır.
  • Bölgelerde yapılan çalışmalar sonrasında kaslar gevşeyecek ve ısınacaktır. Soğuk almaya elverişli hale gelecektir. Uygulama yapılan bölgelerin tekrar soğuk almaması için sıcak tutmalı ve soğuğa maruz bırakmamalısınız.

Masa başında çalışanlar nasıl egzersiz yapmalı?

  • İş gereği masa başında çalışıyorsanız belirli aralıklarda, yerinizden kalkmalı ve esneme germe hareketleri yapmalısınız.
  • Oturma pozisyonunuzu kontrol etmelisiniz. Yanlış oturuş pozisyonlarının devamlılığı sizi basit egzersizler yerine doktora müracaat ettirebilir.
  • Özellikle boyun egzersizleri, eller arkada birleşerek kürek kemiği egzersizleri yapabilirsiniz.

Boyun Kulunç Egzersizleri

Baş önce sağa yatırılır ve bir süre beklenir (10 saniye). Sonra baş düzeltilir (üç saniye beklenir) ve bu sefer sol tarafa yatırılarak aynı süre beklenir. Bu şekilde hareket 3 defa tekrar edilir.

Baş önce öne yatırılır ve bir süre beklenir (10 saniye). Sonra baş düzeltilir (üç saniye beklenir) ve bu sefer arka tarafa yatırılarak aynı süre beklenir. Bu şekilde hareket 3 defa tekrar edilir.

Baş önce sağa çevrilir ve bir süre beklenir (10 saniye). Sonra baş düzeltilir (üç saniye beklenir) ve bu sefer sol tarafa çevrilerek aynı süre beklenir. Bu şekilde hareket 3 defa tekrar edilir.

 KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com